MCV Stepway Prestige 0.9 TCe Easy-R

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • MCV Stepway Prestige 0.9 TCe Easy-R

    Salutare,

    Azi am luat Xanmobilul nr. 2, cu specificatiile din titlu.
    Primul Xanmobil a fost un Logan Laureate 1.6MPi din 2006 de care m-am despartit acum o luna, dupa 90k km.

    Xanmobilul 2 este exact ce mi-am dorit de la Dacia, in ordine:
    - MCV
    - Stepway
    - Easy-R (am citit tot threadul dedicat, am luat 5 ani garantie, nu imi fac griji)
    - Bleu Azurite
    Sincer, nu tineam prea mult la 0.9 sau 1.5, dar criteriile de mai sus au facut diferenta. Acum ma multumesc cu faptul ca cel putin la benzina n-o sa am restrictiile care se prefigureaza la diesel.

    Pret masina, 13100E (ce e in titlu plus RVC).
    Asigurare Dacia Casco Gold la Alliantz 275E si RCA tot la ei, 414 Ron pe un an cu B8.

    Comanda am dat-o pe 10 Martie si masina am primit-o azi, 8 Iunie. Termenul initial de livrare a fost saptamana 26 (25 Iunie-1 Iulie).

    Primele impresii:
    - la condus in oras e flawless
    - nu prea trec de 50Km/h din scurt deocamdata, ca nu vreau sa trec de 3000rpm
    - la viteze mici e o placere
    - Start&Stop e intuitiv
    - A/C automat e foarte ok, deocamdata il tin pe 21* si se opreste motorul ok si nu mor de cald inauntru. Daca il las pe 18*C face ceva zgomot si nu se opreste motorul deloc.

    Si poze, cum se cuvine.

    Urmeaza bricolajul .
    Attached Files

  • #2
    Faina masina. Asa ceva imi doresc si eu.
    Sa o conduci cu placere !
    Logan GPL 1.4

    Comment


    • #3
      Mersi @stolniceanulucian iti doresc sa iti iei.

      Deja am trecut de 100km si primele adaugiri:
      - folie transparenta de protectie pe faruri
      - cheder la motor
      - obturatoare
      Attached Files

      Comment


      • #4
        Felicitari pentru alegere! Se vede ca te bucuri de ea. Stepway Prestige merita fiecare banut.
        Tine poza cu Xanmobilul la 8 Km pentru cand vei avea 500 008 fara probleme.
        Continua sa postezi cu bricolajul. Chederul motor arata bine. De unde l-ai luat?

        Comment


        • #5
          Felicitari pentru achizitie! Sa o stapanesti sanatos! Cum se comporta motorul de 0,9 impreuna cu Easy R pe MCV?

          Comment


          • #6
            Sa o stapanesti sanatos!
            Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

            Comment


            • #7
              Mersi de urari baieti!

              @RaduWra, motorul si cutia se impaca foarte bine cu caroseria.
              Nu-i place mersul batranesc fortat de rodaj (sub 3000RPM), pare sa se simta excelent de la 70Km/h in sus.
              Pe de alta parte, la mers batranesc nu se simte deloc cand schimba. La mers alert, se simte golul de putere provocat de schimbarea vitezei intre a 2-a si a 3-a. Mai sus iar nu se simte cand schimba.
              Inca invat si eu cutia, dar e din ce in ce mai natural. Nu am incurcat traficul pana acum.
              Start&Stop e perfect previzibil si controlabil - imi place sa ma joc cu el la semafor sa anticipez. Inainte sa se faca verde iau piciorul de pe frana si o tin doar putin apasata ca sa nu se opreasca iar. Mi-a iesit de fiecare data.

              Comment


              • #8
                Revin dupa un scurt drum pe DN.

                335km 6.3%

                In total am 750km facuti cu o viteza medie de 24.8km/h si consum 9.1%, 50/50 Bucuresti/DN.


                Pe DN masina se simte foarte bine si a obtinut urmatoarele achievementuri:
                - prima depasire
                - prima data la 130km/h
                - a vazut 5000rpm (nu la depasire, ci la un kick down incercat in conditii de siguranta)
                - incarcata pana la plafon si 2/3 de bancheta rabatata (achivement de MCV, sa ma bucur de banii dati )

                Mi-a placut senzatia cand pui CC si accelereaza masina singura. Ai zice ca "te baga in scaun" dar e aceeasi senzatie cand stai in dreapta si accelereaza altcineva.
                Mi-a placut sa "conduc" din +/- de pe volan.

                Desi nu am inca elementele aerodinamice de sub masina pot sa zic ca nu ma clatina tirurile care trec pe langa mine (nici cu masina goala).

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Gil26 View Post
                  Chederul motor arata bine. De unde l-ai luat?
                  Acum mi-am dat seama ca nu ti-am raspuns @Gil26.
                  Chederul l-am luat din targ Vitan, dar trebuie cautat ca vanzatorii nu prea stiu ce au. Mie mi-a adus vreo 3 variante de "cheder de portiera dacia veche" pana l-am ales pe asta.
                  Acum mi-am dat seama ca trebuie sa verific daca si-a facut efectul chederul la motor. In ultimul drum m-a prins o ploaie torentiala de nu faceau fata stergatoarele pe treapta a III-a. Revin maine dim cu poza.

                  Comment


                  • #10
                    Si poza promisa.
                    Attached Files

                    Comment


                    • #11
                      Eu am pus cheder la motor pe cel vechi de la sandero de la usi merge perfect

                      Comment


                      • #12
                        Multumesc mult XanRO. L-ai ales bine (nici un strop de ploaie, nici urma de praf si se aseaza foarte OK). Sper sa il etansez si eu pe Sanderica cat de curand.

                        Schimbarea treptelor 2-3 asa a fost si la mine la inceput, dupa care "si-a dat drumul". Acum este insesizabila. La inceput si eu am fost foarte atent la toate cele, dar apoi m-am obisnuit cu ea si ea cu mine.
                        Ai ales o masina faina. Bucura-te de ea. Eu si acum, dupa un an ma uit cu admiratie la ea.

                        Comment


                        • #13
                          Acum si cu meniu Driving Eco2 si temperatura motor.
                          Multumesc @t0rquemada!
                          Attached Files

                          Comment


                          • #14
                            Transbucegi Dec 2018, Cota 1610, doar in modul auto.
                            You do not have permission to view this gallery.
                            This gallery has 1 photos.
                            Last edited by XanRO; 1 January 2019, 21:00.

                            Comment


                            • #15
                              Salut! Felicitări pentru achiziție, câți mai mulți kilometri fără probleme. Până acum ești mulțumit? Cutia, motorul sunt ok? Ai mai adus ceva îmbunătățiri.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google