StolniceanuLucian Opel Astra H Caravan 2009 1.4 Twinport

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    136 500 km

    136 500 km. Tocmai m-am intors de la mare, 1200 de km in total dus intors.

    Pe DN uri nu prea am depasit nimic pentru ca nu am cu ce
    Pe autostrada am mers insa constant cu 130 de km pe ora, pe tempomat, cu varfuri ocazionale de 140-150 de km pe ora.

    Am stat 2 ore in ambuteiaje.
    Consumul mediu a fost aproximativ 10 litri de GPL la 100 de km.
    Am fost 3 adulti si 2 copii in masina si bagaje pana in tavan.
    Aerul conditionat a facut fata cu brio, iar masina se comporta bine la viteza mare. Volanul gros este confortabil, iar servodirectia este reglata foarte bine. Motorul a mers perioade indelungate la 4000+ de rpm, dar uleiul Mobil 1 si-a facut treaba.

    Foarte multumit pana acum. Costurile de exploatare sunt foarte mici si fiabilitatea foarte buna.
    Logan GPL 1.4

    Comment


    • #62
      Ti de intareste volanul(directia) la viteza?
      Saab 9-5 Aero

      Comment


      • #63
        La Opel mi se pare ca volanul este mai teapan la viteza mare fata de Logan.
        La viteza mica la fel, mi se pare ca merge mai usor decat la Logan.
        Nu am gasit nici o specificatie in care sa scrie clar daca asistarea e variabila sau nu.
        Am vazut doar ca pompa de servo este electrica la Opel pe cand la Logan era mecanica.
        Logan GPL 1.4

        Comment


        • #64
          140 500 km

          140 500 km

          Primele reparatii mai serioase:
          - un arc pe spate era rupt (nu erau simptome dramatice in afara unui sunet la denivelari) - arc plus manopera la reprezentanta Opel = 300 RON
          - bielete bara stabilizatoare - piese plus manopera la reprezentanta Opel = 204 RON
          Am rugat mecanicii sa verifice toate articulatiile si au zis ca in afara de bielete nu era nimic uzat excesiv.
          Mi-a placut cum lucreaza cei de la reprezentanta Opel Sibiu, iar preturile mi se par decente.

          Acum totul functioneaza perfect, iar GPL ul este mana cereasca.
          Ultimul consum masurat la pompa pe GPL a fost 7.0 litri la 100 de km pe o distanta de 500 de km (asta inseamna 3.5 litri la suta in bani echivalenti de benzina\motorina !!!)
          Last edited by stolniceanulucian; 4 December 2016, 23:59.
          Logan GPL 1.4

          Comment


          • #65
            deci se poate si sh. bafta si multi km !
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • #66
              145 000 de km

              145 000 de km
              Totul functioneaza bine. Singura chestie mai serioasa de cand am masina a fost un arc rupt la suspensia spate - 300 de ron piesa si reparatia.
              Am mai schimbat capetele de la bara stabilizatoare.
              Folosesc bujii cu varf subtire.
              Am folosit ulei Mobil 1 0w40 si acum am trecut la Valvoline SynPower 5w40 (un pic mai gros la cald)
              Mobil 1 consuma cam 600 de ml la 10 000 de km.
              Valvoline SynPower 5w40 nu pare sa consume, dar motorul e mai zgomotos la rece.
              Am instalatie GPL montata de pe la 130 000 de km.
              Pana acum sunt multumit de masina in cei 2 ani de cand o am.
              Logan GPL 1.4

              Comment


              • #67
                160 000 de km

                160 000 de km. Totul functioneaza bine. Pana acum nu am schimbat componente de franare - nici placute nici discuri (masina de 9 ani vechime si 160 000 de km).
                Nici distributia nu am schimbat-o (e pe lant).

                Am avut cheltuieli minime cu masina. GPL ul face toti banii.

                M-am mutat in alt apartament, am mutat cu masina cam tot ce am avut nevoie.
                Caroseria de break este foarte practica si bancheta fractionabila este foarte utila.

                Am facut un experiment si am bagat Mobil1 5w50. Pot zice ca este un ulei super. Poti merge 4000 de rpm fara stres.

                Sunt destul de impresionat de robustetea masinii.
                Nici un greier, nici un sunet suspect.
                Mi-a montat un coleg un modul bluetooth la CD playerul original al masinii.
                Se aude foarte bine.

                In rest e o masina rezonabila - iti arata pe computerul de bord daca ai vreun bec ars, are mod auto ptr faruri si stergatoare, indicator de nivel pentru lichid de parbriz, CB cu afisaj mare e comod, tempomatul e fain la drum lung.

                Cabina e un pic mai ingusta decat la Logan dar in rest totul e brici.
                Logan GPL 1.4

                Comment


                • #68
                  "Mi-a montat un coleg un modul bluetooth la CD playerul original al masinii.
                  Se aude foarte bine."

                  Salut colegu, poti da mai multe detalii cu acel modul, cum ai reusit sa il montezi? Masina are aux de fabrica?
                  Detin si eu o Astra H cu cd70 navi dar nu are aux.
                  sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

                  Comment


                  • #69
                    Masina avea Aux din fabrica.
                    Colegul a zis ca a montat modulul Bluetooth in paralel cu Aux.
                    Daca vreau sa ascult muzica pe bluetooth acum selectez Aux din meniul CD playerului.
                    Logan GPL 1.4

                    Comment


                    • #70
                      162 000 de km

                      Masina are 50 000 de km de cand este la mine.
                      I-am schimbat uleiul de la cutia de viteze drept cadou pentru ca nu mi-a facut necazuri. Pentru o masina sh mi-a intrecut asteptarile pana acum.
                      Logan GPL 1.4

                      Comment


                      • #71
                        178 000 km
                        In cei 4 ani si 70 000 de km de cand am masina, pot sa zic ca a fost aproape impecabila.
                        Am facut ITP acum 2 zile fara nici o problema, totul ok.
                        Logan GPL 1.4

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google