IF-37-DOC Honda CRX DelSol By Dimsport

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • bravo Doc... o reconditionare ca la carte... ai dat multora lectii despre cum se fac anumite lucruri ... tot respectul

    Comment


    • Din pacate este primul meu proiect de asa anvergura si posibil mi-au mai scapat unele etape insa in mare am facut tot ce se putea pentru a iesi o masina aproape noua. Nu m-am zgarcit la piesel pe care le-am schimbat la ea si nici la materiale. Urmatorul proiect vreau sa fie tot o Honda, posibil ceva de race cu care sa particip la diverse competitii. Nu cred insa ca se va realiza anul acesta pentru ca deja am alte prioritati: concursurile de MTB si un bebe pe drum.
      Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
      Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
      www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

      Comment


      • Un mic teaser pentru ce am lucrat astazi:
        Attached Files
        Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
        Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
        www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

        Comment


        • frumos nene doc o s-a iasa beleaa
          stii tu... HZP ;)

          sigpic

          Comment


          • Doar o parere

            Doctore, felicitari pentru munca pe care o faci!
            Eu unul as fi de parere sa pastrezi masina cat mai originala, cu cateva imbunatatiri care iti sunt la indemana.
            E chiar o masina foarte bine realizata - dintr-o generatie, cand masinile erau destul de bine facute.
            As zice sa nu o faci de "racing" fiindca sunt sanse mai mari sa se aleaga praful de ea prematur.
            Multa sanatate si spor la treaba!

            Comment


            • Originally posted by SanduGolanu View Post
              frumos nene doc o s-a iasa beleaa
              Sper sa-mi placa si mie.

              Nici nu am de gand sa o folosesc la curse sau cel putin nu de la ideea asta am plecat cand m-am apucat de reconditionarea acestui model de Honda. Se vede ca am muncit la masina si nu vreau sa-mi bat joc de ea.
              Planurile nu s-au terminat odata cu reconditionarea ei. Odata ce scot masina din service voi avea timp, cel putin pana la vara, sa ma gandesc ce modificari ii voi aduce la performanta. Motorul de pe masina, 1.6VTI 160CP, chiar daca are 240.000km este in mintile lui si nu necesita momentan intretinere. Am apucat anul trecut, inainte sa incep procesul de restaurare, sa ii schimb distributia si kitul de ambreiaj.

              Pana acum investitia in piesele noi a fost aproape cat pretul de achizitie al masinii, dar stiu sigur ca de acum inainte ma voi bucura ca de o masina noua.

              Urmatoarea etapa vizeaza motorul. Am luat in calcul toate variantele posibile pe care le-as putea aplica la aceasta masina: turbo, compresor, upgrade interne, NOS, swap etc. Acum vine intrebarea: oare ce modificari merita sa fac la motor?

              Raspunsul ar fi: ...

              Hai sa vedem ce ar face fiecare de pe forum, daca ar fi in locul meu.
              Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
              Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
              www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

              Comment


              • As face masina..un "lup in blana de oaie"
                sigpic
                "BRABUS" STYLE

                Comment


                • Ce nu ai face tu, pentru spectacol si respect. Nu'i asa?
                  Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                  Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                  www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                  Comment


                  • off nenea doc...ma refeream sa o faci la exterior cat mai originala iar la motor sa-i mai ridici putin potentialul Oricum are destul.
                    sigpic
                    "BRABUS" STYLE

                    Comment


                    • Stiu ce vrei sa spui. Orice metoda as face "tot lup in blana de oaie" este masina, insa vreau sa stiu care ar fi varianta ideala pentru modelul asta.
                      Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                      Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                      www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                      Comment


                      • din ce zici tu, masina pe aspirat (nu?) are 160 cp? Pai, ai 2 variante: ori o lasi pe aspirat si ii modifici internele sa o ridici catre 200, ori pui turbo/compresor si o ridici peste 200 fara probleme .
                        sigpic

                        Comment


                        • Teoretic, da ai dreptate. Insa care varianta merita pentru masina asta avand in vedere cele spuse de mine mai sus.
                          Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                          Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                          www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                          Comment


                          • Doc decizia iti apartine , dar eu as lasa-o pe aspirat si as ridica puterea cat de mult se poate, desi e mai scump decat daca ai pune turbo
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • Exista variante N/A mai ieftine decat turbo. Turbo in general inseamna multi bani, munca si esecuri. Raspunsul il stiu, am stat si m-am gandit destul inainte sa il gasesc. Insa voi da posibilitatea si altora sa discute pe aceasta tema. Poate ar fi bine ca pe forumul logan sa se discute mai mult despre ce modificari se pot aduce la un motor aspirat.
                              Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                              Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                              www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                              Comment


                              • Da, nu stiu de ce, dar banuiesc ca ramai la aspirator in 8 mii de ture , pana la urma nu cred ca e impetuos necesar sa ai turbo pe ea , putere oricum are garla , iar ca masina de destresare/plimbare/distractie este ok
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google