Prima Masina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    cand a trebuit sa schimb distributia am intrat si la vag pe forum sa vad cine palarie mai schimba distributia la 4 ani... surpriza, acolo vedeam (acu 3 ani) rulaje numai de la 190 de mii in sus, iar ca ani nici o limita, 6-8 ani, nu aveau nicaieri specificat ca trebuie la 4 ani. unii au schimbat curelele la 200 de mii si pompa pe la 300 de mii

    singurul termen e cel de 10 ani. dupa 10 ani se recomanda ca distributia sa fie schimbata preventiv, chiar daca vizual arata bine curelele

    cu distributia am cam luat teapa. 4 ani si 1 luna si 45 de mii de km, arata ca noua, tot, curele si pompa. pt ca amasem cu 1 luna schimbarea, (nu eram hotarat ce sa fac din pricina rulajului mic) cei de la service m-au avertizat ca vezi domnle sa nu plangi dupa aia, ca imbatraneste materialu , bla bla bla. cand au dat-o jos si le-am aratat cum arata n-au mai zis nimic. mai mergea 40 de mii lejer

    asta e

    m-am interesat si de up si toata lumea e f multumita
    Last edited by cristi....; 23 March 2016, 20:21.

    Comment


    • #62
      Originally posted by cristi.... View Post
      masina nu este mica decat la exterior. in interior se schimba treaba, spatiul e foarte bine compartimentat, nu suferi de claustrofobie sau ceva. spatiu e f bun
      E mica, foarte mica (VW up)... nu se compara la spatiu cu Sandero.
      Last edited by liviunvl; 23 March 2016, 21:02.

      Comment


      • #63
        in fata nu e nici o diferenta de spatiu

        in spate, paradoxal, nu stai foarte inghesuit. cu scaunul fata dat suficient de mult in spate dar nu la maxim, nu am atins cu genunchii in spatarul scaului soferului. eu am 1.70-1-72 cam asa

        pt a obtine acest spatiu interior au sacrificat, e drept, portbagajul (pt cumparaturi de weekend e suficient), si zona compartimentul motor care e in miniatura, e cam inghesuit totul, pare asa de jucarie motorul

        p.s

        eu am incercat varianta in 5 usi. spatiu ai cam ca in polo. am stat si in polo si nu mi s-au parut diferente semnificative intre cele 2 in privinta spatiului interior
        Last edited by cristi....; 23 March 2016, 21:58. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #64
          Ai dreptate cu spatiul interior la VW Up. Am condus unul in echiparea de varf si mi-a placut mult.

          Totusi o Dacie poate fi folosita in mai multe situatii. De multe ori oamenii fac un plan pentru utilizarea unei masini, dar in timp modul de utilizare se schimba (job nou, familie marita etc etc). O masina cu interior si portbagaj mai mare e de uz general. Una mica se potriveste doar unei situatii particulare care se poate schimba pe durata de utilizare a unei masini (5+ ani)
          Logan GPL 1.4

          Comment


          • #65
            Merita 7.600 EUR pe un UP cu garantie 6 luni de la dealer autorizat?

            Culoare gri mediu - normal
            Prima inmatriculare 03/2014
            Nr. km 25.500 km
            Putere 60CP/44kW
            Combustibil Benzina
            4 usi, 999cm3

            Ca dotari, AC si alte minuni.

            Nu am dat link pentru ca nu stiu daca e voie. Ma gandesc la asta pentru ca din nefericire s-a mai redus bugetul si nu stiu daca voi mai putea lua Dacia. Inca nu stiu sigur, aflu in cateva zile, dar preventiv m-am gandit sa va cer parerea aici, nu pe forum la ei, ca acolo sunt subiective parerile.

            Comment


            • #66
              pune si linku ca nu se supara nimeni

              in principiu e ok...daca e folosita mai mult in oras

              la banii astia banui ca e varianta de top la echipare, high up, nu?

              Comment


              • #67
                Aici e link-ul, nu imi dau seama ce versiune e, sunt si dotarile enumerate acolo. Nici nu am idee pe unde a fost folosita dar multi km nu are.

                https://www.dasweltauto.ro/d/detail#...2&privat=false

                Comment


                • #68
                  da, e echiparea de mijloc + optiuni (navigon, proiectoare, scaune incalzite etc)

                  din pct meu de vedere merita
                  Last edited by cristi....; 24 March 2016, 22:28.

                  Comment


                  • #69
                    Cere-i VIN-ul masinii si asa afli istoricul ei , daca nu vrea sa ti-l comunice atunci clar e ceva putred.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • #70
                      Pot face "smecherii" si dealerii autorizati?
                      Nu sunt chiar naiv, stiu ca se mai poate intampla, dar chiar asa la risc poti merge daca mergi pe mana dealerului?

                      Comment


                      • #71
                        Eu zic sa nu risti nimic , dealer-ul e smecher in general , scopul lui e sa vinda masina , cere-i VIN-ul acelui UP! iar cu el il dai unui site specializat pe cautare de istoric masini care pentru o suma modica (aprox 60 lei) iti verifica masinuta cap -coada , km reali , daca a avut accidente , unde s-a reparat ce s-a inlocuit etc.(Dar cateodata nici prin metoda asta nu descoperi masina "buclucasa" daca ea s-a reparat la "colt de strada" dar totusi ca sa stai cu inima impacata).
                        Daca a avut o bara schimbata nu e capat de lume , sa nu fi avut ceva mult mai grav.
                        Last edited by prometheus; 24 March 2016, 22:58.
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • #72
                          chiar la 25 de mii de km sa fi fost busita bla bla? ce naiba. e ca noua )

                          in plus nimeni nu e intr-atat de prost sa-ti ofere garantie la un produs care nu e in mintile lui

                          fii absolut sigur ca in pretul cerut se regaseste si garantia, in caz de ceva au avut ei grija sa schimbe si sa incarce pretul final

                          pretul e mare totusi pt o masina de 2 ani (a pierdut putin din pretul initial), dar e stiut faptul ca vw isi pastreaza f bine valoarea de revanzare

                          Comment


                          • #73
                            Voi face asa in caz ca merg pe varianta asta.
                            Multe persoane insa imi spun sa merg pe varianta Ambiance de la Sandero sau Logan, pe motiv ca ma pot lipsi de AC ca pe la noi prin nord nu e asa cald, ca pot si fara AC si fara restul de dotari de la Laureate.
                            Sper sa se rezolve problema si sa revin la Laureate ca nu prea m-as lipsi de dotari. Dar vorba aia: decat deloc...

                            Apropo, tin sa va multumesc inca o data pentru timpul acordat posturilor destul de detaliate si pentru ajutor si lamuriri.

                            Comment


                            • #74
                              singurul punct slab al up-ului e puterea motorului

                              daca la 75 de cai treburile stiu ca stau f bine, la 60 nu stiu. dar tinand cont de greutatea numai de 800 si ceva de kg cred ca e ok totusi

                              intre logan, orice varianta si up, up-u iese castigator din toate pctele de vedere

                              cel mai bine: mergi si la dacia si la reprezentanta aia cu up-u, fa test drive cu ambele si care iti place cel mai mult pe aia o iei. degeaba incercam noi sa te convingem, pana nu le conduci tu...sunt doar pareri

                              in general cand doresti sa cumperi o masina, faci in prealabil un test cu toate modelele vizate si in functie de impresie si oferta din acel moment iei o decizie

                              in caz ca bugetul isi revine la forma initiala, uite o oferta si de la opel

                              opel corsa business edition la 8 mii fara tva, 1.4 90 de cai, euro 6 si dotari decente care iar nu se poata compara cu loganu, oricare ar fi el



                              vezi si pe la citroen, acu nu mult timp aveau o oferta la 8 mii de euro cu tva pt citroen c elysee (1.2vti 82 cai). masina e ok, un pic peste logan, nu cu mult dar se simte altfel, in bine
                              Last edited by cristi....; 24 March 2016, 23:53.

                              Comment


                              • #75
                                Cu 7600 de euro poti lua un Audi A4 bun de tot, sau un Astra si mai bun.
                                E doar o parere, dar cum zicea cineva pe aici in timp se schimba nevoile pe care le ai cu masina, si ai sa vezi ca acel UP te va incurca, din cauza ca e foarte mic. La fel si puterea motorului.
                                Daca mergi pe Dacia, nu lua Sandero, ca dai nu stiu cat in plus pe model. Tehnic e exact acelasi drac ca Loganul, nu se justifica diferenta de pret. (poate doar un design mai tineresc, dar ce naiba, nu mai ai 18 ani).
                                Stiu ca cei de la Dacia mai scoteau din cand in cand editii limitate, care se incadrau ca dotari intre cele standard.

                                Nu e musai sa te grabesti glont. Mai aduna un ban si fa mutarea ca lumea, ca nu iei o pereche de adidasi.
                                Last edited by balooo; 25 March 2016, 08:31.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google