B-52-pzt

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    La logan 2 exista fonomin de la pedale pana la bancheta spate din fabrica. Cel puțin la echiparea laureate
    My Ride sigpic

    Comment


    • #62
      La usi e migala mare, vreau sa antifonez sub bancheta spate si portbagajul plus pasajele rotilor spate.

      Comment


      • #63
        E migala, dar merita. Mi-a luat cam 6 ore toată operatia la usi, cu demontat/ montat dif + modificări. Ușile nu mai suna a gol când le închizi, nu mai vibrează nimic cu muzica la max, confortul termic e altul
        My Ride sigpic

        Comment


        • #64
          Izolantul acela are banda autodeziva pe toata suprafata? Sau trebuie sa il lipesc cu schotch sau cu ce ai folosit tu ? Ma gandeam sa cumpar aluband.

          Comment


          • #65
            bravo mister, nu te-ai lasat pana nu ai antifonat-o toata ! ! ! Respect ! ! !
            sigpic
            The MVP

            Comment


            • #66
              @ Sandel: nu are banda adeziva, am folosit de la moment
              @ MVP trebuia sa termin ce am inceput. Ms de aprecieri
              My Ride sigpic

              Comment


              • #67
                Multumesc! Caut ceva care sa fie autoadeziv.

                Comment


                • #68
                  Originally posted by Madutzu25 View Post
                  ...confortul termic e altul
                  Cum ţi-ai dat seama?

                  Comment


                  • #69
                    buna întrebarea.
                    Practic: Am avut senzația ca mașina se incalzeste in interior in timp mai lung, parcata in același loc ca si înainte. Asta de mai multe ori. Folosesc ac doar pe treapta 1
                    Teoretic: materialul e gândit pt a fi izolator termic ( in principiu). Fiind izolata aproape toată tablaria, temperatura din interior ajunge la valoarea celei de afara in timp mai lung, indiferent daca afara e cald sau rece. Plus ca tabla nu se mai comporta ca un radiator.
                    Efectele evidente se vor vedea la iarna

                    Edit: Ca si termen de comparație, o casa izolata cu poliester si una fără; la scara mai mica, evident. Probabil mulți vor spune ca materialul e subțire si efectele sunt mici; nu va imaginați cât contează 4 mm de poliester cu folie de Al.
                    Last edited by Madutzu25; 19 July 2014, 21:01. Reason: Automerged Doublepost
                    My Ride sigpic

                    Comment


                    • #70
                      Un câştig există fără doar şi poate!

                      Comment


                      • #71
                        Originally posted by Crs. Sandel View Post
                        Multumesc! Caut ceva care sa fie autoadeziv.
                        Găsești si așa ceva, e un material asemanator cu cel folosit la izolarea țevilor in instalatii. Culoare neagră, 1 m latime, 10 mm grosime, tot rola. Găsești la brico sau hornbach

                        @ ampt trebuie, doar nu m-am chinuit degeaba
                        Nu e ca o insonorizare profi, dar si prețul e altul. M-a interesat sa obțin si izolatia termică,pe lângă cea fonica. Asta pt ca iarna mi se lipeau mâinile de plastice la Loganul vechi
                        Last edited by Madutzu25; 19 July 2014, 21:10. Reason: Automerged Doublepost
                        My Ride sigpic

                        Comment


                        • #72
                          @Madutzu25,
                          fetele de usi sunt tot cu clipsuri & mastic prinse/lipite?
                          fețele de usi nu le-ai căptusit cu ceva fonomin daca tot ai umblat la ele?
                          Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                          Comment


                          • #73
                            In afara de suruburile de fixare, fetele de usi au doar clipsuri. nu sunt lipite pe nici o portiune. Exista un tutorial pe forum unde este explicat modul in care se desfac.
                            Nu am considerat necesar sa captusesc si fetele de usi din moment de am aplicat izolatia pe usa direct
                            My Ride sigpic

                            Comment


                            • #74
                              pai am vazut ca tu desfacusei fetele de usi, d-aia am intrebat....cand ma voi lovi de problema desfacerii, atunci voi cauta tutorialul...

                              tu stii mai bine de ce ai ales acea folie pee, dar parerea mea personala este ca trebuie combinata cu fonomin...
                              te sfatuiesc sa pui fonomin pe fetele de usi! crede-ma ca se aude mai incet, muult mai incet cand trantesti usa; motorul de actionare geamuri nu se aude neam, se aude doar geamul care freaca prin garnitura.
                              unde mai pui ca si calitatea muzicala seimbunatateste putin...
                              iti spun din experienta!

                              nu am fost atent, ai repozitionat bucsile? daca nu, nu omite acest lucru!
                              Last edited by mariannn; 8 September 2014, 07:53.
                              Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                              Comment


                              • #75
                                Exact la fel e si la mine, s-a diminuat zgomotul. Nu am umblat la bucsi, parerile fiind impartite in acest sens. Majoritatea spun ca la eibach nu e nevoie de repozitionare
                                My Ride sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google