Logan 1.4 MPI Chip Tuning Vs. Logan 1.6 8v Model Ambition ?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Rezista domle cum sa nu reziste?? Chiar nu va dati seama de motoru asta cat e de fiabil (1.4 1.6) ? mai scartaie una alta, dar motorul e fiabil.
    Poate nu mai faci 500000 km cu el, ci ''doar'' vreo 300-350000 km(la mine in orasu natal sunt multe taxiuri 1.4 mpi care au trecut de 500000 km si merge in continuare bine motorul, pare greu de crezut).

    PS: 1.4 16V are 100 cp (sau 98 cat are...)si e acelasi motor dar cu 16V.

    Comment


    • #32
      Originally posted by Octavian___30 View Post
      PS: 1.4 16V are 100 cp (sau 98 cat are...)si e acelasi motor dar cu 16V.
      Nu e acelas motor...crezi ca la logan 1.6 16v e acelas motor de 1.6 MPI dar cu 16v? te inseli...
      Din K7J nu se pot scoate mai mult de 15 cai (nu martoage masluite) cu foarte multe modificari si foarte multi bani cheltuiti si ne mai punand la socoteala ca fiabilitatea lui scade...

      Comment


      • #33
        Verifica Alezaju X Cursa la 1.4 mpi si 1.4 16V sa vezi ca sunt la fel.

        Comment


        • #34
          Fratilor si eu un logan 1,4 si vreau sa va zic ca e puturos rau pana la urma merita sa i mai adaug 6 7 cai cat ziceti sau sa l las dracu asa si sa caut alta masina??))

          Comment


          • #35
            Daca il calci pe coada, e ok, iti faci "treaba"...daca mai ai ceva greutate, stai in banca ta
            Sunt destule oferte bune la cip-uit...eu zic ca merita.
            Saptamana trecuta am tot folosit un Hyundai Getz 1.4 16v 97 de cai si cu CV cu rapoarte scurte...cand m-am suit iar in Logan am zis ca are vre-o defectiune ...acum m-am obisnuit iar.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #36
              acuma io tind sa fiu de acord cu cei care spun ca masina poate sa aiba mai multi sau mai putini cai din fabrica, dupa noroc. Toate piesele trebuie sa se incadreze intr-o marja de eroare (nimic nu este perfect), acuma daca ai "norocu" ca motorul tau sa aiba multe piese incadrate la limita in marja aia de eroare - dumnezeu cu mila, in caz contrar e de bine.

              Originally posted by Octavian___30 View Post
              Verifica Alezaju X Cursa la 1.4 mpi si 1.4 16V sa vezi ca sunt la fel.
              pai da, dar difera tocmai partea cea mai importanta, adica chiuloasa: ax cu came, dimensiune supape, arcuri, diametru galerii, injectoare - adica lucrurile din care se scot caii adevarati.
              Last edited by loganar; 15 June 2009, 21:52. Reason: Automerged Doublepost
              Un om fie crede, fie nu ca poate sa faca ceva, de obicei are dreptate.

              Comment


              • #37
                Are alta rampa si tot ce rezulta din asta, ''inima'' tot aia e.

                Comment


                • #38
                  salut all,loganul meu e tot unul de 1.4 mpi.pe acest motor vreau sa va intreb se poate schimba chiuloasa cu una de 1.6 16v,daca da atunci s-ar simtii vreo diferenta?eu inca nu i-am facut remaparea,dar va urma cat de curand.cu tot cu remapare si chiuloasa aproximativ la cati cai ajung?
                  Muzica este acel lucru care defineste personalitatea fiecarei persoane in parte.Music is one of the most important things we live for!!!

                  Comment


                  • #39
                    Cum sa-i schimbi chiuloasa?...ii mai trebuiesc inca 8 valve inca o axa cu came plus ceea ce rezulta din astea si care sunt baza, plus instalatia electrica, ECU, etc...e ca si cum ai face din rahat, bici ))
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • #40
                      ma gandeam eu.am tot auzit pe unii si pe altii spunand ca daca ii schimbi chiuloasa cu una de 1.6 16v iti da ceva in plus si nu mai stiu ce.de aceea eram nedumerit in privinta acestui lucru.pe langa remapare,ce variante mai sunt pt a-mi mai marii puterea motorului meu de 1.4 mpi??
                      Muzica este acel lucru care defineste personalitatea fiecarei persoane in parte.Music is one of the most important things we live for!!!

                      Comment


                      • #41
                        vezi la sectiunea de tuning, aici se compara 1.4 chipuit cu 1.6 normal. si-asa suntem destul de offtopic...
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #42
                          eu am dat-o liniuta cu NZN-ul,bineinteles a mea fiind de 1.4 stock,al lui de 1.6 remapat,bineinteles nu aveam nici o sansa,dar si daca imi era motorul remapat nu prea aveam sanse.e putin slabut motorul dar isi face treaba.eu sunt multumit de el.:P
                          Muzica este acel lucru care defineste personalitatea fiecarei persoane in parte.Music is one of the most important things we live for!!!

                          Comment


                          • #43
                            Nu prea am inteles mare lucru
                            Cate autobuze ti-a dat ?

                            PS: in per imediat urmatorare cred ca am sa bag o creta cu un 1.6 remapat, susp sport, toba, filtru sport
                            O sa mi-o iau rau, da' nu conteaza (chiar o sa va si arat )

                            Comment


                            • #44
                              ce e drept mi-a dat avans o masina.bineinteles rezultatul il stiam inainte sa ma aliniez cu NZN-u pentru a incepe liniuta.a mea fiind stock, iar a lui remapata era evident rezultatul,dar de dragul distractiei tot am dat.pacat ca m-a facut.dupa remapare,toba sport,filtru sport poate am ceva sanse.
                              Muzica este acel lucru care defineste personalitatea fiecarei persoane in parte.Music is one of the most important things we live for!!!

                              Comment


                              • #45
                                O masina nu-i mult, eu ma astept sa primesc vreo doua autobuze.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google