Prima Masina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by enc_edy View Post
    din cate stiu eu, CASCO este obligatoriu cat timp este in garantie....daca altii stiu altceva, sunt liberi sa ma contrazica
    Eu stiam ca e obligatoriu doar daca iei masina prin finantare de la ei. daca o iei cu "banii jos", nu. Dar cum ziceam, sunt foarte putin informat in legatura cu CASCO.

    EDIT: am postat deodata, multumesc pentru informatii. Deci nu e obligatoriu, dar totusi, merita?

    Comment


    • #47
      La maşină nouă şi fără bani mulţi rămaşi, dacă nu faci CASCO s-ar putea să regreţi acest lucru toată viaţa. Dar la fel de bine s-ar putea să nu regreţi. Eu nu am curajul să ies pe stradă cu maşina fără să am CASCO. Eu cred în mine dar nu cred în ceilalţi colegi de drum.
      Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
      sigpic

      Comment


      • #48
        si daca ai ghinionul sa te mai loveasca si unul cu nr de Bulgaria sau cu nr de Romania dar fara RCA....si are salariul minim pe economie....te-ai premiat....
        Asa macar iti repari masina folosind "CASCO in regres" si iar vin cu rugamintea ca in cazul in care gresesc, sa fiu corectat (nu am avut CASCO niciodata....deoarece am avut doar masini la mana a-2-a...)

        Comment


        • #49
          Stie cineva cam cat m-ar costa CASCO la acest model? Si daca tine cont si de varsta. Vreau sa sa trec masina pe tata, 55 de ani.

          Comment


          • #50
            masina nu este mica decat la exterior. in interior se schimba treaba, spatiul e foarte bine compartimentat, nu suferi de claustrofobie sau ceva. spatiu e f bun

            si eu sunt tot pt casco. pe langa siguranta care ti-o confera , cel putin 3 ani esti asigurat, in caz de dauna totala, D-mne fereste, esti despagubit la valoarea de nou a masinii (e valabila primii 3 ani chesti asta, cel putin la logan asa a fost

            Comment


            • #51
              Originally posted by Selep View Post
              Stie cineva cam cat m-ar costa CASCO la acest model? Si daca tine cont si de varsta. Vreau sa sa trec masina pe tata, 55 de ani.
              La masina mea Sandero Stepway pret achizitie 11300 euro casco a fost aprox. 400 euro pe an, platibili in patru rate trimestriale la Omniasig.

              Comment


              • #52
                Eu am plait anul trecut Casco la Generali 1200 de lei (cu fransiza de 100 de euro - valoare asigurata 9000 de euro). Cuantumul politei depinde de multe coordonate, insa estimativ poti incerca un calculator online precum: https://www.generali.ro/calculator_casco

                Eu zic sa faci Casco pentru ca masina e noua si pentru ca nu ai mai condus de mult.

                Comment


                • #53
                  Originally posted by Selep View Post
                  Stie cineva cam cat m-ar costa CASCO la acest model? Si daca tine cont si de varsta. Vreau sa sa trec masina pe tata, 55 de ani.
                  Intreba la reprezentanta! Mie mi-au facut o oferta foarte buna la cumparare anul trecut! Pentru 11k o prima de 240 de euro pe an fara fransiza la Allianz! Sper sa gasesc ceva la fel de bun si anul asta!

                  Comment


                  • #54
                    Eu in locul tau (inititorul topicului) cu 8500 de euro as prospecta piata si as alege ceva SH bun gen un Vw Up! deci masinuta asta cu motorasul acela micut are o tinuta de drum pe Autostrada , Fantastica de necrezut - trebuie sa mergi cu una sa te convingi.

                    Consider ca nu merita sa dai 8500 de euro pe un Logan nou cu motorul de 1.2 16v sunt prea multi bani dati pe un motor super slab, o sa fii dezamagit crede-ma.
                    CU putina rabdare vei gasi masini sh foarte ok in acel buget , masini corecte si relativ ieftin de intretinut.

                    Poate daca ai fi luat Logan Nou chel cu acel motor da ar fi fost o alegere corecta dar sa dai peste 8000 de euro doar ca are 2-3 dotari in plus pe acel 1.2 nu se merita .

                    Greseala asta am facut-o si eu cand mi-am luat masina Logan Ph2 2012 Laureate 1.2 16v pret aprox 8500 euro.In acei bani luam un Logan SH 1.5 dci din 2011 cu km putini (incepand din 2010 DCI-urile nu mai au probleme atat de mari cu pompe/injectoare etc) si faceam cea mai buna afacere dar de cel Batran a vrut sa luam Lucru nou.

                    Oricum la tine fiind si prima masina nu te-as sfatui sa cumperi ceva nou pana nu te rutinezi cu sofatul sa capeti putina incredere in tine la volan , pentru inceput cumpara ceva ieftin SH .

                    Eu cand mi-am luat carnetul la inceput imi faceam "mana" pe o Dacie amarata din 84`.
                    Last edited by prometheus; 23 March 2016, 18:33. Reason: Automerged Doublepost
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • #55
                      Salut, recomandat ar fi sa mai astepti sa inceapa programul rabla si poate gasesti pe cineva care vinde acel bon la un pret mic pt a da comanda de 0.9 . Nu stiu cat de OK e sa cumperi masina la mana a 2-a, in plus cu toate ca esti incepator masina noua e destul de trainica si timp de cativa ani nu o sa ai probleme cu ea.

                      8500 + Rabla (1450) - 200* = 9750, iar logan 0.9 = 9850 + ca dacia mai face o reducere de 200 E sau ceva pe acolo ...

                      *bonul rabla de 200 Euro maxim.
                      Last edited by andu_4all; 23 March 2016, 19:01.

                      Comment


                      • #56
                        Masina trainica gasesti si Sh de 3-4 ani vechime daca stii ce sa cumperi.
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • #57
                          decat logan mai bine un up. e si mai micut, ii vine mai usor la parcari etc. din pct meu de vedere este o masina ideala atat pt naveta cat si ca anduranta/fiabilitate. consumul in afara am inteles ca sta undeva pe la 4 si un pic. costuri mici de exploatare. eu cel putin m-am convins, daca pot sa-i ajut si pe altii sa faca cea mai buna alegere cu atat mai bine

                          loganul e ok dar mai sunt si alte masini si mai ok la aceiasi bani aproximativ si fara probleme de natura tehnica. n-am auzit/vazut sa se planga cineva la up ca scaunul soferului nu sta fix, ca are joc, ca scartaie sinele sau ii curge ulei pe nu stiu unde sau ambreiaju face masaj sau cate si mai cate la noul logan

                          mai ales ca acum au si o reducere de 1400 de euro pt up ca sa scape cat mai repede de stocuri ca sa introduca faceliftul... zic ca e o alternativa interesanta

                          Feuchte Fußmatten und eine defekte Klimaanlage - beim AUTO BILD Dauertest enttäuscht der VW Up trotz Fahrspaß durch teilweise mangelnde Qualität.


                          daca stie cineva germana... eu zic ca spune de bine


                          uite comportamentul rutier+dinamic

                          atentie sporita de la min 3:25 cand redactorul face o remarca interesanta vis a vis de comportamentul la viteze de autostrada
                          For comments, more details, pictures and videos: http://www.turatii.ro
                          Last edited by cristi....; 23 March 2016, 19:52.

                          Comment


                          • #58
                            Sper sa nu ma insel dar la Up cureaua de distributie se schimba pe la 240.000 km , deci mari sanse nici sa nu mai fie masina la el pana atunci.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • #59
                              da, la 240 de mii, si FARA limita de timp; nu esti conditionat ca la dacia la 4 ani sa o schimbi. nu, o poti face si dupa 6-8 ani

                              are insertii de kevlar

                              de altfel, distributiile la vw se schimba cum ai spus la 240 de mii, dar doar curelele. pompa de apa si rolele mai incolo, pe la 300+ de mii

                              Comment


                              • #60
                                Daca vrei neapărat sa vezi ce se vb de vw up ar fi recomandat sa faci cont si sa vezi exact . Aici fiind logan club e putin probabil catre deloc sa fie cineva care sa detina acesta masina si sa se planga de ea .... si chiar si asa nu cred ca suntem in masura sa-i raspundem. De exemplu eu am un ford ka . Daca il vezi pe strada zici ca e ok .... dar daca intri pe forum la ford ... ai sa vezi ca majoritatea se plang mai rau decat unii de pe aici de logan ....

                                La urma urmei banii sunt ai lui Selep si el o sa traga linie si o sa decida. Insa e bine sa se intereseze si de acel up pe forum dedicat care e ca alternativa la logan.

                                Seara buna!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google