Logan Vs Masini Low Cost

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • in 2006 cand am luat Preferance 1.4 cu 6800... Ambiance 1.4 era 6100 , cred ca inca mai am pliantul, il caut bine si ii fac o poza, nu garantez ca il gasesc, sunt 6 ani de atunci, dar incerc.
    Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

    Comment


    • Dar din 2004-2005 ai?

      Comment


      • Ambiance costa 6400 euro, Preferance 7100, Laureate era 7900...eu vorbesc de 1.4 mpi in 2007, pretul de lista!

        Comment


        • Ok, dar in 2004-2005?
          Chiar n-a cumparat nimeni Logan Ambiance in 2004?

          Comment


          • Preturi si versiuni Dacia Logan

            Preturi Dacia Logan valabile din septembrie 2006

            Versiuni Dacia Logan Pret Euro
            Dacia Logan - benzina
            Logan Ambiance 1.4 MPI 6.400
            Logan Preference 1.4 MPI 7.100
            Logan Preference 1.6 MPI 7.500
            Logan Laureate 1.4 MPI 7.900
            Logan Laureate 1.6 MPI 8.300
            Logan Laureate Plus 1.4 MPI 8.470
            Logan Ambition 1.6 MPI 9.100
            Logan Prestige 1.6 MPI 16V - NOU 9.900
            Dacia Logan - diesel
            Logan Ambiance 1.5 dCi 7.700
            Logan Preference 1.5 dCi 8.400
            Logan Laureate 1.5 dCi 9.200
            Logan Ambition 1.5 dCi 10.000

            Mai sap dupa primele preturi!

            Comment


            • Originally posted by Sefa Casei View Post
              a4 la 7000 e super pocnitura, sau e din 2005-2006 ca logan-ul meu.
              In plus, nu poti compara intretinerea la nici o masina straina cu intretinerea la logan.

              Oricum, sa lasam SH-urile ca nu de ele vorbim.
              Comparati orice masina pana in 15.000 de euro cu logan-ul. Si lasati comparatul la dotari ca e fix pix, comparati la intretinere pe 5 ani, si mai vorbim atunci.
              Eu zic ca intervalul e cam mare- sa ne limitam la masini pana in 10K- maxim 11 unde deja e problem pentru Logan

              Ce poti sa iti iei pana in 15,000 si sa ii dea clasa loganului?
              Pai...nici nu stiu de unde sa incep..
              Renault Clio 3

              Renault Fluence
              Renault Megane
              Hyundai Elantra si I30
              Kia Ceed
              Mazda 3
              Sa mai caut?

              Principala problema sunt cei pana in 5,000 EUR pe care trebuie sa ii pui in plus (adica 50% fata de Logan).
              Intretinerea- cred ca e mai mult o fata morgana de care se sperie lumea cam mult. Adica... ulei si filtre pui la orice masina- ca dai 200 ron pe an in plus nu cred ca e o problema majora. Diferenta ar fi la CASCO, dar cine are 5,000 EUR in plus fata de 10,000, nu cred ca se uita la 200 EUR cat dai in plus la CASCO.
              Saab 9-5 Aero

              Comment


              • eugene, te rog citeste tot. Nu e vorba de dotari, e vorba de costuri de intretinere, unde loganul nu are competitori. La dotari clar sunt masini care ii dau clasa urat de tot
                La intretinere bag impozit, asigurari, revizii, piese, etc.
                Pe maica-mea la golf schimbat de parbriz + compresor de clima au costat 4800 RON. La logan iesi mai ieftin crede-ma. Difera doar producatorul compresorului, parbrizele sunt Pilkington si la golf-ul ei si la golanul meu
                Last edited by Sefa Casei; 14 December 2012, 16:53.

                Comment


                • Impozite taxe cred si RCA la fel.
                  La CASCO e diferenta.
                  In rest- ai garantie la masina deci teoretic in primii ani 4 (Renault) si Mazda, 5 (Hyundai) si 7 (Kia) nu ai treaba sa dai banii pe piese- te costa doar ulei filtre placute si dc mai ai si noroc sa fie pe lant- cam atat.
                  Eu la a mea mi -am facut CASCO 400 EUR ptr urmatorul an- valoare asigurata 8,000. Presupun ca la un Logan din Nov 2008 CASCO e in jur de 300 EUR- deci diferenta e de 100 EUR.
                  Saab 9-5 Aero

                  Comment


                  • Are dreptate Cezar: cand am luat eu masina, in octombrie 2004 am dat 6400 (preference), iar ambiance-ul era vreo 5700.
                    Tin minte pentru ca stiu ca numai optiunea de servodirectie (care costa 750 de euro) pusa pe ambiance si deja se ajungea la pret de preference, fara a lua in calcul si celelalte dotari in plus.
                    Tin minte pentru ca atunci eram rupt in.... de bani (nu ca acum as fi nabab) si ma uitam dupa ce era mai ieftin. Pana la urma m-am intins la preference, dar imi pare rau ca nu m-am zbatut mai tare pana la laureate.

                    Comment


                    • Primul logan pe care l-am cumparat a fost preferance de 1,4 in 2006 cu 7100 e iar dupa un an am luat la servici kia cee d cu motor de 1,4 prima varianta de echipare dar cu multe optiuni comparativ cu loganul dar si pretul pe masura 9 928 e fara tva. Ideea e ca cele doua masini nu se pot compara daca as baga 5 000 e in loganul de 1,4 ar fi clar superior fata de kia

                      Comment


                      • Originally posted by Cezar View Post
                        Ok, dar in 2004-2005?
                        Chiar n-a cumparat nimeni Logan Ambiance in 2004?
                        Pentru corecta informare si clarificare.
                        Am luat Ambiance pe 22 oct 2004-primele modele, iar pretul de inceput era exact 5750 E.
                        Originally posted by PCH View Post

                        Mai sap dupa primele preturi!
                        Nu te mai stradui; cred ca mai am si facturile; e asa cum spun eu .Sa ma contrazica cineva.
                        Last edited by IancuMIC; 14 December 2012, 23:37.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • 11.700 euro Logan Laureate MCV 1,6 mpi + Gpl decembrie 2007.

                          Sincer in ziua de azi nu cred ca asi mai da atatia bani pe un Logan ,chiar daca costurile de intretinere sunt ceva mai mici fata de alte modele auto.

                          Orice model second-hand vw, mercedes , audi ,etc.... ce depaseste valoarea de 10.000 euro si are an de fabricatie 2007-2008 bate oricand si la orice ora atat de trambitatul si ''extraodinarul'' LOGAN 2 si LODGY.

                          In plus Dacia are o depreciere rapida a valorii la revanzare dupa 3-5 ani.

                          Acum un Logan MCV nu mai poate fi vandut cu mai mult de 4000 euro si asta doar daca are km putini si a fost tinut in ultimi 4 ani si 11 luni in garaj......
                          "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                          Comment


                          • Originally posted by IancuMIC View Post
                            Pentru corecta informare si clarificare.
                            Am luat Ambiance pe 22 oct 2004-primele modele, iar pretul de inceput era exact 5750 E.
                            Dar de ce ai scos partea unde scria ca pretul era cu vopsea nemetalizata ?
                            Asta insemna 6000 la una cu vopsea metalizata
                            PS: pe mail primesc postarea originala, si nu mai merge editata

                            Comment


                            • Am spus scris initial cu vopsea nemetalizata, dar suna aiurea; cu vopsea metalizata (rosu toreador) si DA fix 6150 a costat; vopseaua metalizata era 150E. Ma crezi puslama sau crezi ca sunt obsedat in a avea intotdeauna dreptate?
                              Pune postarea originala aici.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • pai cum e aia ca suna aiurea?! e vorba daca era adevarat sau nu, nu cum suna.
                                n-am zis ca esti puslama, doar am intrebat de ce ai schimbat.

                                Pentru corecta informare si clarificare.
                                Am luat Ambiance pe 22 oct 2004-primele modele, iar pretul de inceput era exact 5750 E-vopsea nemetalizata.

                                Deci ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google