My B-74-HDZ [Castigator Campionat Cel Mai Tare Sistem Audio Editia 2010/2011/2012]

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si cateva poze cu unele din scule
    Attached Files

    Comment


    • Originally posted by Rey91 View Post
      cine ti-a insonorizat portierele ?
      cat te-a dus 2 portiere ? $$ ?
      La masina lui Canto s-au folosit 2 bulkuri (un bulk are 41 de coli) de Silent Coat pentru cele 4 usi care s-au antifonat la show. Din cele 2 bulkuri folosite a ramas mai bine de un bulk (n-am numarat exact cate foi, poate sa numere Canto, daca are timp).
      Din ce tin eu minte, au intrat cam 8 coli pe usa. Asta inseamna vreo 16 coli pentru 2 usi. Un Shop Package de 8 coli costa 110 RON, iar un Bulk Package de 41 de coli costa 460 RON.
      Cu un Shop Package se antifoneaza destul de ok o usa, deci ar veni cam 220 RON costul pentru materiale de antifonat 2 usi.

      Originally posted by Radu87 View Post
      vroiam sa te intreb de ce ai ales sa mergi numai pe GZ cand exista si alta firme poate la fel de bune in aceeasi bani ( vezi spl dynamics sau altele) ?
      Noi am fost cei care l-am contactat pe Canto, fiind un client mai vechi, care a fost incantat de GZHW 25X pe care l-a cumparat de la noi, si in plus avea o masina complet stoc, care de abia astepta un sistem audio mai bun.
      Noi aveam nevoie de o masina care urma sa fie instalata live la Romanian Tuning Show, i-am facut o oferta foarte buna, cu niste discounturi considerabile, si datorita unui efort financiar din partea lui, am putut sa derulam operatiunea.
      Din punctul meu de vedere, sistemul fata care este instalat pe masina lui Canto (GZHC 165XII), este unul dintre cele mai bune sisteme de 16.5cm care exista in gama de pret < 2000 RON. Iar despre subwoofer, pot sa spun doar ca fratele sau mai mic, GZHW 25X, cel pe care il avea Canto in sistemul anterior, este unul dintre cele mai bune difuzoare de 10 inch disponibile in Romania.
      Toate astea pot fi considerate subiective, dar oricine a avut de-a face cu noi, stie ca facem asta din pasiune.

      Pregatim niste pachete speciale pentru Logan (sistem difuzoare fata + subwoofer + amplificare + antifonare), care vor avea si niste discounturi pentru membrii Logan Club, care cred ca vor convinge pe mai multi decat pe cei care ne cunosc direct de faptul ca produsele Ground Zero sunt foarte ok.

      Comment


      • daca mai aveti asemenea oferte imi ofer si eu masinutza

        la rts a fost o masina dotata cu produse ground zero (ma refer la scenic) care avea un sistem de o putere si claritate de invidiat.

        o intrebare: de ce s-a ales un amplif care are iesirea la subwoofer mult sub puterea subwoofer-ului? este doar temporar pana la achizitionarea unui amplif special pentru sub?

        Comment


        • Originally posted by cristi_timidu View Post
          daca mai aveti asemenea oferte imi ofer si eu masinutza
          Avem in plan sa facem cate o masina la fiecare eveniment la care participam. Acum depinde foarte mult si de organizare (daca se desfasoara afara sau inauntru) si de spatiul care ne poate fi pus la dispozitie. Deci ocazii or sa mai fie.

          Originally posted by cristi_timidu View Post
          la rts a fost o masina dotata cu produse ground zero (ma refer la scenic) care avea un sistem de o putere si claritate de invidiat.
          Scenicul este una dintre masinile noastre de demo, care a fost adusa la eveniment pentru a face show. S-a ales expunerea ei afara, in loc de in interior, deoarece masina nu a fost gandita pentru showuri de tuning (cu alte cuvinte arata destul de rau la exterior), iar in interior sistemul ei audio ar fi fost la concurenta cu scena si cu nervii expozantilor.

          Originally posted by cristi_timidu View Post
          o intrebare: de ce s-a ales un amplif care are iesirea la subwoofer mult sub puterea subwoofer-ului? este doar temporar pana la achizitionarea unui amplif special pentru sub?
          Amplificatorul ales este foarte ok pentru subwooferul ala. Noi nu aveam pe site specificatiile complete la el, dar s-au corectat. Ideea este ca difuzorul are 800 Watti RMS, iar amplificatorul are 900 Watti RMS la 1 Ohm cu 10% THD (care pentru un subwoofer este insesizabil, deoarece pragul de detectie al urechii umane este in jur de 10% THD, si asta impreuna cu faptul ca reda doar frecvente foarte joase, fac distorsiunile insesizabile si deloc daunatoare pentru functionarea difuzorului). Asta ii ofera 100 Watti rezerva de putere, pentru pasajele mai rapide pe partea de bass.

          Comment


          • Subwoofer-ul este dus bine de catre statie. Eu sunt foarte multumit de configuratie mai ales de faptul ca acum toata gama de frecvente este in masura egala. Nu duc lipsa nici de inalte/medii/bass si niciuna nu ramane in urma.

            Mai am cateva tweak-uri de aranjat si cativa greierasi care au aparut in ultima vreme si apoi in mare parte masina va fi aproximativ ok din punct de vedere al sistemului audio.
            Va mai urma cu ce a ramas o izolare a spatiilor ramase portbagaj, ce se poate si plafon.

            Din pacate in ultimul timp am fost doar pe fuga si am apucat doar sa ma bucur de sistemul audio si nu sa-l finalizez(o aranjare perfecta a cablurilor, realizarea unor suporti in portbagaj samd....) - dar deh a fost facut fix la timp. Sper ca dupa dizertatie sa fie totul ok.

            Va multumesc tuturor inca o data si speram sa ne vedem acum mai des.
            B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

            Comment


            • scenic-ul nu arata rau la exterior ci doar este standard, ca masina demo suna foarte bine si asta conteaza.
              in privinta amplifului era sigur ca imi scapa mie ceva si vroiam sa aflu pentru ca se vede ca sunteti oameni experimentati si ganditi inainte de a trece la munca.
              m-am uitat si eu pe site-ul celor de la gz si am vazut toate detaliile despre amplif si intr-adevar are putere destula.
              bafta in tot ce va doriti

              Comment


              • poate faci si tu un filmulet sa vedem cum vibreaza HDZ-ul
                sigpic

                Comment


                • voi face un filmulet - el vibreaza mult saracul dar cu insonorizant am reusit sa mai stopez din vibratii.
                  Pe de alta parte avand in vedere ca s-au facut 2 saptamani de cand au fost montate pentru prima oara de abia sunt la sfarsitul rodajului si acum incep sa-si dea drumul in ceea ce priveste ... calitatea.
                  B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

                  Comment


                  • Frumosa masina,tot respectul pentru tot ceia ce faci .!dar la ce te ajuta daca faci masina discoteca,si iti vibreaza toata masina cand ii dai drumul?
                    http://www.loganclub.ro/forum/focusul_meu-t39113.html

                    Comment


                    • Va participa cu masina la showuri..asta e clar.
                      sigpic

                      Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

                      Comment


                      • Muzica este doar inceputul, si daca am avut o ocazie am profitat de ea.
                        In ceea ce priveste muzica, scule de calitate si putere nu inseamna doar tremurat, inseamna ceva echilibrat - acolo unde nu se aud doar bubuieli, sau doar tipete totul se aude in aceeasi cantitate si cum trebuie iar asta nu inseamna ca merg numai cu muzica la maxim.
                        Masina va participa si la concursuri audio, fiind o configuratie destul de ok pentru asa ceva.
                        B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

                        Comment


                        • Originally posted by Canto View Post
                          Masina va participa si la concursuri audio, fiind o configuratie destul de ok pentru asa ceva.
                          Te asteptam la Slobozia, cu masina reglata, sa vedem cum face fata sistemul audio regulamentului si competitiei de la o etapa EMMA.
                          Iti rezerv un loc la SQ si SPL ?

                          Comment


                          • foarte tare sistemu audio
                            abia astept sa aud / vad un filmulet
                            Last edited by Mishu; 1 June 2011, 14:49. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Weekend-ul acesta voi face un filmulet de prezentare. In ceea ce priveste prezenta la Slobozia - i'm in!
                              B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

                              Comment


                              • bravo domnu'

                                muzica nu zgomot.

                                asteptam o descriere detaliata a sistemului

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google