Prima Masina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Masina de nici 2 ani, kilometraj nesemnificativ pentru un benzinar, la juma' de pret achizitie.
    Cam putin, asta arata ca marca se devalorizeaza mai mult decat altele, care pierd 50% din valoarea de achizitie la 3-3.5 ani si km de 10 ori mai multi decat in cazul de fata.

    Comment


    • @Selep,un alt exemplu..Sandero 0.9Tce din 2014 luat cu 10600E 16.000 km,Laureat cu Navi..buyback la Meridian V.Suma a fost de 6700E.Nu stiu cu ce pret au pus.o la vanzare.
      Nu vei primi cat ceri pentru masina pusa la vanzare..

      Buyback a fost facut in 2016.
      Last edited by micutzu666; 15 January 2018, 20:25. Reason: Automerged Doublepost
      Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

      Comment


      • Stiu ca nu voi primi de la buy-back atat cat imi doresc eu, dar nici vorba sa o dau cu 4500. Dupa ce le-am raspuns ca e un pret prea mic, m-au intrebat cat ar fi un pret corect pentru mine. Dupa ce le-am spus un pret ce se apropie de 6000 cu o achizitie pe care sa o fac tot de la ei, nu au mai raspuns. O voi pune la vanzare si voi incerca sa o vand fara buy-back.
        @micutzu666 te referi ca nu voi primi cat cer pe ea la buy-back sau crezi ca e prea mult 6000 cat cer acum pe ea? Eu consider ca e un pret corect tinand cont de starea masinii.

        Am inceput cu un anunt aici pe forum:

        Last edited by Selep; 15 January 2018, 22:22. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Pretul cerut e mare.Nu o spun cu rautate.Incearca la dealerul Dacia sa vezi cat iti dau ei la buyback.
          Eu nu cred ca luam mai mult de 500 euro in plus daca o vindeam in targ.
          Last edited by micutzu666; 15 January 2018, 22:27.
          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

          Comment


          • Nu stiam daca au si la Dacia aici in Cluj buy-back. Voi merge sa vad si acolo. Oricum nu sunt disperat sa o vand si daca nu voi reusi, asta e. Eventual poate mai scad 500 de euro din pret, dar cu mai putin de atat nu mi se merita mie sa o vand pentru ca pierd prea multi bani si mai bine o tin si imi asum achizitia.

            Comment


            • Originally posted by Selep View Post
              Stiu ca nu voi primi de la buy-back atat cat imi doresc eu.
              depinde unde incerci. Eu am incercat la diversi... La Dacia am avut castig ca luam tot de la ei. Daca vrei o marca anume, du-te la mai multi dealeri ale marcii respective. Fiecare dealer are ofertele si interesele lui.
              Oricum nu vei lua cat ceri dar eu am avut surpriza sa primesc mai mult decat ma asteptam.

              Comment


              • Nu am ajuns la nici o intelegere cu dealerul. A crescut pretul pana aproape de 5000 EUR doar daca iau alta masina de la ei dar nu m-au incantat deloc masinile, multi km si majoritatea din flote. Cred ca raman cu masinuta pana la urma, nu merita sa dau ceva nou pe ceva vechi doar pentru ca are motor mai mare.

                Asa ca am si eu cateva intrebari, sper ca cineva sa ma lamureasca:

                1. Ce chestii as putea monta pe ea (adica sa le achizionez de la ei si montaj tot la ei, fara sa pierd garantia)? M-ar interesa in special media nav-ul dar de ce nu si altceva daca se poate.
                2. Daca vreau sa imbrac volanul in piele (din cate stiu implica demontarea volanului), se pierde garantia, nu?
                3. Am inregistrat un consum record pentru mine iarna asta: 11.5. Consum doar de oras, nu am mai iesit din oras cu masina de 2 luni si cu o viteza medie de approx 15km/h. E normal sau sa imi fac griji si sa merg cu ea la service?
                4. Am observat recent ca la virare oscileaza putin lumina de la faruri (am observat asta intr-o parcare subterana, afara nu se observa pentru ca nu e asa evidenta oscilatia). E normal sa faca asa? Oscilatie mai mare putin am daca virez maxim de volan. Pana acum nu am fost atent daca a mai facut sau nu.

                Comment


                • pct.2...Nu pierzi garantia daca dai jos volanul pentru a.l imbraca in piele!
                  pct3.Pe distante scurte,viteze medii mici o sa ai consum marisor.
                  pct4.Si la mine cand virez pe loc rotile si am luminile ON,oscileaza lumina.
                  Last edited by micutzu666; 20 January 2018, 10:43.
                  Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                  Comment


                  • 1. Nu pierzi garantia daca montezi media-nav. Eu am facut acest lucru, am si camera marsarier montata fara a taia fire.
                    3. E consum ok, raportat la viteza aceea. Depinde de stilul de mers.

                    Comment


                    • Originally posted by Selep View Post
                      Stiu ca nu voi primi de la buy-back atat cat imi doresc eu, dar nici vorba sa o dau cu 4500. Dupa ce le-am raspuns ca e un pret prea mic, m-au intrebat cat ar fi un pret corect pentru mine. Dupa ce le-am spus un pret ce se apropie de 6000 cu o achizitie pe care sa o fac tot de la ei, nu au mai raspuns. O voi pune la vanzare si voi incerca sa o vand fara buy-back.
                      @micutzu666 te referi ca nu voi primi cat cer pe ea la buy-back sau crezi ca e prea mult 6000 cat cer acum pe ea? Eu consider ca e un pret corect tinand cont de starea masinii.

                      Am inceput cu un anunt aici pe forum:

                      http://www.loganclub.ro/forum/vand_s...6v-t59785.html
                      un prieten a primit la buy-back, pentru logan din 2014, 5200 euro, deci la tine la 4500 euro, mi se pare extrem de putin.

                      Comment


                      • 1. Ce chestii as putea monta pe ea (adica sa le achizionez de la ei si montaj tot la ei, fara sa pierd garantia)? M-ar interesa in special media nav-ul dar de ce nu si altceva daca se poate.
                        Tu ai niste bani disponibili sin u stii pe ce sa-i cheltui, cred.

                        Eu zic sa-i pui deoparte pentru urmatoarea masina, de asta deja te-ai saturat, o sa regreti sa mai bagi multi bani in dotari. Orice i-ai face, mai masina nu devine, sa zic asa, deja esti nemultumit de motorizare, crezi ca merge mai bine cu medianav?
                        Parerea mea.
                        Tu poti baga si 2000 de euro in ea, dar e cam degeaba.

                        In afara de casetofon, n-am schimbat nimic la Logan, oricum e un cazan low cost de noua.

                        Comment


                        • Iată un Opel Corsa cam în aceeași situație: 2014, 20 000 km, vândut de dealer cu TVA de la primul proprietar. Preț 6250 €. Probabil că i-a dat acestuia cam 4500€-5000€ ca să o poată vinde așa.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google