Consum Ulei 1.5 DCi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Verifică semering evacuare sau și segmenți... Asta din ce am mai auzit și eu, nu sunt expert. Și la mine dispare din ulei, dar mai puțin.

    Comment


    • Mersi Vdnick pentru sfat. Dar eu ma gandesc ca daca ar fi vreun semering de la evacuare sau segmenti nu ar trebui sa scoata fum albastru la forje macar sau dimineata? ca mie nu imi scoate . multumesc

      Comment


      • lightage ai gasit problema la disparitia uleiului sincer mai ajuta foarte mult si eu aceasi problema o am .Turbo nou si tot dispare uleiul aprox. 1l la 100km si am ulei si pe esapament si fum la greu dupa mine

        Comment


        • ai verificat setu motor? ca pe acolo consuma.Cu linia (vibrochenu si cuzinetii) cum stai?
          ​​​​​​

          Comment


          • sincer compresia am verificat mecanicu a zis ca e ok in rest cam atat dar am mult ulei pe toba si masina merge ok

            si epuratoru de gaze e nou
            Last edited by samythedj; 3 March 2014, 23:06. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Asa am patit si eu,in locu tau m-as duce cu toba la o splatorie sa iasa spele uleiu ala...vorbesc serios.
              Poate sa iti i-a si talonul..si nu cred ca face bine la motor.
              Prea multii prostii pentru o tara asa mica

              Comment


              • lightage ai gasit problema la disparitia uleiului sincer mai ajuta foarte mult si eu aceasi problema o am .Turbo nou si tot dispare uleiul aprox. 1l la 100km si am ulei si pe esapament si fum la greu dupa mine
                esti sigur ca turbina e noua, sau doar spalata pe dinafara? desfa catalizatorul de la turbina si vezi ce gasesti acolo.

                Comment


                • turbo lam cumparat de nou din magazin cu 2 ani garantie,mam gandit ca poate fi si simeringurile de la supape voi ce ziceti meggeo82 mersi frumos o sa incer ce miai zis respect

                  Comment


                  • nimeni nu ma poate ajuta

                    Comment


                    • Inlocuire segmenti, simeringuri supape si verificare uzura la cilindri.
                      Daca turbo e nou asta nu inseamna neaparat ca e bun.

                      Comment


                      • Ai rezolvat ceva? a mea are 160 mii km, consuma 1l la 200 km, fum scoate doar cand accelerez si e albastrui spre negru. Am fost in service si mi-a fost verificata presiunea si turbina si cica sunt ok. Uneori cand iau piciorul de pe acceleratie si il pun iar parca se tureaza in plus motorul, dar atat, fara alte modificari (se aude ca un trancanit ca atunci cand sunt duse injectoarele si tu o turezi).

                        Comment


                        • Consum Ulei 1.5 Dci 2006

                          Va salut, am si eu o problema cu un logan... imi cer scuze daca am postat gresit !! La inceput am vazut ca tot dispare uleiul ... acum am facut un calcul, la 1000 km dispare in jur de 1-1.5l de ulei... masina are 85.000 km... de la ce ar putea fii? Scoate fum... alb si negru(gri) uneori... am fost la N "meseriasi" (service-uri) , fiecare a venit cu alta varianta... unu ca e turbina... unu ca e motorul, trebuie segmentat... altu ca e chiuloasa... nu vreau sa ma apuc sa dau bani degeaba... mai am uneori , cand o turez mai tare, miros de ars in masina...

                          Comment


                          • uitate si la antigel in borcn si vezi daca are ulei in el sau daca e mai albicios la culoare daca zici ca miroase a ars in masina (aici e ciupita garnitura de chiuloasa), iar doi la mana uitate sa nu se prelinga pe undeva pe: la filtru, buson

                            Comment


                            • Antigelul bate spre portocaliu... cat despre prelins... nu ... nu lasa urme de ulei nicaieri

                              Comment


                              • te-ai uitat si in spatele egr-ului? si a mea pateaza acolo, dar nu cat sa completez de la schimb la schimb...
                                Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google