Dacia "Golan" 1.4 Preference

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dacia "Golan" 1.4 Preference

    Avand in vedere si luand in consideratie faptul ca in mai putin de 2 luni,voi incepe mandru si nerabdator scoala de soferi,am decis sa-mi prezint si aici viitoarea furie,cu care sper sa colind drumurile patriei romanesti,mult timp de acum inainte.

    Povestea ei incepe in anul 2006,cand,bunicul meu (om muncitor,intelept,care s-a chinuit ani de zile sa puna bani deoparte), a luat hotararea ca este nevoie de o schimbare in ceea ce priveste automobilul familiei (care,pana atunci,fusese o dacie 1310) .Cu paralele pregatite,se prezinta la IATSA Stefanesti Arges,pentru achizitionarea noului agregat.S-a adus masina acasa,s-a facut rodajul,si cam atat .

    Pe parcursul timpului,in afara de consumabile,discul ambreiaj+placa presiune,cateva maruntisuri,si vreo 2 bucsi,nu a fost schimbat nimic altceva...

    Si uite asa,ajungem in anul curent 2015,cand,din cauza varstei inaintate si a unelor probleme de sanatate ale bunicului meu,masina circula mult mai rar ca inainte,si in mare parte este tinuta la garaj.A fost,este,si va fii in continuare,o masina intretinuta foarte bine.Sper sa reusesc ca anul asta sa intru in randul soferilor,si sa conduc cu mandrie
    aceasta mostenire de familie .

    P.S: poate va parea incredibil,dar masina are numai 25.000 de kilometri.

    Pe viitor ma gandesc la niste modificari.Subtile,dar de bun gust
    Attached Files

  • #2
    Felicitari ! Succes in obtinerea permisului si drumuri bune ! Asteptam sa vedem mai multe poze dupa ce incepi sa o folosesti ! Dar am si eu o intrebare..cum a fost posibil ca in 25000 de km sa cedeze ambreiajul? Cred ca daca imi dai un logan nou si ma obligi sa ii distrug ambreiaju in km astia nu reusesc nici cum..

    Comment


    • #3
      Avand in vedere ca la iesirea din curte este un fel de urcus si ma mai intersectez si cu un drum national,iti dai seama ca ambreiajul acolo a fost omorat cel mai mult

      Comment


      • #4
        Bun venit pe forum, si iti urez succes in obtinerea permisului. Pregateste-te bine pentru sala si lasa emotiile acasa la traseu. "E multi prosti" pe sosele, nu-mi doresc / dorim sa fii printre aceeia.
        Sa revenim la masina...legat de ambreaj, nu e imposibila performanta de a uza rapid ambreajul... tata a reusit sa buleasca ambreajul pe la 41mii de km.. nu stiu cum a reusit dar a picat. Cred ca nu elibera complet ambreajul la plecare si cand baga a1-a lafel. La semafor il mai vedeam cu picioru apasat pe ambreaj. Poate bunicul tau o tura pe la 3000 si dadea putin drumu la ambreaj. Infine, trecem peste, important e ca ai facut-o.
        My turbo lag, give your MPI, a chance

        Comment


        • #5
          bun venit printre noi , masina arata bine in ciuda varstei iti doresc sa o intreti la fel de bine pana acum si cat mai multe imbunatatiri

          Comment


          • #6
            Succes cu obtinerea permisului! Nu e putin lucru ca la 18 ani sa ai masinuta ta!

            Comment


            • #7
              Va multumesc

              Comment


              • #8
                spor la treaba.Daca te apuci sa modifici pe la masina, cere un sfat aici pe forum.
                Sa nu regreti apoi banii investiti..
                O zi buna.
                sigpic
                Contact: 0799.999.255 - Pravalia cu leduri.

                Comment


                • #9
                  Cu siguranta voi apela fara ezitare la membrii acestui forum pentru sfaturi in privinta modificarilor.Nu ma grabesc,vreau sa investesc banii cu cap

                  Comment


                  • #10
                    Salut şi bine ai venit.
                    Totuşi, dacă vrei să investeşti banii cu cap atunci cumpără altă maşină care merită. Eu unul, într-una de 10 ani nu aş investi nimic în afară de consumabile şi de 2 ori pe an spălatul ei. Eventual câteva abţibilde de lipit unde vezi că iese rugina.
                    De banii de investiţii trăieşteţi viaţa împreună cu Loganul stock.
                    Succes.
                    Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Gozmin View Post
                      Salut şi bine ai venit.
                      Totuşi, dacă vrei să investeşti banii cu cap atunci cumpără altă maşină care merită. Eu unul, într-una de 10 ani nu aş investi nimic în afară de consumabile şi de 2 ori pe an spălatul ei. Eventual câteva abţibilde de lipit unde vezi că iese rugina.
                      De banii de investiţii trăieşteţi viaţa împreună cu Loganul stock.
                      Succes.
                      Pai masina nu are rugina absolut deloc.De ce as renunta la ea ? Pentru mine chiar nu conteaza ca are 10 ani
                      Last edited by Strike; 24 March 2015, 00:14.

                      Comment


                      • #12
                        Cine a vorbit de rugină şi de faptul să renunţi la ea ?
                        Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Chiar tu .
                          sigpic
                          !

                          Comment


                          • #14
                            Eu consider că nu citiţi cu atenţie ce am scris. Spunea omul că vrea modificări la maşină, citez:

                            "Cu siguranta voi apela fara ezitare la membrii acestui forum pentru sfaturi in privinta modificarilor.Nu ma grabesc,vreau sa investesc banii cu cap."

                            iar eu i-am spus

                            "Salut şi bine ai venit.
                            Totuşi, dacă vrei să investeşti banii cu cap atunci cumpără altă maşină care merită. Eu unul, într-una de 10 ani nu aş investi nimic în afară de consumabile şi de 2 ori pe an spălatul ei. Eventual câteva abţibilde de lipit unde vezi că iese rugina.
                            De banii de investiţii trăieşteţi viaţa împreună cu Loganul stock.
                            Succes."

                            Eu cred că am scris corect şi bine înţeles.
                            Din partea mea băgaţi-vă mii de euro în Dulapul cu 4 roţi, iar cei care credeţi că nu aveţi rugină după 10 ani eu cred că nu ştiţi ce aveţi şi/sau ce aţi cumpărat/moştenit.
                            Drumuri bune.
                            Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Gozmin , acest forum a fost creat in scopul de a aduce imbunatatiri Daciei Logan.

                              Nu cred ca lipirea unor abtipilde este solutia prevenirii ruginii. Acesta nu este un sfat bun, de luat in considerare.
                              sigpic
                              Contact: 0799.999.255 - Pravalia cu leduri.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google