Calculati-va Timpul Pe 402m!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Calculati-va Timpul Pe 402m!

    Trebuie sa aveti in vedere ca greutatea masinii este in pounds!si trebuie transformat 1 kilogram = 2.20462262 pounds



    versiune mai buna



    Drag calculator
    Last edited by Cristi_Xp; 20 February 2009, 00:12.
    Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

  • #2
    1.4 MPI
    car weight:3377
    wheel horsepower:75
    1/4 Mile elapsed time =20.72

    Comment


    • #3
      Nu prea este exact,si nu tine cont ca e diesel sau benzina.

      Comment


      • #4
        17.84 sec....
        1185 kg = 2443.3 lbs;
        85hp
        @ lexdeejay
        ce fel de 1.4 mpi e ala de are 1638 kg?....
        sigpic
        Ambition 1.5 dc

        Comment


        • #5
          Pai nu-i bun.
          Daca inmultesti cu ~2,2 iese ~2600 pounds, nu 2443.
          Deci ti-ar iesi un 18,2 sec , daca punem si puterea la roata (wheel power) adica vreo ~78 cp (nu 85) iti ies vreo 18,7 sec.

          PS: oricum nu cred ca e o treaba prea precisa

          Comment


          • #6
            Nu e deloc precis...nu tine seama de o gramade de variabile cum ar fi : diametrul rotilor, rapoartele cutiei de viteze, momentul de cuplu maxim, CUM aseaza masina puterea pe asfalt, etc.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #7
              am gresit eu... m-am uitat in alta parte 1020*2.2 kg = 2244 pounds cu 75 hp asta ar insemna desi nu e asa, 18.0 sec
              Last edited by LexDeeJay; 19 February 2009, 22:59.

              Comment


              • #8
                ca este orientativ si nu foarte precis sunt convins...
                @ lexdeejay ai citit masa maxima admisa... si nu masa la gol prima data
                @ octavian 18.2 s pt 1.5 dci si 18 s pentru 1.4 mpi sunt destul de aproape de adevar
                sigpic
                Ambition 1.5 dc

                Comment


                • #9
                  Nuuu )
                  Masina mea are pe talon 1094 kg (sau 1097).
                  Deci cu transformare si calcul cu 75 cp ar iesi vreo 18,5 sec , daca suntem realisti si punem puterea la roata ca asta cere acolo, adica vreo 65-66 cp ar iesi ~19,4 secunde.

                  PS: pe 400 metri 1.4 mpi stock nu e mai rapid (nici macar egal) cu 1.5 dci 85 cp.

                  PPS: si cum tie iti ies ~18,7 sec(cu putere la roata de vreo ~78 cp , ca n-ai mai mult, probabil un 80 cp) cam ''pusca'' .
                  Mai mult ca sigur ca nu pusca timpii astia, dar diferenta cred eu ca aproximativ asta e.
                  Last edited by Octavian; 19 February 2009, 23:28.

                  Comment


                  • #10
                    Cu siguranta dci 85 de cai scoate timp mai bun pe sfert de mila spre deosebire de 1.4 si asta datorita reprizelor mai bune si a cailor in plus chiar daca oficial este tendinta de a crede ca daca ambele au acelasi timp 0-100 in 13 secunde ...multi confunda cu sprintul
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • #11
                      acelasi lucru il puteti face http://www.dragracing.ro/ jos ... la Drag calculator
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • #12
                        si testul ala drag calculator ...cam tot pe acolo se invarte. app in talon masina mea are 1020kg.

                        Comment


                        • #13
                          e foarte exact calculatorul de la 18.7 cat mi-a iesit calculul cu 1.6_16v la 17.25 cat am scos pe gtech e diferenta de...30 de metri aia 402 ori is 432, ori 372 pe gtech
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google