Albă Ca Zăpada!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Oh, da... știu cum este cu mașinile cu portbagaj redus, având în familie și un Hyundai i10 din 2008.

    Ca să măresc spațiul din portbagaj, i-am scos "podeaua", mai exact un fel de raft / gen buzunar dintre portbagaj și roata de rezervă, recuperănd undeva la 12 cm în adâncime. Bine că la echiparea avută, au catadicsit să pună roată de mici dimensiuni în care mai bag și acolo diverse.

    Revenind la "opera" de mai sus, am uitat să precizez ca acel capac nu este unul de tip "hand made" sau luat de la altceva, ci a fost unul cu destinație auto, fiind luat de pe un Renault Symbol (de fapt primit cadou azi de la un amic). Tot de la el aștept în week-end și o roată de rezervă de dimensiuni reduse, am înțeles că ar fi nou-nouță.

    Prin urmare voi avea două variante...

    1. Scot roata de rezervă originală și pun rezerva ca de "scuter", pocedură ideală pentru momentele când am de cărat bagaje multe (de pildă în concedii).

    2. Pot să revin la o mai veche "pasiune" a mea, și anume... Las roata de rezervă (aia de scuter) de izbeliște în portbagaj, iar în locul rămas liber, adică ditamai locul unde inițial a fost roata de "origine", să montez din nou instalație GPL cum am avut pe Opel. Cu parte aa doua nu prea sunt convins, deoarece am jurat că nu mai vreau GPL, având în vedere că nu am voie să parchez subteran.

    Idei, ceva?

    Originally posted by 77sky View Post
    Mulțumesc!
    O să dau o raită pe acolo...
    Last edited by Catalin S.; 28 March 2018, 21:54. Reason: Automerged Doublepost
    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

    Comment


    • #17
      Frumoasa masina , imi place !
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • #18
        Mulțumesc, Prometheus!
        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

        Comment


        • #19
          Tocmai ce m-am întors cu mașinile de la spălătorie... astfel că până a fost gata și a soției m-am gândit să fac ceva poze.

          Așadar, între timp s-au adăugat:

          - praguri uși de origine (dreapta / stânga)
          - huse scaune și banchetă (turcești, nu chinezării) cu suport lombar și cu buzunar scaune față pentru pasagerii din spate
          - căpăcele ventil din metal (roșii), care sper să mă țină cât mai mult până să mi le fure

          Făță de promisiunile din prima postare în legătură cu... ce mai urmează să pun, am reevaluat un pic dorințele. Idei ar fi multe, dar nu vreau să pierd garanția, astfel că mai bine nu mai promit nimic și voi pune poze îndată ce mai adaug / modific ceva.

          Cert este că voi merge pe lina actuală de culori - alb, negru, roșu, unde alb este mașina, negre sunt chedere cauciucuri etc iar roșii sunt stopurile, deci tot ce va apare în /pe mașină, cel mai probabil va avea legătură cu cele 3 culori de mai sus.

          Enjoy!
          Attached Files
          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

          Comment


          • #20
            Revin cu două poze...

            Le luasem mai demult dar uitasem de ele deoarece am zis să le montez după ce voi spăla mașina, și cum asta s-a-ntâmplat ieri, hop cu ele!

            Știu, așa cum le-am montat acum poate că au valoare practico-tehnică undeva aproape de zero, deoarece nu asta fusese ideea când le-am ochit la magazin. Prin urmare, așa cum spuneam mai sus, am mers pe pe "sistem" alb / negru / roșu, astfel că 99% sunt puse pentru design. Fiecare cu păsărica lui, corect!

            Click pe poze ca să vedeți despre ce e vorba!
            Attached Files
            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

            Comment


            • #21
              De pe telefon nu-mi dau seama exact ce sunt, sper sa nu ma insel, sunt prptectii de acelea pt usi? De ce nu ai pus si pe usile din fata, daca tot ai pus? Frumos "bolid" si ingrijit, nu-l incarca cu brizbizuri . Ce-i mai lipseste acum, dupa parerea mea, e o folie pe geamurile spate, cred ca esti de acord ca va da bine masina alba si geamurile negre ;) . Succes!

              Trimis de pe al meu HUAWEI Y625-U51 folosind Tapatalk

              Comment


              • #22
                Da protecții sunt...

                Așa cum spuneam mai sus, le-am montat mai mult pentru design. Cât despre locul în care acestea sunt acum, hmmm, să zicem că sunt acolo mai mult pentru "echilibru în pagină", ca să nu obosească ochiul cititorului, cum s-ar spune în limbaj de grafician, tehnoredactor... Tot din acest motiv nu cred că o voi bălța prea mult, din cauză de "defect profesional".

                Mi s-a părut că dă mult mai bine așa, cu protecțiile puse pe spate. Chiar mi-a apreciat-o azi la Lidl în parcare un nene destul de în vârstă, vorbăreț care avea tot un Logan, dar din 2014 și voia să vadă ce are a mea și nu are a lui exceptând ledurile (luminile de zi).

                Urmează folie geamuri, protecție (prag) bară spate portbagaj și posibil bare pentru transport deasupra, dar mai vedem. Nu promit nimic. E funcție de finanțe.

                Era să uit... și ceva activare soft la lumini bord când pun contactul.

                Mulțumesc și... mă bucur că îți place!
                http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                Comment


                • #23
                  Imi place! Combinatia alb-negru e perfecta ;) . Urmatoarea masina daca va fi sa o mai iau noua, va fi alba

                  Trimis de pe al meu HUAWEI Y625-U51 folosind Tapatalk

                  Comment


                  • #24
                    Catalin, la ce fel de protectie pentru bara portbagaj te-ai gandit? Am vazut ceva la reprezentanta, dar scump cat o bara noua..ar mai fi varianta colantarii pe bara cu o folie mai groasa..
                    Intreb, pentru ca si a mea e tot alba..

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Gabi GL View Post
                      Imi place! Combinatia alb-negru e perfecta ;) . Urmatoarea masina daca va fi sa o mai iau noua, va fi alba
                      La culoarea asta, hmm, este cu dus și-ntors...

                      Pe de-o parte permite să faci multe combinații de tuning, design, diverse colantări minore... conferă eleganță (deși nu am solicitat, dar asta era pe stoc) dar pe de altă parte este foarte pretențioasă, văzându-se până și cele mai mici fire de praf sau zgâtituri. Și apoi știi cum e? Bani să ai, că idei sunt multe...

                      Originally posted by vali2008 View Post
                      Catalin, la ce fel de protectie pentru bara portbagaj te-ai gandit? Am vazut ceva la reprezentanta, dar scump cat o bara noua..ar mai fi varianta colantarii pe bara cu o folie mai groasa..
                      Intreb, pentru ca si a mea e tot alba..
                      Despre asta e vorba...

                      Prețul nu mi se pare unul exagerat, dar desigur, dacă aș găsi ceva similar "after-market", și dacă se poate tot de origine, aș lua probabil din altă parte, însă momentan aceasta este singura soluție.
                      Attached Files
                      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                      Comment


                      • #26
                        gasesti variante mult mai ieftine de protectie a barei
                        la o cautare pe google am gasit la 33RON https://www.auto100.ro/auto-interior...sal_46211.html

                        Comment


                        • #27
                          Nu este o idee rea. Mai dau vreo 20 lei pe o rola de bandă dubluadezivă de la 3M și cam gata.

                          Mulțumesc!
                          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Catalin S. View Post
                            Azi am întors roata de rezervă!

                            Dar...

                            Pentru că nu am vrut să tai șurubul "de origine", dihanie de băț care m-ar fi încurcat teribil și pe care probabil în timp l-aș fi rupt și aș fi pierdut garanția la șuruburi și mai ales pentru că ulterior în mers, roata s-ar fi bălăngănit în portbagaj, am pus deasupra, cât să vină piulița peste, un fel de "capac" rotund, de 15 inchi, prevăzut cu spații pentru depozitare.

                            Mai jos aveți două poze, cu expresa mențiune că una din ele este făcută special grayscale (black & white) tocmai pentru a contrasta mai mult și pentru a se vedea mai bine detaliile interioare ale capacului.
                            Ma intereseaza pretul acestui capac cu spatii de depozitare si locul de unde pot sa-l achizitionez, as vrea si eu unul, cu toate ca am MCV si spatiul de depozitare e mai mare dar nimic in plus nu strica :-)

                            Comment


                            • #29
                              Din păcate nu știu de unde poți cumpăra.

                              Așa cum am precizat ulterior, capacul a fost luat de pe un Renault Symbol, dar cred că poate fi găsi tla dezmembrări ori pe comandă la Renault Accesorii. Nu știu însă care este codul.

                              Uite și mesajul original în care dădeam detalii.

                              Originally posted by Catalin S. View Post
                              Revenind la "opera" de mai sus, am uitat să precizez ca acel capac nu este unul de tip "hand made" sau luat de la altceva, ci a fost unul cu destinație auto, fiind luat de pe un Renault Symbol (de fapt primit cadou azi de la un amic). Tot de la el aștept în week-end și o roată de rezervă de dimensiuni reduse, am înțeles că ar fi nou-nouță.
                              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                              Comment


                              • #30
                                Ai intrat in posesia rotii de rezerva cu dimensiuni reduse? Cum este? Sunt interesat si eu de o astfel de roata, mai ales ca am gpl pe masina, dar un model pe 15!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google