Logan Prestige 16v ( Castigator : Campionat Cele Mai Tari Jante Editia 2011)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Frumos proiect, dar cand ai schimbat pistoanele si a decomprimat motorul in vederea montarii turbinei ai montat si diuze care sa stropeasca ulei pe pistoane? orice motor turbo are asa ceva, altfel nu vad bine pistoanele tale cand o sa pui la lucru turbinoaca aia, le topesti de nu se vad...

    Multa bafta in continuare! ;)
    Last edited by piroman22; 7 June 2013, 18:11.

    Comment


    • Are si duze de stropesc ulei pe distributie , cand e cuplu prea mare si da sa rupa , unge distributia ca sa alunece , astfel evitandu-se eventuale pagube la motor...
      Cati nu au pus turbo pe motoare non-turbo si care nu sunt prevazute cu sistemul de ungere al pistoanelor , si totusi merg ?
      Scuze de offtopic/misto . Keep calm and turbo , vb aia

      Comment


      • 16v are duzele care scuipa ulei sub piston din fabrica
        sigpic
        ^Logan turbat (WIP)^

        Comment


        • o avea el capatruem duze de alea dar baietii "nu stie"....
          mare grija cu ele ca e infunda al dracului de repede de la ulei prost/revizii facute tarziu.
          se depune mazga in bilele alea si raman deschise tot timpul = nu se mai regleaza jetul = pierzi presiunea de ulei din rampa.

          Comment


          • Nu e cazul de ulei prost sau revizii nefacute la Vali.
            _
            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

            sigpic

            Comment


            • ma gandeam dar am zis la modul general ca mai sunt si altii care citesc, poate le vine mintea la cap.

              Comment


              • Oricum facandu-l turbo , cred ca masinuta nu o sa vada mai mult de 5000km intre schimburile de ulei/filtre nu?

                Comment


                • Numarul de kilometri la care se va face revizia o sa depinda de verificarile periodice care trebuie facute.
                  S-ar putea sa fie si mai putin in perioadele in care o sa merg cu masina la legale de exemplu.
                  sigpic
                  ^Logan turbat (WIP)^

                  Comment


                  • Noutati, ceva?

                    Comment


                    • Merge incet dar nu mai postez. Se genereaza prea multe discutii inutile asa ca o sa astept pana o sa fie gata.
                      sigpic
                      ^Logan turbat (WIP)^

                      Comment


                      • am vazut ca exista "kit turbo" pe un site numit trwperformance.com . galeria de evacuare seamana destul de mult cu a ta.

                        Comment


                        • De acolo am luat si eu galeria. Nu va recomand totusi, calitatea manufacturii e de *****!
                          sigpic
                          ^Logan turbat (WIP)^

                          Comment


                          • nu am putut observa de pe monitor. ideea este ca de ceva vreme caut producatorul compresorului montat pe Logan Elia. 136 de cai fara sa ating macar garnitura de chiuloasa suna multumitor, deocamdata. din pacate, nu gasesc nicaieri producatorul, desi piesa in sine seamana izbitor cu supercharger-ele Vortech. m-a convins si montajul simplu, in locul servodirectiei.

                            Comment


                            • galeriile de pe tereveu sunt low cost . prima mea galerie am facut -o in genul celei de acolo . inox de 1.6 mm carne. dupa 1000 km aveam o fisura de 2mm. acum am facut-o cu 2.5 mm grosime si dupa "proiectul propriu " . e alta viata. astept sa o vad terminata .

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google