StolniceanuLucian Opel Astra H Caravan 2009 1.4 Twinport

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by stolniceanulucian View Post
    Pana una alta, am devenit mai lenes Imi tot caut motive sa circul cu masina chiar daca unele distante nu ar necesita neaparat masina. Probabil e faza de inceput de la fiecare masina nou achizitionata.
    E faza ca acum mergi cu o masina, nu cu un Logan.

    S-o stapanesti sanatos si sa te duca oricand unde vrei tu!
    Last edited by vitriol; 23 January 2015, 17:25.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #17
      "Nu există o unică soluţie magică pentru problema consumului de carburant şi a poluării aerului. Fiecare autovehicul are caracteristici şi clienţi diferiţi. Din acest motiv, Opel a ales o abordare holistică pentru ecoFLEX.

      Optimizarea performanţelor motorului, cu reducerea vitezei de ralanti, modificarea transmisiilor, pneurile cu rezistenţă la rulare redusă, îmbunătăţirea caracteristicilor aerodinamice şi creşterea raportului de transmitere final, toate acestea ajută în mod separat. Prin combinarea acestora şi efectuarea de reglaje fine pentru fiecare model Opel, am creat o abordare aprofundată."
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • #18
        Dupa GPL pui si niste jante de aliaj originale Opel la pret bun si ai definitivat achizitia.

        Comment


        • #19
          ecoflex= cutie lunga si ralanti scazut... seamana a logan 1,2 ca idee.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • #20
            Masina arata ok la 5000 de euroi era si normal,oricum din pct meu de vedere e mult mai ok decat un focus .Sa te plimbe cu placere !!

            Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.
            Last edited by Allyn_y; 23 January 2015, 17:27.

            Comment


            • #21
              Masina este super ok...ai cam tot ce vrei la ea. Este cu mult peste logan din toate punctele de vedere.
              Baga i gpl ca merita !

              Pacat ca geamul de la haion nu se deschide cum e laguna.

              Comment


              • #22
                Originally posted by Allyn_y View Post
                Masina arata ok la 5000 de euroi era si normal,oricum din pct meu de vedere e mult mai ok decat un focus .Sa te plimbe cu placere !!

                http://www.autovit.ro/opel-astra-C34261408.html
                Incearca sa nu mai starnesti versus-uri, controverse si flame-uri prin toate topicurile unde postezi!
                FYI, Astra Caravan este o, citez, "basina sinistra", comparativ cu Focus.
                Asta ti-o spune un posesor de Opel. Si aici am teminat cu off-topic-ul pe thread-ul omului.


                @Lucian - sa te bucuri de masina, sa nu-ti creeze probleme si sa te duca sanatos oriunde si oricand doresti!
                If it ain't broke, don't fix it!

                Comment


                • #23
                  Originally posted by stolniceanulucian View Post
                  Pana una alta, am devenit mai lenes Imi tot caut motive sa circul cu masina chiar daca unele distante nu ar necesita neaparat masina. Probabil e faza de inceput de la fiecare masina nou achizitionata.
                  Până una alta, maşina tot o "jucărie" rămâne pentru "copiii mari", ca noi.
                  S-o stăpâneşti sănătos!

                  Comment


                  • #24
                    Ford, cel purin modelul focus, exceleaza la stabilitate, echilibru pe viraje, in rest, nu e mai fiabila sau mai cu mot fata de astra...
                    Si sa inchei cu o gluma, F.O.R.D = Fix Ore Repair Daily.

                    Si eu am avut opel, si am mai multe in familie, foarte ok, conditia sa ai grija de ea, cum ar fi ok cu orice masina. Inainte sa am megane2, astra h caravan voiam si eu, si acum regret ca am luat meganul in loc de o astra.
                    Si sa nu se supere moderatorul, aceasta este o parere personala, nu detin adevatul apsolut.





                    Stai linistit!
                    Zi-i cu "b"!


                    Am gresit, absolut corect
                    Last edited by mumus; 23 January 2015, 18:57. Reason: Automerged Doublepost
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • #25
                      Fix or (nu ore) repair daily
                      Nu au probleme de fiabilitate, nici una nici alta.

                      In schimb, ce nu-mi place mie: ecotec pe motor, ecoflex pe cur. Km putini.
                      Factura originala cu nr de km o ai?

                      Comment


                      • #26
                        Da. Omul mi-a aratat factura cu care a cumparat masina de la o firma cu 5500 de eur si garantie 1 an.

                        Nu am gasit nicaieri pe internet o poza cu EcoFlex pe motor.
                        (de exemplu la Corsa EcoFlex pe motor scrie EcoTec)

                        Cred ca nici la VW nu scrie de exemplu BlueMotion pe motor. E o varianta de echipare mai mult decat o varianta de motor ptr. ca modificarile nu se refera doar la motor.

                        In alta ordine de idei

                        M-am mai plimbat cu trasura ceva kilometri. Consumul strict in oras s-a stabilizat la 8.4 l/100 km (viteza medie 23 de km/h)

                        Am testat cativa kilometri pe autostrada, tempomatul. E o senzatie un pic ciudata cand masina accelereaza autonom, insa confortul pentru pasageri este foarte bun.

                        Consumul la viteze de autostrada este 7 si ceva. Nu cred ca am sanse sa cobor sub 7 la drum intins cu mers alert. Mai cercetez inca stiluri de condus. Proba finala va fi in Februarie cand tre sa merg pe ruta SB-BT.

                        Sistemul audio e bun spre foarte bun. Volumul si basul sunt arhisuficiente. Are microfon separat pentru telefon si intrare aux cu comenzi de pe volan.

                        Urmeaza sa cumpar o roata de rezerva de 15' (5x110 cred la prezoane), pentru ca masina a venit doar cu kit de pana.

                        Pana acum, toata lumea e fericita
                        Logan GPL 1.4

                        Comment


                        • #27
                          Astazi am avut un pic de timp sa curat masina si sa ii fac primele poze in proprietatea mea
                          Attached Files
                          Logan GPL 1.4

                          Comment


                          • #28
                            Sa te foloseti de ea cat mai mult si cat mai ieftin
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • #29
                              plus 1251 de km

                              Multumesc ptr urari [mumus]

                              Am fost cu ‘bestia’ de la Sibiu la Botosani la Suceava si la Iasi weekendu asta.
                              A fost prima excursie mai consistenta in afara orasului (1251 de km)

                              Primele impresii sunt f bune. Pentru un motor de 1.4 aspirat merge brici.
                              Pana la 120 de km/h trage surprinzator de bine ptr 90 de cp.
                              Trage si peste 120 de km/h dar e foarte turata. Treptele 4 si 5 sunt f scurte.
                              Consumul mediu pe 1200 de km mi-a iesit fix 6.0 l/100 de km.

                              Curba de cuplu ma mira ptr. un motor 16v. Inca de la 2000 de rpm incepe sa se simta cuplu, foarte atipic pentru un motor 16v.
                              S-ar parea ca sistemul twinport nu e doar chestie de marketing. La inceput am crezut ca va fi aproape inutilizabila la depasiri, dar e chiar ok.
                              Bine asta raportat la polizoare pe benzina. Nu are rost comparatia cu tractoare de 2000 de cmc sau alte minuni.

                              Stabilitatea putea fi si mai buna. La viraje luate cu 90-100 cam trebuie corectii din volan.
                              Masina se simte lunga si ingusta. Partea buna este ca suspensia e destul de confortabila.
                              Am mers vreo 6 km pe drum de piatra si nu mi-au clantanit dintii in gura 

                              Portbagajul e regesc fata de berlina. Am bagat toate catrafusele pana la linia geamurilor. Nici macar nu am avut nevoie sa pliez ruloul ce acopera bagajele.
                              Spatiul in spate e ok. Nu e chiar asa lat ca la Logan, dar la genunchi este spatiu mai mult decat suficient.
                              Last edited by stolniceanulucian; 5 March 2015, 15:01.
                              Logan GPL 1.4

                              Comment


                              • #30
                                Si mie imi plac opelurile, in special karavan.
                                Inainte de seat, am intrat la opel ai un astra karavan 'chel' era 14000
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google