MY KIA Cee'd - B 77 X I A

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Asa o idee
    Attached Files
    I changed her oil , she changed my life
    sigpic

    Comment


    • #17
      Frumoasa masina!Ceed am vrut si eu initial dar am optat pt Logan pana la urma.
      Sa te bucuri de ea!
      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

      Comment


      • #18
        @Teo21Din - da, cam asa, numai ca vreau sa prelungesc si capota pana la linie
        Ceed 1.4 GSL Best, Machine Silver
        B 77 XIA
        http://img43.imageshack.us/img43/240...ceedjanten.jpg

        Comment


        • #19
          "Colegu" nu ar da rau si cu un bad-boy, dar cel mai bine ar merge cu un miez rosu al jantelor ce zici ?

          Comment


          • #20
            La miez rosu te referi la zona dintre piulite sau toata janta fara buza ?
            Ceed 1.4 GSL Best, Machine Silver
            B 77 XIA
            http://img43.imageshack.us/img43/240...ceedjanten.jpg

            Comment


            • #21
              cum se misca 1.4 in bucuresti? ce consum ai? intern/extern/blana probleme ceva ai avut?
              sigpicMy ride

              Comment


              • #22
                Revin asupra jantelor si a ansamblului janta/anvelopa.

                Jantele actuale sunt Wolfrace Kendo Black, Polished Lip, 17", latime 7J, ET 40, prinderi 5x100/ 5x114,3. Am vazut cateva si pe Logan atat pe 17'' cat si pe 15'' si aratau foarte bine.

                Anvelopele pe care le am pe masina au dimensiunea 205/50/17 rezultand un talon de 102.5 mm (fata de 120.25mm stock). Am optat pentru acest talon strict din cauza calitatii drumurilor si pt a-mi proteja jantele nestiind cum o sa se comporte (la putin timp am schimbat bieleta fata stanga).
                Latimea am ales-o datorita offsetului de 40. Cu dimesiunea asta, la denivelari, cu masina plina anvelopa stanga spate prezinta urme de frictiune (probabil atinge de contra-aripa). Cred ca daca imi montez anvolope cu latime mai mare de 205 anvelopa va atinge aripa.

                In urma unor calcule facute optiunea mea pt ansamblul roata anvelopa ar fi urmatoarea

                Fata : 205/45/17 cu talon de 92.2 mm si un diametru de 61.6 cm ( mai mic cu 0.8% fata de cel stoc si as castiga un pic si la acceleratie)
                Spate : 215/45/17 cu talon 96.7 mm si un diametru de 62.5 cm
                Attached Files
                Ceed 1.4 GSL Best, Machine Silver
                B 77 XIA
                http://img43.imageshack.us/img43/240...ceedjanten.jpg

                Comment


                • #23
                  Nu vad motivul pentru care ai avea nevoie, la o masina cu tractiune fata, de roti mai late si mai inalte, pe spate.
                  If it ain't broke, don't fix it!

                  Comment


                  • #24
                    Doar pentru aspect, evident. Alt motiv nu vad nici eu.
                    Ceed 1.4 GSL Best, Machine Silver
                    B 77 XIA
                    http://img43.imageshack.us/img43/240...ceedjanten.jpg

                    Comment


                    • #25
                      Vezi ca e posibil ca ABS-ul sa nu fie de acord cu tine.
                      If it ain't broke, don't fix it!

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by DeLuXe View Post
                        cum se misca 1.4 in bucuresti? ce consum ai? intern/extern/blana probleme ceva ai avut?
                        Nu o consider o masina de oras. Treptele sunt destul de lung etajate. Cuplul este destul de slab, iar pt a avea "zvac" trebuie turata in tr.I si tr.II. Trage bine doar dupa 3200 rpm in sus, iar tehnologia CVVT se simte dupa 4500-5000rpm. Dupa cum ziceam in oras nu este foarte flexibil motorul pe benzina. Mai conteaza si etajarea cutiei. Este doar o parere personala, poate alti posesori au alte impresii.
                        Ca si consum, acum am pe computer 8.2l/100 km (mers in oras). In afara, dar fara autostrada, mai jos de 6.2l/100km nu am reusit sa scot. Pe autostrada 7-13l/100km depinde de regimul de mers.
                        Probleme asa cum scriam mai sus am avut doar cu bieletele antiruliu.

                        Originally posted by Niki View Post
                        Vezi ca e posibil ca ABS-ul sa nu fie de acord cu tine.
                        Nu vad ce legatura are ABS-ul cand sunt foarte, dar foarte aproape de circumferinta originala. Iar latimea mai mare nu face decat sa intarzie declansarea ABS-ului pt ca nu se mai blocheaza asa repede. Franarea este mult mai eficienta cu anvelopele actuale decat cu 185, asta este un lucru cert. Masina e omologata si pt latime de 225.
                        Last edited by Don Corleone; 7 September 2012, 21:22. Reason: Automerged Doublepost
                        Ceed 1.4 GSL Best, Machine Silver
                        B 77 XIA
                        http://img43.imageshack.us/img43/240...ceedjanten.jpg

                        Comment


                        • #27
                          @ niki ... abs-ul dispare in momentul in care circumferintele fata/spate difera sensibil, nu cand ai roti mai mici (dupa cu bine sti)

                          ps. multumesc de info
                          sigpicMy ride

                          Comment


                          • #28
                            La circumferinte diferite ma refeream si eu, bre.
                            If it ain't broke, don't fix it!

                            Comment


                            • #29
                              ceva de genul asta,referitor la jante
                              Attached Files

                              Comment


                              • #30
                                Inteleg acum ce-ai vrut sa zici.
                                Ceed 1.4 GSL Best, Machine Silver
                                B 77 XIA
                                http://img43.imageshack.us/img43/240...ceedjanten.jpg

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google