Seat Toledo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, interesant.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Originally posted by vitriol View Post
      Tocmai d-asta cutia aia lunga pe care o blamati poate pune pe asfalt cei 85cp, iar pana la 150km/h (3500rpm) motorul este pe cuplu maxim si consumul este foarte bun.
      Eu mereu am fost pro acelei cutii, si a cutiilor lungi in general.

      Comment


      • Ptr niki... Cuplu maxim de la 1500 la 3500rpm, iar putere maxima de 85cp la 4800 rpm. Patru mii opt sute... Si se tureaza pana la 6000, deci posibil sa cada si in urmatoarea treapta in putere maxima daca schimbi la 6000.
        Iar daca schimbi la 4800, vei cadea in cuplu maxim. Dupa rodaj voi vedea cum este mai rapid timpul de pe loc la 100km/h.

        Cu meganul2 de 113cp aspirat, am scos 13 secunde cu programelul telefonului, in carte scria 11 sec. Dar cu siguranta a avut lag de la gps. Oricum va fi un timp bun ptr comparatii.

        Ps meganul fugea bine de tot, un mecanic de la asv a condus-o si a spus si el ca fugea mai bine decat berlina lui de 1.6 16v logan.
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • Hassero, ca ai fost pro acelei cutii, e foarte bine. Daca esti pro cutie lunga pe benzinar aspirat < 2000cmc, atunci nu e bine absolut deloc.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Revin la peugeotul pe care l-a avut maicamea.
            1.0 vvti, 3 cilindri, 68cp la 6000 rpm, 94Nm cuplu la 3600 rpm, masa proprie 800 kg.
            Cutie foarte lunga, 1-a aproape 60, 2-a 110, 3-a 150.
            Tragea foarte bine pe depasiri pana la 130 la ora, de ex cu loganul daca depasesc la 70, ma bag cu a 3-a dar nu trage cine stie ce, cu peugeotu-l la 70-80 ma bagam cu a 2-a, de la 90 in sus cu a 3-a.
            Si nu este o senzatie de acceleratie mai rapida datorita cutiei mai lungi, de multe ori ma uit si in bord la cat de repede urca acul la vitezometru si la peugeot urca mult mai repede decat la logan.
            Sa nu mai spun ca la 120 in a 5-a motorul la peugeot abia se auzea desi e mult mai slab insonorizat decat loganul, consum mult mai mic datorita turatiei scazute la viteza mare...
            Eu zic ca o cutie lunga e foarte buna pentru un motor micut, cum este cel de 1,0 vvti, dar pe o caroserie usoara, ca a peugeotului, pe o caroserie grea nu va avea performante bune ( ex opel astra J 1.4 16v)

            Comment


            • Originally posted by einstein1984 View Post
              Eu nu inteleg cum renault sau opel scoat 75 de cai din 1.2l de cilindree fara turbina si altii cu turbina scot 85.macar daca tot dai banii pe turbinuta aia macar sa o folosesti de toti banii.
              Am condus chevroletul aveo de 1.2,16v 84 de cai parca avea , al unui prieten si am condus si skoda rapid de 1.2 Tsi 8v ,86 de cai , si crede.ma ca nu se compara lesinatura aia de aveo aspirata cu Tsi.ul de pe skoda(seat) .. Desi au aproape aceeasi cai, turbina de la tsi iti da cuplu de la turatie mult mai joasa si sprintezi imediat..cu chevroletul te ia somnul pana urca in ture.

              Comment


              • @hassero: ai dreptate. Schimba cutia de viteze de pe masina muma-tii cu una de diesel. Va fi mult mai rapida.

                Comment


                • @ marius, cum de altfel se intampla si la alte marci, imi aduc aminte ca citeam mai demult de kia cu motor de 1.6 parca si 130 de cai, de hyundai veloster tot 1.6 cu 140 de cai, care sunt anemice pentru caii din fisa tehnica.
                  In viata reala acei cai nu ii simti, asta pentru ca ii obtin foarte sus in ture.
                  De exemplu, velosterul cu 140 de cai din 1.6, ii obtine la 6300 de ture, iar la 6500 iti intra in limitare, de asemenea, cuplul de 170 vine la 4850 de ture, iar nu te ajuta.
                  Datele tehnice spun ca ar trb sa faca suta in 9.7 secunde.
                  Extrem de lenes pentru 140 de cai si 1100 si ceva de kg.
                  @vitriol, Happy 7000 posts ! )
                  @cezar, nu este nevoie, se descurca foarte bine asa cum este, multumesc

                  Comment


                  • Imi cer scuze dinainte colegului mumus daca deranjez cu discutiile mai tehnice.

                    hassero, exact, caii putere obtinuti dintr-un motor aspirat mic, fara fineturi extraordinare (adica fara admisie cu sectiune si lungime variabila)nu se vor resimti la drum intr-o masina de familie decat daca mergi ca la raliu. Plecarea de pe loc si reprizele in trafi vor suferi fata de un motor turbo de acceasi putere maxima.

                    Uite de exemplu curbele de putere de la motoarele de toledo/ rapid, logan 0.9 si logan 1.2. Nu mai pun pe cele de la Logan 1.6 mpi ca arata aproape la fel cu cel de 0.9. Cred ca se observa de ce 1.2 TSI trage dupa el Golf sau Octavia fara greturi... (ca sa aflati caii putere la diferite turatii inmultiti kW X 1,36)
                    Attached Files

                    Comment


                    • Originally posted by mariusgny View Post
                      turbina de la tsi iti da cuplu de la turatie mult mai joasa si sprintezi imediat
                      Nu turbina face treaba aia, ci compresorul. 1.2TSI este un turbocompresor, asta inseamna ca meritul pentru plaja aia mare de cuplu ii apartine compresorului. Tocmai d-aia cuplul maxim intra la 1500rpm, odata cu intrarea in functiune a compresorului, si ramane constant pana cand jmecheria este preluata de turbina.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Foarte interesante graficele. Multumesc ca le-ai postat, m-ai lamurit cu o chestie.
                        In a 3-a cand ma duceam peste 6000 simteam ca nu prea mai trage desi nu intrase in limitare, asta pentru ca puterea scade dupa 5750.
                        Deci o alerg, optim e sa schimb la 5750 de ture.
                        Cat despre graficul la tsi.... nu am cuvinte...
                        Cuplu constant de la 1500 la 3500, iar de la 3500 iti intra caii putere. Si cel de 0.9 sta bine, dar nu mai bine ca TSI.

                        Comment


                        • Originally posted by vitriol View Post
                          Nu turbina face treaba aia, ci compresorul. 1.2TSI este un turbocompresor, asta inseamna ca meritul pentru plaja aia mare de cuplu ii apartine compresorului. Tocmai d-aia cuplul maxim intra la 1500rpm, odata cu intrarea in functiune a compresorului, si ramane constant pana cand jmecheria este preluata de turbina.
                          Are si turbo si compresor? Ca turbocompresor, de obicei = turbo.

                          Comment


                          • hasserro, daca e vorba de Peugeot 107, bati campii grav!
                            Intr-adevar, are treapta a 3-a lunga cat o zi de post, e foarte misto de condus in oras, la 30 km/h nefiind subturata si nici la 85 prea turata. Dar decat sa-mi zici ca prinde 150 cu a 3-a si sa ai pretentia ca eu sa te cred, mai bine ai candida la Presedintie, ca ai avea mai multe sanse.
                            Last edited by Niki; 24 July 2014, 17:13.
                            If it ain't broke, don't fix it!

                            Comment


                            • Originally posted by Cezar View Post
                              Are si turbo si compresor? Ca turbocompresor, de obicei = turbo.
                              Pai asta este inovatia celor de la VAG care a revolutionat industria auto (ca nu le-a reusit lor din prima si au dat-o de gard cu lantul de distributie, e cu totul alta poveste). Au pus un compresor care pleaca de jos si o turbina care pleaca normal (cand face boost).
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Originally posted by vitriol View Post
                                Nu turbina face treaba aia, ci compresorul. 1.2TSI este un turbocompresor, asta inseamna ca meritul pentru plaja aia mare de cuplu ii apartine compresorului. Tocmai d-aia cuplul maxim intra la 1500rpm, odata cu intrarea in functiune a compresorului, si ramane constant pana cand jmecheria este preluata de turbina.
                                Are si compresor?
                                Stiam ca doar 1.4 tsi de 160 de pe golf 6 si 1.4 tsi GT de 170 de pe golf V au si turbo si compresor.
                                Ah si 1.4 tsi de 185 de pe a1, fabia rs, etc.

                                Originally posted by Niki View Post
                                hasserro, daca e vorba de Peugeot 107, bati campii grav!
                                Intr-adevar, are treapta a 3-a lunga cat o zi de post, e foarte misto de condus in oras, la 30 km/h nefiind subturata si nici la 85 prea turata. Dar decat sa-mi zici ca prinde 150 cu a 5-a si sa ai pretentia ca eu sa te cred, mai bine ai candida la Presedintie, ca ai avea mai multe sanse.

                                Nu bat campii, chiar nu exista gram de credibilitate pe acest forum? De ce ti se pare greu de ajuns la 150 in a 5-a? Saptamana viitoare o sa am peugeot-ul pe mana, o sa filmez, cu gps, 150 cu a5a si viteza maxima, care bate spre 170, cu a 4-a.
                                Iti voi trimite un PM.
                                Last edited by hasserro; 24 July 2014, 17:10. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google