Noul Logan 1.5 Dci 75 Cp

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La roti ar fi trebuit producatorul sa lase si posibilitatea de a pune jante pe 16 inchi.
    Logan 2 pe 15 inchi, datorita caroseriei mai mari, sa nu zic bombate, e ca Aveo, modelul vechi, ce avea roti de 14 inchi.

    Comment


    • Conform dimensiunilor date de uzina este nitel mai mica. Deci? Ce inseamna umflata daca uzina spune ca este mai mica? Despre ce vorbim aici?
      sigpic

      Comment


      • nitel mai mica decat ce ? e mai lunga decat logan1 si mai ingusta= stabilitate oha.

        Comment


        • Originally posted by B997NDL View Post
          nitel mai mica decat ce ? e mai lunga decat logan1 si mai ingusta= stabilitate oha.
          Corect, mai ingusta = adica mai umflata si mai butucanoasa. Ok. (asta ai spus mai sus)
          Cand inaltimea este mai mica si latimea este mai mica inseamna ca este umflata si butucanoasa. Ok. Va dau dreptate si ma retrag din discutie. O dam cotita si nu cred ca este cazul.
          Last edited by MihaiiahiM; 24 April 2013, 22:51.
          sigpic

          Comment


          • Cu acordul tau, si al colegului djxhouse, pun cateva poze cu masina mea PH2, si un Logan 2. Care pare mai voluminoasa/umflata? Ochiul percepe multe si diferit.
            Attached Files

            Comment


            • De ce nu vorbim pe cifre oficiale, de dimensiuni masurate.

              In alta ordine de idei ai pus o poza in care V max constructiva este data la 162 km/h. Atunci te intreb de ce acul vitezometrului in poza pusa de mine arata 177, sau pe acolo? Sa fie o eroare de 15 km/h? Eu zic ca este posibil.
              Last edited by MihaiiahiM; 24 April 2013, 23:03.
              sigpic

              Comment


              • Eu cred urmatorul lucru. Constructorul da un Vmax, insa clar ca poate fi dus mai sus acul, chiar si real. O eroare este, insa Vmax poate fi depasita. De exemplu un 1,6 16v ajunge pe ceas la 210 km/h. Insa real e undeva la 190 km/h hai 193 km/h. O eroare este, insa si depasirea Vmaxului dat de constructor poate fi realizabila. Tu ai o eroare insa nu stiu cat poate fi. Cica la 100 km/h pe ceas, vb de Logan benzina, eroare este de cca 5-6 km, adica ai reali vreo 94 km/h. Eu am prins 190 km/h pe ceas, poate un pic peste, gpsul aratandu-mi 183 km/h. Asta-i maximum dat de mine. Nu o sa mai incerc pt ca emotiile sunt prea mari.
                Last edited by Archangel80; 24 April 2013, 23:12.

                Comment


                • Originally posted by Archangel80 View Post
                  Eu cred urmatorul lucru. Constructorul da un Vmax, insa clar ca poate fi dus mai sus acul, chiar si real. O eroare este insa Vmax poate fi trecut peste. De exemplu un 1,6 16v ajunge pe ceas la 210 km/h. Insa real e undeva la 190 km/h hai 193 km/h. O eroare este insa si depasirea Vmaxului dat de constructor poate fi realizabila.
                  Corect. Iti dau dreptate. Si de ce ai pus poza? Ce trebuia sa vad in ea? Eu am zis si sustin ca acul ala a aratat la mine 210. Ca eroarea este de 5, 10, 30 km/h nu am de unde sa stiu.
                  sigpic

                  Comment


                  • Poza era spre informare. Ca idee, nu cred ca eroare poate fi de 30-40 km/h. Inseamna ca e foarte grava situatia.
                    Eu incerc sa-ti explic pe un alt ton, fara sa te iau in bascalie si peste picior din prima, cum ti s-a intamplat. Dar trebuie sa intelegi ca nici ceilalti nu sunt veniti de azi de ieri, paranduli-se incredibil, si chiar pe buna dreptate, deoarece unii au motorul respectiv, chiar si chipuit nu au ajuns atat de sus. Ceva, undeva nu e in regula.
                    Last edited by Archangel80; 24 April 2013, 23:23.

                    Comment


                    • Concluzia?

                      Poate gasim pe cineva care sa treaca cu 210 (pe ceas) prin fata unui radar si atunci vom vedea pe procesul verbal viteza adevarata (cerem si poza sau filmul sa il postam aici) si fara posibilitatea ca cineva sa mai conteste treaba asta. Cel mai simplu si de necontestat.
                      Last edited by MihaiiahiM; 24 April 2013, 23:31. Reason: Automerged Doublepost
                      sigpic

                      Comment


                      • Concluzia este ca nu ai pus nicio poza sau filmulet, doar ai dat din gura, cum dam si noi de altfel insa sustinuti de niste date oficiale.
                        Masina mea merge cu 350 km/h, poftim

                        Comment


                        • Originally posted by Cezar View Post
                          Concluzia este ca nu ai pus nicio poza sau filmulet, doar ai dat din gura, cum dam si noi de altfel insa sustinuti de niste date oficiale.
                          Masina mea merge cu 350 km/h, poftim
                          Cred ca nu esti in masura sa vorbesti, asta tinand cont de discutiile anterioare pe care le-am avut, cu usuratul motoarelor si alte chestii.

                          Iti urez sanatate si poti merge si cu 500km/h. Eu stiu ca am luat cea mai ieftina masina de pe piata, repet desi am mai spus asta, asa ca nu am de ce sa ma agit sau sa astept ceva mai mult de la ea. Dar daca vrei pot spune ca poza aia e trucata si ca de fapt am mers cu maxim 130, viteza maxima legala in Romania. Si cu asta sper sa se incheie discutia.
                          Last edited by MihaiiahiM; 24 April 2013, 23:55.
                          sigpic

                          Comment


                          • orice masina poate depasi viteza maxima data de constructor, daca o ridicam pe capre sau daca o aruncam din avion. Si eu astept poza/video macar cu 190 nu cu 210.

                            Eroarea se gaseste la toate masinile pentru a mai limita setea tuturor de viteza. Eroare este intre 5 si 10 %. Daca vei calcula la 180 *0.9= 162, aproape de limita, mai merge putin.

                            Sunt dispus sa pun de o cheta pentru pacura.

                            nu imi spune ca ai desfacut motorul si l-ai usurat ca pe bune ca ma apuc de cheta.

                            Daca imi dai tu banii sa platesc amenda merge cu masina mea pe autostrada prin fata radarului cu 145 sa vezi)
                            Last edited by o8MeLC; 25 April 2013, 00:08. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                              Corect, mai ingusta = adica mai umflata si mai butucanoasa. Ok. (asta ai spus mai sus)
                              Cand inaltimea este mai mica si latimea este mai mica inseamna ca este umflata si butucanoasa. Ok. Va dau dreptate si ma retrag din discutie. O dam cotita si nu cred ca este cazul.
                              cine a zis ceva de inaltime ?! mai linga, mai ingusta si mai inalta. ne intalnim cand vrei tu sa comparam

                              Comment


                              • Cel putin eu cu Loganul 1.4 GPL am prins 174 km/h (reali!) pe linie dreapta si am si dovada. In carte poate 162.

                                Faci un filmulet 0-210?
                                Last edited by aleXpeed; 25 April 2013, 03:19.
                                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google