Volkswagen GOL Vs. Dacia Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Volkswagen GOL Vs. Dacia Logan

    Potrivit acestui articol sa lansat noului VW Gol care va fi un concuret direct cu Loganul nostru , mie imi pare destul de draguta , daca preturile se vor apropia de Logan , ma refer aici la o varianta fara imbunatatiri cred ca atunci va fi o masina pe care o voi lua in calcul in viitor. Introducerea motoarelor de 1 L va fi iarasi bine venita pentru cei care se uita la consum si nu la performante.

    "Volkswagen a lansat in Brazilia ultimul sau model Gol sedan care ar putea intra in concurenta cu Dacia Logan, intrucat compania ia in considerare exportul pe pietele emergente din Europa de Est si Asia, potrivit presei braziliene.
    Volkswagen Gol sedan are un motor de 1.0 litri sau 1.6 litri si 101 CP, ce poate functiona cu benzina sau ethanol.
    Noul model brazilian Volkswagen Gol sedan are o lungime de 4,2 metri, latime de 1,66 m si inaltime 1,46 m. Varianta Gol hatchback are 3,9 metri lungime, iar pretul de este de circa 18.000 dolari (12.200 euro)." sursa
    Attached Files
    sigpic

  • #2
    Suna cam GOL desi nu arata rau depnde ce ofera la 12mi mai degraba concurenta cu kia ceed decat cu golanu

    Comment


    • #3
      In decembrie am fost in voiaj in brazilia si am avut ocazia sa-l vad de aproape(modelul "vechi"). Mie unul mi-au placut mult. Seamana cu fosta skoda felicia.Le cam vedeai pe toate drumurile.Totusi ~12500Euro ar fi ok in varianta full.Dar daca asta din poze e ala nou la spate seamana perfect cu ala vechi.
      MX-5 1.6 110cp 12.01.12(fab.2002)

      Comment


      • #4
        Pozele sunt luate de pe diferite siteuri, mie imi seamana mai mult cu Sandero in spate la cat de inalt este ,dar in fata e mai dragut. Poza cu varianta sedan este in linkul cu sursa si arata destul de bine cam ridicat de spate totusi ....
        sigpic

        Comment


        • #5
          Scurta prezentare

          sigpic

          Comment


          • #6
            Mai degraba ar concura cu Sandero sau MCV, decat cu Sedan-ul.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #7
              Il vad concurent doar cu sandero

              Comment


              • #8
                In prima poza e urat rau .......In a 2-a mai merge ......Sa vina si la noi sa ii facem un drive test ) sa vedem daca rezista ca loganu la drumurile noastre
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Sa vedem ce ofera la ~12000+ de Euroi.
                  Eu cred ca nu se pot apropia de pretul unui Logan si la capitoul asta vor pierde clar
                  (la 12000 Euro nu cred ca e varianta de top, deci...Cam scartaie treaba).
                  Plus ca dupa poze, am vaga impresie ca nu va avea un comportament (tinuta de drum) mult mai buna decat a unui Logan (vad ca are o garda la sol impresionanta, chiar distorsionata cu dimensiunile masinii, cel putin din prima poza).

                  Comment


                  • #10
                    Pana se va importa la noi in tara va mai trece destul timp...
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #11
                      Golan = logan vw gol e un golf fara f

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Ca inaltime e cam cat sandero, dar totusi mi s-a parut putin mai lat. Dar din ce am vazut pe acolo e cam low budget ca si loganul.Mi s-a parut chiar ieftin(tabla subtire, plastice cam naspa).Loganul macar creeaza impresia de solid,masiv, cum vreti voi sa-i ziceti.Cum am scris mai sus ,seamana perfect cu o skoda felicia,la proportii, dar iti lasa un gust de ieftin pe care skoda nu-l lasa.
                        Last edited by gxg; 29 August 2008, 20:38.
                        MX-5 1.6 110cp 12.01.12(fab.2002)

                        Comment


                        • #13
                          Va dati seama ca o sa fie masina buna,e VW,iar in ultimul timp cei de la VW au scos masini de masini.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Daca te referi la Golf si Passat da (asta din urma sa nu uitam ca a avut ceva probleme de fiabilitate, rezolvate la urmatoarele loturi). Dar au pretul lor.
                            De Polo nu mai spunem nimic (pacatoase rau, mai ales polizoarele de 1.2).
                            20-25% (!) mai mult la pret nu inseamna ca se apropie de Logan (ca pret).

                            Mor cand aud faze de genu: ''pe asta ai dat 8000 Euro, pai mai puneai 2000 si-ti luai masina X'' adica un 25 de procente...Parca n-ar exista nici o diferenta (usor de vorbit).

                            Comment


                            • #15
                              S-a "incarnit" un sandel cu un polo si-a iesit gol...By vw
                              ala-i face concurenta lu' sandel numai la inaltime, ca-n rest, la 12500 euroi, nu prea are cu ce sa-l concureze...
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google