Bonderasii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bonderasii

    Eu detin momentan doua masini Logan de care sunt destul de mandru.
    Povestea este urmatoarea :

    Primul bonderas a fost achizitionat de mama imediat dupa ce a aparut. Nu a fost deloc prima optiune a ei, a luat-o doar pentru ca era disponibila imediat. E una dintre primele 15 facute complet in Turcia, aduse in Romania pentru expozitie, am beneficiat si de reducere de pret la ea pentru ca era "folosita" (1000km rulata) si nu trebuia sa asteptam 2 luni asa cum era timpul de asteptare atunci. S-a comportat excelent, pana azi s-au facut 60.000km cu ea, a trecut prin tornade (gradul 1 ce e drept), inundatii, ploi torentiale, etc. si inca merge perfect. A fost jefuita de 2 ori (radio cd-ul bate-l vina), sparta o data (nu au luat nimica, probabil de la locul de parcare) insa in rest nici un ban bagat in piese (inafara de consumabile). Intre timp mi-am luat si eu carnetul si ne-am luat si a doua masina : un Logan 1.6 16v, echipare Prestige, fara airbaguri laterale pentru ca e luat de pe stoc. De ce zic fara airbaguri laterale ? Ajung imediat si acolo. B2 (de la bonderas2 adica cel nou) ajunge in posesia mea, B1 ramane in posesia mamei pentru a fi vandut si inlocuit cu o Honda Civic sedan. Clar, B2 mergea perfect insa la 2 saptamani dupa ce am primit-o, am accident cu ea.
    Un jeep ce trecea pe rosu ma loveste lateral (partea soferului, vedeti de ce zic de airbaguri laterale?). Asa ca masina este in service deocamdata, insa se misca repede baietii si pana joi o am si probabil voi posta cateva poze. Btw, cel cu jeep-ul nu a patit nimic, doar o amenda, ceea ce mi se pare rusinos la adresa autoritatilor insa daca li se dicteaza n-avem ce face.
    Asa ca pana iese din service loganul vechi a ramas nevandut inca.

    Despre mine, pareri personale despre logan, etc :

    - 18 ani, pasionat de masini, am carnetul de 4 luni de zile, conduc responsabil , maximum atins a fost 160km/h pe autostrada(bine aici nu a fost asa responsabil dar na...) .

    Masini conduse : Logan, Honda Civic
    Parerea despre Logan : cea mai buna alegere in raportul practicalitate/calitate/pret la un buget pana in 13000 euro.

    Puncte forte Logan: - raport bun putere/tona ( aprox. 100cai/tona)
    - foarte practic
    - pentru pretul in cauza este fiabil
    - motor excelent

    Puncte contra : - puteau face si versiuni mai scumpicele dar mai performante/ mai de calitate
    - lipsa unor tehnologii pentru siguranta (AFU, ESP, airbaguri cortina)
    - interiorul putea fi facut sa arate ceva mai finut chiar si la banii astia

    Asta este parerea personala si ma pot insela la anumite puncte insa fara comentarii de gen "HA! Da da" pentru ca nu-mi spune nimic. Argumente va rog.
    Sunt adeptul "Ai 20 000 euro ia-ti alta masina", insa nu apreciez comentariile de genul " La 10.000 imi iau Passat la mana a doua". Nu de alta dar nu e noua, pentru ca la second hand imi iau si eu Logan la 4000 euro rulat de doua ori mai putin decat passatul ala. Insa apreciez comparatiile realiste (logan vs. chevrolet aveo, logan vs opel astra classic).

    Altceva mai trebuie ? Cred ca nu.

    Astept comentarii si o sa revin si cu poze cand vine masina din service. Imi cer scuze pentru eventuale jigniri, greseli de scriere, etc. . (asta este disclaimer )


    Numai bine.
    Last edited by andrei; 8 March 2008, 22:56.
    Logan Prestige 1.6 16v 105cp stock - 23000km
    Honda 2.0 Accord Executive M/T - 21000KM

  • #2
    Asteptam poze...la mai multi km si fara alte incidente!!P.S. Bine ca nu ai patit nimic si esti intreg!!!!
    Frana de mana trasa pana in tavan,treapta a-II-a cu pedala in fund.....peste 5000 rpm=DRIFT nu altceva!

    Comment


    • #3
      Pentru 18 ani pari foarte matur in gandire. O mica gluma: ori te-a accidentat Ludovic Orban de a scapat numai cu o amenda?
      Multa bafta.
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • #4
        Sa le stapanesti sanatos pe amandoua!
        Poti, te rog, sa-mi pui o poza cu eticheta dintre stalpii usilor din dreapta la Loganul care zici ca e facut in Franta, sa vedem daca chiar asa e?
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #5
          ...'jde milioane de km cu b2....apreciez parerea ta de spre logan in comparatie cu celelalte masini...banuiesc ca asta e cea mai buna parere referitoare la masina autohtona

          Comment


          • #6
            Originally posted by andrei View Post
            Sa le stapanesti sanatos pe amandoua!
            Poti, te rog, sa-mi pui o poza cu eticheta dintre stalpii usilor din dreapta la Loganul care zici ca e facut in Franta, sa vedem daca chiar asa e?
            uite astazi ma uit si fac o poza.



            Multumesc restul si da sper sa nu mai am alte incidente.
            Logan Prestige 1.6 16v 105cp stock - 23000km
            Honda 2.0 Accord Executive M/T - 21000KM

            Comment


            • #7
              Uite poza care mi-ai cerut-o. Cred ca asta este.

              Nu pun poze cu toata masina pentru ca este murdara in ultimul hal dupa ce a mers putin prin cateva santiere din Romania. O sa o spal si o sa pun poze si cu masina.



              LE:

              Originally posted by Rocri View Post
              O mica gluma: ori te-a accidentat Ludovic Orban de a scapat numai cu o amenda?
              Multa bafta.
              Heh, era un d-asta plin de aere, i-a dat amenda ca si cum nu ar fi respectat prioritatea de dreapta, desi avea rosu clar. Insa ceea ce m-a mirat este ca desi m-a lovit destul de zdravan (avea viteza), stalpul masinii a rezistat, practic ala m-a salvat. Toata partea soferului era terminata, in rest directa, motorul nu au fost atinse. El, ceva mai multe probleme :radiatorul pe jos, bara jos, fluide pe jos, etc. . O sa il coste ceva reparatia.
              Attached Files
              Last edited by andrei.avasi; 8 March 2008, 20:18.
              Logan Prestige 1.6 16v 105cp stock - 23000km
              Honda 2.0 Accord Executive M/T - 21000KM

              Comment


              • #8
                Imi pare rau sa te dezamagesc, dar masina e asamblata in Turcia.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by andrei View Post
                  Imi pare rau sa te dezamagesc, dar masina e asamblata in Turcia.

                  Pai care dintre toate literele alea inseamna ca e asamblata in tara x ?
                  Logan Prestige 1.6 16v 105cp stock - 23000km
                  Honda 2.0 Accord Executive M/T - 21000KM

                  Comment


                  • #10
                    Adica din cate stiam, DACIA/Renault nu are linie de asamblare Logan in Turcia, cu atat mai mult nu aveau chiar la inceput, iar toate etichetele si manualul cu care a venit sunt scrise in Franceza. D-asta nici nu am mai stat sa verific daca e din Franta in momentul in care ne-au zis de la reprezentanta ca e fabricata in Franta.
                    Logan Prestige 1.6 16v 105cp stock - 23000km
                    Honda 2.0 Accord Executive M/T - 21000KM

                    Comment


                    • #11
                      Iti zic sigur ca e asamblata in Turcia, chiar daca manualele sunt in franceza. N-au avut timp sa le scrie si in romana si au ramas asa.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #12
                        Atunci este dezamagitor sa stiu ca masinile care au fost facute pentru a fi prezentate au fost facute in Turcia. Te rog daca poti sa editezi postul initial, unde scrie Franta sa scrii Turcia. Multumesc.


                        Eu o sa revin cu poze privind B2-ul care va iesi din service cel tarziu joi. Sunt chiar curios cum o sa refaca partea soferului, daca se vor vedea urme de reparatii sau nu.
                        Logan Prestige 1.6 16v 105cp stock - 23000km
                        Honda 2.0 Accord Executive M/T - 21000KM

                        Comment


                        • #13
                          Daca tot am fost la padure am zis sa fac cateva poze rapide, pentru ca mi-am amintit ca promisesem acu ceva timp. Nu am facut decat din fata practic, insa o sa mai pun si cu spatele , etc pe urma

                          Btw: scuzati calitatea insa sunt facute cu telefonul.
                          Attached Files
                          Logan Prestige 1.6 16v 105cp stock - 23000km
                          Honda 2.0 Accord Executive M/T - 21000KM

                          Comment


                          • #14
                            A iesit destul de bine....sa ai grija sa nu o mai patesti iar

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by RADU_LYN View Post
                              A iesit destul de bine....sa ai grija sa nu o mai patesti iar
                              Pai am patit-o din nou, imediat dupa ce a iesit asta din service, dar eram cu aia veche . La aia a trebuit sa schimb toata directia. Eram pe o straduta, abea iesisem din parcare si e o intersectie mica de drumuri, stiam ca e pagubasa, mi-am bagat botu frumos si porma am accelerat dar nu-l vazusem pe unu cu cielo care venea ca pe bulevard. Avea semn de cedeaza trecerea, insa eu cel putin nu vroiam sa ii ia permisu, nu stiu de ce... nu ma intreba. Insa cand a vazut politistu roata de la bonderash bagata inauntru si-a dat seama ca a intrat tare ala si i-a luat permisul. Am vandut-o dupa ce a iesit din service (nu din cauza ca a fost schimbata directa pentru ca au facut-o super bine baietii, insa noi aveam contractu semnat cu Honda si trebuia sa vindem pe aia veche )
                              Logan Prestige 1.6 16v 105cp stock - 23000km
                              Honda 2.0 Accord Executive M/T - 21000KM

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google