Pamflet: Logan II MCV Laureate 0.9 TCe vs Seat Toledo Reference 1.2 TSI

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Masina de unica folosinta? Eu sunt al 3 lea proprietar al loganului MCV. Ete ca nu-i de unica folosita. Si masina folosita cum nu o foloseste o persoana fizica vreodata! Ba are si GPL dintr-ala de strica motorul Si rulaj, estimez la vreo 300.000 +.
    Iar costurile de rulare pana acum sunt atat de mici, incat pot sa o dau la fier vechi si sa nu iau banii pe ea.
    Aia e masina! Corecta si onesta!


    Proprietarul roman vrea masina de 10.000 dar sa fie de 20.000. Succes, ce sa zic altceva!

    Sa vezi motoare de S-class-uri schimbate la 300.000 km ca s-au facut muci. Sau injectoare schimbate pe garantie. Sau RUGINA la S de 4 ani! Asta e trendul! masini de calitate scazuta, ca sa se stimuleze consumerismul!
    Daca vrei sa dai mai mult, sigur, da banii ca nu te opreste nimeni!

    Comment


    • Cezare, ce cauti frate la Citroen? Ia Logan 2, chiar de platesti mai mult pe el.
      Judeci cu ce unitate de masura iti place tie. Unii ar numi asta ipocrizie.

      PS: parca te vad cumparand 8 Toledo.

      Comment


      • mr.K esti sanatos ? ce vrei ?poze cu masina am avut noroc asta e ,stau sa mai continui? bine ca stii tu ce ulei sa bagi mah inteligenta pura,usor cu arogantele ca am un mare atuu aici

        Comment


        • ce vrei ?poze cu masina am avut noroc asta e ,stau sa mai continui?
          Nu vreau bre nimic, tine pozele pentru tine si bucura-te ca nu ai rugina la masina. E musai daca nu ai tu sa nu aiba nimeni? Rugina e majoritara la Logan.
          Nu stiu ce atu zici ca ai avea la arogante , dar iti spun eu faptul ca daca nu ai masina ruginita sa stii ca e un mare atu, serios vorbind.

          Comment


          • sau noroc..... da am sarita vopseaua la prag de la drumul forestier dar nici acolo nu a prins-o rugina ,bafta

            Comment


            • @mumus e vinovat ca a tulburat gandurile posesorilor de Logan 2.



              Ma mir ca nu l-au intrebat unii daca nu cumva lucreaza la dealerul Seat (spun, pentru ca mi s-a intamplat sa ofer o informatie legata de reduceri de uleiuri si produse auto la Carrefour, si un stimabil sa ma intrebe daca lucrez la Carrefour si fac reclama, ca si cum eram actionar automat daca as fi lucrat acolo, si imparteau aia dividendele cu mine ).


              Sper ca cei care au de gand sa achizitioneze o masina noua, de buget, sa aprecieze informatiile furnizate de el, aici.



              Daca si colegul vorbeste ca sa se afle in treaba, dupa ce tocmai i s-a confirmat la reprezentanta ca masina lui a ruginit deja dupa un an...
              In ACEST MOMENT imi pare al dracului de rau ca nu sunt in locul colegului cu SEAT !
              Last edited by mr.K; 11 July 2014, 14:23.

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                Cezare, ce cauti frate la Citroen? Ia Logan 2, chiar de platesti mai mult pe el.
                Judeci cu ce unitate de masura iti place tie. Unii ar numi asta ipocrizie.

                PS: parca te vad cumparand 8 Toledo.
                Cum adica ce caut la Citroen?
                Unitatea de masura: pret per unitate raportat la calitate. Asta e ipocrizie? Pe bune?

                Nu vreau Toledo pentru ca nu au un pret competitiv. Altfel, n-am nicio treaba ca se numeste Seat, Wartburg sau Logan, atata vreme cat are ce am scris mai sus.

                Comment


                • Unitatea de masura: pret per unitate raportat la calitate
                  Credeam ca ai gasit-o deja si se numeste Logan 2. O masina cinstita, corecta.....
                  Ma bucur ca vezi si alternativele.

                  Comment


                  • Acum am inteles dece Toledo nu are nici o problema.
                    Nu prea o are nimeni si eu mai am pretentia sa o vad pe strada.
                    Totusi am sa ma duc la dealer sa vad si eu minunea.
                    Attached Files
                    sigpic

                    Comment


                    • Daca am sa imi fac cont acolo la Toledo vs altceva cred ca am sa fiu jupuit de viu
                      sigpic

                      Comment


                      • ce masina plictisitoare, auzi tu... sa nu ai de ce sa intri sa plangi pe forum...

                        Comment


                        • Deja s-a ajuns la conflicte serioase de la un topic banal: toledo vs logan 2 )
                          Pana la urma fiecare alege ce considera mai bun pentru el.
                          Eu zic ca toledo ofera o imagine ceva mai buna personala, asta pentru cine pune accent pe imaginea de sine. Nici cu loganul nu mi-e rusine, nici pe departe, dar strict dintre cele 2 eu cred ca seatul te reprezinta putin mai bine.
                          Ce mi-a mai placut la seat este platforma mqb, care a fost si este in continuare foarte laudata.
                          Tinuta de drum este de asemenea superioara in seat, volanul, de care la logan lumea s-a mai plans(inclusiv eu care in continuare cred ca este mult prea subtire), arata mult mai bine la seat si este indeajuns de gros.
                          Si de scaune auzisem pe aici ca ar fi mai bune la seat, nu ma pot pronunta, in logan nu m-a durut niciodata spatele de la scaune care mi se par foarte bune.
                          Un alt avantaj al seatului ar fi lista de dotari, motorizarile si cutiile de viteze, care sunt mult superioare comparativ cu loganul, dar deja aici vorbim de 20 de mii de euro.
                          In loc sa va certati puteti fiecare sa spuneti puncte forte si puncte slabe la fiecare model, ar fi mai constructiv pentru cei ce vor sa aleaga dintre cele doua plus ca ati evita si eventualele conflicte.

                          Comment


                          • Originally posted by hasserro View Post
                            Ce mi-a mai placut la seat este platforma mqb, care a fost si este in continuare foarte laudata.
                            Platforma MQB nu se regăseşte pe Low Cost Toledo!
                            Dacă îţi place platforma asta aşa de mult, trebuie să urci (cu diferenţa de preţ de rigoare) la Seat Leon

                            Comment


                            • Initial aveam de gand sa nu mai intru pe aici, dar vazand cate aberatii scrie cineva, m-am razgandit.

                              Am ridicat masina, am facut primii km cu ea, ma baieti, nu este logan, iar daca cineva dintre voi vrea ptr familie un mcv, sa incerce neaparat seatul toledo de 85 cai, cel cu 5 trepte.

                              Comentarii nu am sa fac, ptr ca oricum ele sunt desfintate, dar daca ai 10050 euro( zecemiicincizeci) si un tichet remat, nu iti va parea rau de alegerea facuta, iar ca incheiere: toledo se bate cu fluence-ul, nu cu loganul.

                              Cine are o gandire mediocra si refuza cu incapatanare sa primeasca mai multa calitate cu aceiasi bani, sa ia dacia...

                              Daca ati citit atent toate postarile mele, si nu v-au convins, tot este bine, ca macar incercati si alt ceva, iar cei care cu adevarat au dreptul la opinii, sunt cei care inca nu au dat banii pe masina.... In momentul in care ai logan deja, trebuie sa fi prea sanatos la cap sa recunosti ca puteai avea ceva mai bun IN ACEIASI BANI, cautati factura in paginile anterioare, nu va luati dupa ce spun unii pe aici.
                              Eu personal spun cu mana pe inima ca este peste fostul megane2 fabricatie 2005. IAR LOGANUL este sub megane2, sau nici asta nu este adevarat?

                              Voi mai revenii cand voi considera ca merita adougat ceva.

                              Iar ptr cei care fug pana la reprezentanta... Sa le si testeze...
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • @mumus: Baftă şi să te bucuri de maşină mereu ca în prima zi!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google