Seat Toledo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am avut una identica, am vandut-o acu vreo saptamana, ca nu o mai puneam, nu imi folosea la nimic. A mea nu era prea wide, daca o puneam in spate pe la tetiere, vedea doar in fata, deci in cazul asta ma ajuta doar daca idiotul o zgarie in fata.

    Oricum regula generala ca inainte de iarna sau iarna nu se vopseste masina, ca iarna va mai primi... vedem la primavara, poate se calmeaza si asinul pana atunci. Dar tot voi sta random cate 15 minute in masina o data la 2-3 zile...
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • Am fost zilele astea pe la reprezentanta sa ii intreb de pret la pus gumele de iarna pe jantele de tabla si centrat.

      Si discutand cu reprezentantul vanzari de acolo, am inceput sa discutam de una alta,
      A observat ca imi claxoneaza masina cand o incui, i-am spus ca am facut-o pe cont propriu, prin obd, nu a comentat nimic, (am mentionat ca ei au spus ca nu se poate) stia ca e in garantie. Am inceput sa discutam despre ulei, eu am 2 cronometre inverse, unu indica cand sa schimb uleiul, celalalt cand sa fac revizia. I-am spus ca la revizie nu vreu ulei LL ci vreau sa fac anual schimbul de ulei si filtre, si eventual la 2 ani ca la carte revizia propriu zisa, mi-a povestit ca la revizia mare la 2 ani se verifica tot, se schimba becuri moca, etc etc, i-am zis ca am multe leduri, nu va avea ce sa schimbe, nu a comentat nimic.

      Doar insista sa pun uleiul de la ei, ca e mai safe, cica o revizie completa va costa maxim 600 ron.
      Eu tot o tineam cu uleiul meu, el ca nu si nu, eu o tineam pe a mea ca vreau tot castrol da edge, deci tot full sintetic, tot 5w30, si asa din 2 miscari, ma invita in depozit, Ala din depozit sare la mine ca nu e voie, tipul ii spune ca sunt cu el si gata, si ma conduce la standul cu uleiurile ce le baga ei, sa pic jos, castrol edge 5w30 la cutii de un litru... si ca pret tot ca in maqazin, maxim 5 ron diferenta. (Concluzia: ei il baga ca ulei LL, dar insista sa se schimbe la un an)

      Am decis ca prima revizie o voi face cand zice masina sa schimb uleiul, counterul ptr revizie arata vre 26000 ramase, iar cel de ulei vreo 22000, deci tot la un an va fi revizia mai bine zis schimbul de ulei.

      Par oameni de treaba. Si am aflat din alte surse, sigure, ca patronul este pocait. Sper sa fie ok.
      Am ramas surprins de intelegerea de care au dat dovada.
      Last edited by mumus; 20 October 2014, 20:29.
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • Din cele relatate de tine , parca nici nu ai vorbii de o reprezentanta din Romania . Au inteles oare ca e timpul sa isi schimbe atitudinea fata de client ? Drumuri bune si cat mai multi km fara probleme

        Comment


        • Au inceput sa apara toledouri, asta este rezultatul, si pe strada unde lucrez a mai aparut unul. Cu TSI mai mare scris, si mai full, o fi 1.4 o fi 1.8?
          Last edited by mumus; 20 October 2014, 20:42.
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • La Toledo nu există motorizare de 1,8 litri...

            Comment


            • constructiva si occidentala (normala) atitudinea celor de la reprezentanta!
              Keep walking...

              Comment


              • Am amic care si loganul il repara la Dip Motors, probabil stia el de ce
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • Originally posted by emilemy View Post
                  Din cele relatate de tine , parca nici nu ai vorbii de o reprezentanta din Romania . Au inteles oare ca e timpul sa isi schimbe atitudinea fata de client ? Drumuri bune si cat mai multi km fara probleme
                  Nicidecum, doar ca nu e vorba de o reprezentanta Dacia-Renault.
                  O atitudine normala, zic eu.
                  If it ain't broke, don't fix it!

                  Comment


                  • Si socramiu a luat de la filaret uleiul de revizie la pret de magazin, nu vad marea mirare.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • Salut,

                      am vazut si eu ca am 2 cronometre inverse , care ii pentru ulei si care pentru revizie ? care ii diferenta intre schimb ulei si revizie ?

                      Comment


                      • Diferenta este cea care am spus-o, unul iti aproximeza in functie de mai multi parametri cat de uzat este uleiul, si celalalt iti spune pur si simplu cand ajungi la revizie, adica la 30000 km.

                        Counterul cu nr 1 iti arata cati km ai pana la schimbul de ulei, iar cel cu nr 2 iti arata cat ai pana la revizie.

                        Nu inteleg ce inseamna cifrele asociate... La nr1 am 523 iar la nr 2 am 600 si ceva... Oare ce reprezinta?
                        Last edited by mumus; 21 October 2014, 14:54.
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • La mine apare 565 pentru 1 si 631 pentru 2. habar nu am ce reprezinta.
                          Ce se mai poate activa pe masina ? ai reusit sa afli ceva la intalnirea la care ai fost.
                          Eu fac cam 13-14000 km pe an , ma gandesc cam pe la un an sa fac schimbul de ulei + filtre. Apoi la 2 ani ce face in plus fata de schimbat ulei + filtre ?

                          Comment


                          • O inspectie amanuntita, nu stiu detalii


                            Iar cifrele, posibil sa fie zile ramase...
                            Last edited by mumus; 21 October 2014, 16:17.
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • Cu ce benzina ai ales sa alimentezi ? Eu am ales pana la urma OMV 100.

                              Comment


                              • Rompetrol 95
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google