Upgrade La SL 10

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Upgrade La SL 10

    Salutari tuturor,
    Pentru ca am beneficiat de pe urma forumului in ultimii ani, gasind solutii pentru orice problema intampinata la vechiul Logan, voi incerca sa contribui si eu la comunitate prin a-mi prezenta noua achizitie, Logan SL 10 1.2, sa-mi spun parerile pe masura ce voi descoperi mai multe si evident sa va cer parerea daca va fi nevoie
    Masina a fost achizitionata din Cluj, fara mari probleme birocratice pana acum (urmeaza inmatricularea), respectandu-se termenul promis si fiind consiliat pentru orice nelamurire pe care am avut-o.
    Dupa prima zi, si primii 60 de kilometri, ca utilizator de Logan 1.4 timp de 8 ani am urmatoarele impresii:
    - motorizare: chiar daca se aude diferit, masina e la fel de "puturoasa" sau "sprintena" ca si precedenta (depinde cum vreti sa-i spuneti, pentru ca e o dezbatere lunga asupra motorului de 1.2).
    - dotari: inca sunt surprins ca un copilas de 3 ani in fata bradului impodobit . Da, stiu, dotarile astea sunt de ani de zile la alte marci, iar personal imi place cel mai mult volanul de piele. Imi va lua, cred, ceva timp sa ma obisnuiesc cu pozitionarea tuturor functiilor.
    - utilitate: spatiul interior mi se pare similar, portbagajul parca putin mai mare. loc aditional in locul rotii de rezerva insa ma gandesc sa-mi achizitionez o roata de rezerva subtire.
    Cu poze si imprezii aditionale revin dupa plimbarea mai lunga planificata pentru sfarsitul saptamanii

  • #2
    Sa o stapanesti sanatos,fara incidente ! ! !

    Poze ? ? ? ?
    Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

    Comment


    • #3
      Felicitari de achizitie. Clima automata la model-ul SL10 face toti banii , restul e "Cancan".

      Motorul de 1.2 este destul de puturos insa daca vrei sa n-ai emotii prea mari prin depasiri , te sfatuiesc sa le faci cu treapta IV , sa te duci in ture undeva pana in 4000rot/minut .
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • #4
        Sa il stapanesti sanatos
        Asteptam poze
        http://www.loganclub.ro/forum/loganu..._4-t46535.html

        Comment


        • #5
          Să o stăpâneşti sănătos şi să te bucuri de ea!

          Comment


          • #6
            Felicitari pentru masina.
            Asteptam poze.

            Comment


            • #7
              Revin cu ceva intarziere, multumindu-va tuturor pentru urari si adaugand noi impresii si poze
              Intre timp am facut aproape 3000 km, per total sunt multumit de alegere, si am urmatoarele constatari:
              - Clima este foarte placuta, chiar daca nu a fost excesiv de cald, baga aer rece oricand e nevoie vara a simti vreun moment frigul.
              - Cum spuneam mai sus motorul e asemanator cu cel de la logan 1.4, si aare acel "lag" despre care se vorbeste pe forum intre momentul in care apesi pedala de acceleratie si momentul in care se simte.
              - Consumul mi se pare super decent, 90% extra urban, cu inca 2-3 persoane plus bagaje full. Atat la CB cat si de la plin la plin consumul sta intre 5.5 si 5.8. Ma asteptam sa fie mai ridicat mai ales in perioada de rodaj
              - Cel mai interesant mi se pare cruise-ul, ce l-am folosit in conditii de drum nu foarte aglomerat cam 80% din timp. Daca nu te grabesti si ai parte de un drum bun, poti sta linistit conducand preventiv si relaxat
              - ce nu-mi place e ca se murdareste repede ... deh, culoarea alba nu ma ajuta prea mult
              Pentru orice intrebari va stau la dispozitie cu placere

              Comment


              • #8
                Plus poze
                Attached Files

                Comment


                • #9
                  Si inca trei
                  Attached Files

                  Comment


                  • #10
                    Eu am un 1.2 16v dar nu e SL 10. Am avut o problema cu contactul, asa ca am dus o la dacia si mi aundat de acolo la schimb un sl10 dar 1.5 dci care avea in plus fata de a ta navigatie.
                    Daca ai conduce motorul de 1.5 ai regreta ca nu l ai ales, pana sa-l conduc credeam ca e doar un diesel puturos ceea ce e total gresit. Se misca de 100 de ori mai bine ca 1.2ul, e mult mai placut in exploatare la orice turatie, iar zgomotul la viteza al motorului e aproape 0 pentru ca are cutie etajata lung, la 90 ai 1600 rpm aprox. Cu 1.2 ul la 90 ai in jurul a 3000 ceea ce este foarte deranjant.
                    In fine, felicitari de achizitie, masina e superba, dar motorul taie mult din placerea exploatarii acestei masini.

                    Comment


                    • #11
                      Sa o stapanesti sanatatos si fara incidente.

                      La SL 10 nu iti mai da roata de rezerva? intreb pentru ca am vazut in locul ei caserolele alea din polistiren in ultima poza.
                      Captain of the black pearl

                      Comment


                      • #12
                        Nu se livreaza cu roata de rezerva,parca are un mini compresor.....daca imi amintesc bine !
                        Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                        Comment


                        • #13
                          Dar dieselul costa o galagie de bani in plus fata de 1,2 si la cumparare si la intretinere. Recupereaza la consum dar dureaza.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • #14
                            Si un pic de placere in exploatare. Servo pe 1.2 e electrica?

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by hasserro View Post
                              Cu 1.2 ul la 90 ai in jurul a 3000 ceea ce este foarte deranjant.
                              Depinde in ce treapta esti , dar in nici un caz in vit.5 n-ai 3000 de ture la 90 km/h.
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google