Loganul meu...megane sedan 1.6 16v

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Dupa cum spuneam si pe la intalniri, am facut revizia de 60.000 dar am mai facut si pe langa ea cate ceva ptr. mine astfel incat sa nu ma doara capul ceva timp...
    Din pacate nu am avut timp de alergatura ptr. piese asa ca le-am luat direct din service care e si autorizat de reno ptr. ca mi-a fost oarecum sa merg sa fac revizia cu distributia in alta parte..

    Astfel ca am facut o mica listuta cu piesele schimbate si poate ajuta sa vedeti si comparatii cu preturile la piesele de pe un prestige de 16v... ca doar motoarele sunt aproape identice...

    Filtru ulei -23.74
    Garnitura buson -2.28
    Filtru aer -73.35
    Filtru benzina -33.92
    Filtru polen -94.7
    Spray de spalat -10.23
    Kit distributie (set) -403.37
    Kit accesorii (set) -309.99
    Fulie alternator -197.84
    Fulie defazoare -470.29
    Bieleta antibasculare -40.7
    Placute frana fata -251.06
    Pompa apa -247.01
    Etansant -56.53
    Degripant -9.08
    Capac protectie ax came 1 -16.62
    Capac protectie ax came 2 -33.92
    Ulei CV -71.26
    Bec lampa stop -2.15
    Antigel -69.86
    Apa distilata -3.15
    Lichid de frana -23.13
    Bujii -69.14

    Total piese: 2513.31
    Total manopera: 928.2
    Total general: 3441.51

    Ca o comparatie, din cate am inteles o revizie de 60k la un prestige de 16v, ajunge pe undeva pe la 1200 lei. O revizie normala la megane 16v e pe undeva la 2000. Pe mine m-a mancat sa schimb jde mii de fulii si alte alea sa stiu ca nu ma doare capul...

    Despre tempomat nu pot sa am decat cuvinte de lauda si recomand tuturor care-l pot pune (dieselurile doar) macar ptr. faptul ca la un mers similar cu aproximativ aceleasi viteze si toate cele, doar ca unul cu cruise altu' cu piciorul, am avut o scadere de l/100km de la 7,4 la 6,6. Cum necum nu stiu dar am vazut ca pe langa faptul ca e comod e si practic...

    Comment


    • #17
      In concluzie masina te-a costat 9600 Euro

      Comment


      • #18
        EXACT.... in continuare consider ca sunt in avantaj decat daca o cumparam noua

        Comment


        • #19
          Asta e adevarat. Oricum, ti-am mai spus, ai facut o afacere beton!

          Comment


          • #20
            da stiu ca ai bagat ceva bani in revizia asta

            Comment


            • #21
              acum esti invitat pe www.xxxx.ro site-ul posesorilor de renault ca sa afli mai multe
              Last edited by Cristi_Xp; 5 June 2008, 17:14.

              Comment


              • #22
                Dantes e prietenul nostru, e bine primit oricand in randurile noastre. Daca el vrea sa ramana membru LoganClub e alegerea lui nu a ta.

                Comment


                • #23
                  tare esti!!!poate sa ramana si pe acest site,nu il rapeste nimeni.numai ca e spre binele lui sa afle si alte noutati pentru noua lui masina.ce te-ai oparit asa?

                  Comment


                  • #24
                    E chestie de alegere personala...

                    Pe dc/reno activez de mai demult, insa am ramas cu un gust amar in multe cazuri iar aici am gasit numai baieti de nota 10000 si chiar daca am avut un logan iar acum nu, eu tot pe aici bantui ca ma simt bine...si se formeaza prietenii si toate cele..
                    Pe celelalte forumuri ma informez strict de masina ca asta e..d-aia e si forumul acesta, sa te informezi cat poti despre masina pe care o ai in momentul respectiv...

                    In rest...sa vedem cine o sa mai schimbe masina (cu alta marca) si o sa ramana si in randurile noastre...

                    Comment


                    • #25
                      uite eu,de exemplu.Am schimbat Loganul cu un Megane sedan varianta privillege(cumparat de nou,acum 2 luni)Si am ramas si voi ramane fidel si acestui site chiar daca sunt membru si pe celalalt.Asa ca nu esti singurul.In ceea ce priveste calitatea oamenilor de pe forumurile auto,si nunumai,sa stii ca peste tot gasesti si oameni cu caracter si cu lipsuri majore de civilizatie si bun simt.E ca in viata.
                      Last edited by crististreulea; 13 December 2007, 13:31.

                      Comment


                      • #26
                        Asta asa e si nu pot decat sa ma bucur ca ai ramas printre noi

                        Comment


                        • #27
                          2 noi upgrade-uri....
                          -senzori de parcare din carefour care isi fac treaba excelent
                          -dupa ce am curatat-o in sfarsit dupa aprox. 2 luni, a venit vremea sa o dotez si cu sticker...
                          Attached Files

                          Comment


                          • #28
                            O masina noua nu-ti iei decat daca o tii mai mult de 5 ani si iti permite bugetul. Prestigul meu m-a ajuns 7900 si avea fix un an si 12000 de km cand l-am luat. Eu vreau sa-l tin un an poate mai mult si sa-l dau,si vad eu ce-oi lua dupa aia...Cred ca tot logan sau poate cine stie sandero:P
                            P.s. Crisxx nu te supara dar parerea mea e ca o masina noua nu e o investitie atat de buna...dar asta depinde de gusturile fiecaruia...si de ce vrea el.
                            Last edited by comiflor; 5 June 2008, 16:41.
                            To be or not to be....???

                            Comment


                            • #29
                              BRAVOOO!!!! Uite un baiat care ma unge la suflet. Pai asta da afacere, poti sa mai zici de 15 ori. Ma bucur pt tine
                              Daca aveti moderatori scapati de ai si daca nu aveti sa nu va luati

                              Comment


                              • #30
                                Masina a adunat multi km si au fost aduse mai multe upgrade-uri pe care nu le voi enumera aici.

                                Cert e ca a fost schimbat stickerul cu unul de pe siteul enumerat de crisxx care e un forum complet diferit de acesta, e al unei alte marci si nicidecum unul concurent care sa fie pus cu x-uri.

                                De asemenea, rog un moderator sa inchida acest topic ca ocupa locul de pomana. Doritorii care vor sa-mi vada masina stiu de unde sa ma ia.

                                Succesuri.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google