Dacia Logan MCV 0.9TCE Easy-R - 10/2016 + GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dacia Logan MCV 0.9TCE Easy-R - 10/2016 + GPL

    Dacia Logan MCV 0.9TCE Easy-R - 10/2016 + GPL - cumparata la data de 25.09.2019 cand i-a expirat garantia
    M-am hotarat sa prezint si eu noua jucarie aici.
    Masina din fabrica:
    - este culoarea rosu
    - este echiparea Prestige
    - are pilot automat ?
    - start & stop
    - geamuri electrice fata si spate
    - modul ECO
    - jante aliaj

    Masina acum:
    - are al treilea proprietar
    - are 36200 km (am fost cumparata la 35.000)
    - are o instalatie GPL montata la doua zile de la achizitie (omologata partial la RAR, trebuie sa revin pentru mentiuni intrucat contractul de instrainare nu este vizat de mine la taxe si impozite).
    - pana acum se comporta binisor
    - a avut un mic incident la fostul proprietar si i-a schimbat bara fata, certificat la un service neutru din punct de vedere al partilor care vand/cumpara, dar nu a avut nimic grav.
    - este planificata a sta la noi cel putin 8-10 ani, dupa care o donam daca mai rezista
    - ambreiajul face uneori figuri dar il linistim cu metodele de pe forum, arhicunoscute.
    - are o mica problema la decelerare merge sacadat / intrerupt in termenii necunoscatorilor ca mine, probabil un injector blocat sau probema electrica a circuitului injectorului (are programare la Dacia Service)
    - cosum Bucuresti, 12%+ mers bara la bara 3 ore pe zi
    - se va inmatricula in alt judet in termenul prevazut.

    Avem mai jos si cateva poze.

    Attached Files

  • #2
    Ca idee, Prestige cu Empreinte pe R15* și oglinzi cu semnalizare și capace gri nu se pupă cu perioada de fabricație declarată

    *Pack Look jante aliaj pe Chamade pe R15+geamuri spate nu se putea pune în 2016 pe MCV II ph2. Empreinte s-a montat doar pe X52 ph1 nu X52 ph2
    Attached Files
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • #3
      Nu am inteles nimic din codurile alea. Nu am cunostinte atat de avansate.
      Utilizatorii de pe grupul de facebook au spus ca e prestige. Am avut o disputa legata de navigatie ca e obligatoriu. Ce sa vezi, nu e obligatoriu, e optionala si acum cand configurezi.
      Pana la urma ce nivel de echipare este?Ca nu ma prind.

      Ce capace?Nu are capace, are jante si am vazut o gramada la fel, la vanzare. Poate sunt si alea masluite, nu ma prind deloc, nu imi dau doctoratul in asa ceva (nu o zic cu rautate).

      Comment


      • #4
        In traducere libera :
        Poate a fost lovita si a reparat-o cu piese care iau fata dar care nu se puneau pe modelul spus de tine !

        Comment


        • #5
          Da, lovita a fost. E ceva de schimbat la ea. Omul a făcut-o frumoasa și a vândut-o.
          Mereu am nimerit mașini lovite. O facem noi.
          Pana la urma nu înțeleg cum a pus atatea opțiuni, înseamnă că e nebun sau nu știa ce a făcut, ca și alea costa. Eu ma bucur de ele.

          Comment


          • #6
            Daca stii ca a fost lovita este bine. Bucurate de ea ca ai GPL, km multi mai trebuie sa faci !

            Iti urez sa schimbi la instalatia GPL ce piese am schimbat eu in 75.000 km, adica doar filtrele !
            Last edited by leutzul; 10 October 2019, 19:14.

            Comment


            • #7
              Capacele gri de la oglinzi, de alea e vorba, jantele de aliaj sunt oricum din altă serie, Empreinte nu s-a pus pe X52 ph2*.

              Vrei să afli mai multe, dă-mi pe PM seria de șasiu și aflăm, doar să nu ai suprize

              *X52 = orice model (L)Logan II, (B)Sandero II, (K)MCV II
              X52 ph1 = 10/2012 - 09/2016
              X52 ph2 = 10/2016 - prezent
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • #8
                Masina a fost înmatriculata 10/2016.
                Nu ma deranjează surprizele, mai bn știu.
                Oricum am de schimbat cadru motor, bascula dreapta fata și portfuzeta cu tot cu rulment. Le-am luat și le voi schimba pentru ca nu iese geometria pe dreapta ok.
                Mi-am făcut cont pe mydacia... De unde știu ăștia km?
                Ai mesaj cu seria de sașiu.
                Edit later :
                Attached Files
                Last edited by TudorIonut; 10 October 2019, 21:49.

                Comment


                • #9
                  Scuzați dublu post:
                  Mașina are toate dotările de pe mydacia cu excepția navigației. Cred ca a fost distrusa sau vândută.

                  Mulțumesc celui cu urările pentru GPL.
                  Attached Files

                  Comment


                  • #10
                    Îl las pe el să scrie, însă sunt ceva surprize, pe lângă lipsă Medianav Evolution fără DAB dar cu hartă Est Europe.

                    Mydacia estimează kilometrajul pe baza km citiți la revizie(i)
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • #11
                      Mulțumesc încă o data. Ciudat e ca estimează km la fiecare oprire.

                      Comment


                      • #12
                        Masina a fost băgată în service pentru
                        - înlocuire cadru motor(pus de cineva nepriceput și nu era modelul bun)
                        - înlocuire bascula dreapta fata
                        - înlocuire portfuzeta dreapta fata
                        - înlocuire rulment roată dreapta fata
                        - înlocuire bieleta direcție dreapta fata
                        - înlocuire capat de bara dreapta fata
                        - refacere geometrie în parametrii
                        - înlocuit sau repus suportul pentru conductele pentru frână și carburant ( stăteau suspendate și prinse cu un șoricel).

                        Fostul proprietar inconștient din acest punct de vedere. As putea spune ca mașinuța a fost salvata, costurile fiind suportate de mine. Din punctul meu de vedere mergea spre distrugere rapida în sensul asta.

                        Ambreiajul nu mai face nicio figura, asta la recepția în service. Vedem cum se comporta la recepția proprietarului și costurile le voi anunță atunci, acum am doar o ideea aproape de adevăr.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google