Un Prestige...MIC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    @vdmihai
    Multumesc de sugestie si pentru aprecieri.
    @cristi
    Nu cred ca 15.000km. din care >85% in extraurban, pentru un ulei din categoria 0w40, constiutuie subiect de ingrijorare.
    In aceste zile fac un an de la ultimul schimb; va urma si uleiul nou, bineinteles.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #62
      Pai omul e ingrijorat de filtru de ulei nu de ulei.

      Tot Ravenol?

      Comment


      • #63
        Folosesc doar filtru de ulei de origine si nu cred ca la un benzinar e cazul sa-ti faci probleme legate de colmatare. Ungerea oricum se face, chiar daca e cu ulei nefiltrat. In ceea ce priveste calitatea filtrelor de ulei de la Purflux, niciodata n-am avut motive de ingrijorare; ma refer aici la capacitatea acestora de a retine uleiul in ele si implicit la momentul de stingere al martorului.
        ...
        Tot Ravenol; ce altceva?
        Last edited by IancuMIC; 6 May 2015, 10:11.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #64
          Acasta este uleiul pentru MIC-ul meu.
          Attached Files
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • #65
            De ce nu un Mobil 1 NL 0w-40 ? imi puteti scrie care au fost principalele motive pentru care mergeti pe acel Ravenol ?
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • #66
              Am tot discutat, chiar nu-mi doresc polemici inutile pe tema asta.
              Totusi...
              As fi pus M1 daca l-as fi luat din...vest; piata Europei de est nu-mi inspira incredere. E ca M3 turcesc, pentru estici si cel produs in Spania pentru vest; foarte multe diferente intre cele doua masini.
              Scuze de OFF; doar am dorit sa ma fac inteles.
              Asa ca chestie, stiti cam cat e M1 in Germania; stiti cat e si la noi? Cu siguranta ca si Dacia Oil va duce foarte bine un motor de pe Logan,...300.000km; da'eu nu vreau sa dau banii pe un brand, care ofera un ulei amestecat pe unde nici nu crezi; prefer un ulei mai putin titrat, cu holograma.
              Fiecare alege ce ulei crede; cam asta e.


              ...
              Pana la urma motoarele noastre vor ajunge la ...rabla in perfecta stare; tabla va fi aceea care va...decide momentul.
              Last edited by IancuMIC; 8 May 2015, 22:28.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #67
                Sambata dupa amiaza, am alocat ceva timp pentru inlocuirea filtrului de aer si al celui de habitaclu, precum si o inspectie a bujiilor BKR6EIX.
                Dupa cum se poate vedea, filtrul de aer nu era foarte imbacsit; mai degraba cel de habitaclu impunea inlocuire cu ceva timp in urma.
                Bujiile rulate ~40.000km, daca bine tin minte, cu reglaj la 0,9, avea acum undeva sub 1mm; mai precis cu lera de 0,95 intra lejer, iar cu cea unu nu intra. . Le-am reajustat la 0,9.mm.
                Uleiul e in motor de ~15.000km si arata cum il vedeti pe joja; inca n-am efectuat schimbul.
                Iata si cateva imagini.
                Attached Files
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • #68
                  Ultima poza cu bidonu' de oloi (gol, banuiesc ) atarnat la retrovizoare, face toti banii.
                  Cum ai ajustat distanta dintre electrozi la iridiumurile alea? Prin apasare, batere usoara, etc?
                  Last edited by Kojak; 11 May 2015, 18:08.

                  Comment


                  • #69
                    trebuie sa recunosc ca uleiul arata suspect de bine in ciuda rulajului...

                    imi poti spune te rog de unde ai achiziotionat uleiul, eventual daca au un site baietii de unde pot face o comanda online? ma gandesc sa incerc si ravenolu asta sa vedem cum se comporta fata de m1 esp formula
                    multumesc anticipat!

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by cristi.... View Post
                      trebuie sa recunosc ca uleiul arata suspect de bine in ciuda rulajului...
                      Vezi nene Iancule, deja bidonu' agatat la oglinjoara a inceput sa faca minuni!

                      Eu zic ca arata cat se poate de normal uleiul, ptr. km aia si ptr. un motor pe banzina intretinut si probabil rulat preponderent extraurban.
                      La fel arata si al meu la aproape 13.000km rulati...deci de unde atata "suspiciune"?!

                      Comment


                      • #71
                        pai pt ca aproximativ la fel arata si m1 espu meu la 6-6500 km rulati cand il schimb de obicei... ) ma asteptam sa fie mai inchis la culoare. nu stiu cum e asta de nou, m1 e mai maroniu un pic

                        maine o sa ma uit sa vad cum arata oloiu din motor, are vreo 3500 de km; in iulie cel tarziu il schimb, sa fie ulei nou in sezonul cald
                        Last edited by cristi....; 11 May 2015, 18:41.

                        Comment


                        • #72
                          Adica-l dai afară la 5-6000km??! Mă rog...no comment.

                          Comment


                          • #73
                            la 6 luni, timp in care fac 5-6-7 mii de km doar am zis ca asta e piticu meu pe creier: revizie de 2 ori pe an (ulei si filtre) indiferent de nr de km parcursi.
                            scuze de offtopic distins domn Iancu

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by Kojak View Post
                              Ultima poza cu bidonu' de oloi (gol, banuiesc ) atarnat la retrovizoare, face toti banii.
                              Cum ai ajustat distanta dintre electrozi la iridiumurile alea? Prin apasare, batere usoara, etc?
                              Ba ejti nebun?
                              E un...bradut. Cum dreaq te-ai gandit ca o sa spanzur ditamai bidonul la oglinda? Si oricum e alt "bidon"; eu folosesc ...0w40.
                              Prin batere foarte usoara si...repetata; din aproape in aproape.

                              Originally posted by cristi.... View Post
                              trebuie sa recunosc ca uleiul arata suspect de bine in ciuda rulajului...
                              Mda; o fi ceva cu tehnologia aia ...cleansynto.


                              imi poti spune te rog de unde ai achiziotionat uleiul, eventual daca au un site baietii de unde pot face o comanda online? ma gandesc sa incerc si ravenolu asta sa vedem cum se comporta fata de m1 esp formula
                              multumesc anticipat!
                              Sigur;ai PM.

                              "cristi.... has chosen not to receive private messages or may not be allowed to receive private messages. Therefore you may not send your message to him/her."
                              Imi parte rau; activeaza-ti mesageria privata.
                              Last edited by IancuMIC; 11 May 2015, 21:14.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • #75
                                Don` Iancu...cum se prezinta husele?! sunt de incredere?
                                Keep walking...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google