De unde alimentati cu motorina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In Botosani cred si eu ca ai 5,5. Eu in Sibiu am 6, si ma gandesc cu groaza ce va fi in Iasi.

    Comment


    • Am fost luna trecuta in iasi cateva zile..consumul era un pic peste 6,in trafic destul de aglomerat..

      Comment


      • Si eu am cam tot 6-5,5 daca conduc mai lejer in Sibiu..Apoi daca ajunge la 5 lei pe litru imi cumpar bicicleta!!!!
        Avem cea mai scumpa motorina din lume!! Nu cred ca e undeva mai scumpa motorina decat in Romanica asta de kko!!
        Cam cat e 1,20 euro..nu. e mai mult 1,30-1,4 Euro??..Vai de noi ce saraci suntem sa cumparam lucruri proaste si ieftine!M..e..m..e lor m..e guvernantilor!!!

        Comment


        • Originally posted by vali007 View Post
          Eu am trecut de la Top Euro Diesel (Petrom)la EVO5 Diesel (Mol) e mai sprinten si parca toarce altfel.
          Si eu am observat acelasi lucru legat de E5(MOL).
          sigpic

          Comment


          • Eu alimentez numai de la Rompetrol, cu efix euro 4.
            Vreau sa trec la efix euro 5. Credeti ca merita? Banuiesc ca diferenta consta in principal in aditivii din combustibil, nu?? Evident si in pret.

            Comment


            • Mol - Evo - Euro 5 - 4,73 lei/litru

              Comment


              • De cand am masina doar din doua pecouri am pus motorina: OMV si Lukoil. Dupa mai multe teste am ajuns la concluzia ca masina merge mult mai bine cu motorina de la Lukoil (L Diesel), parca se acomodeaza si cu stilul meu de condus.
                Cu motorina de la OMV masina parca "ragea" si din cand in cand imi dadea senzatia ca "nu poate mai mult".
                Cu motorina de la Lukoil motorul toarce mult mai placut si da semne de suplete si dinamism.
                Nu stiu de la celalate pecouri cum sta situatia, dar momentan sunt multumit.

                Comment


                • Motorina Este La Fel-

                  Toata Motorina Este La Fel!!!!
                  Nu Mai Exista Motorina De Agricultura...Etc..!!!!

                  Comment


                  • Am o intebare in legatura cu tipurile de motorina. Am si un volkswagen t4 caravelle cu motor euro 2 sau 3 nu mai stiu exact. De cand alimentez de la lukoil cu super euroluk (motorina euro 5 parca aceea cu 0.001% sulf) motoru trage de parca s-ar inneca iar cum am alimentat de la petrom cu motorina euro 4 a lor (si singura de fapt) nu mi s-a mai intamplat...Poate fi cumva si din cauza faptului ca nu este indicat sa alimentezi cu motorina euro 5 un motor euro 3 ?

                    Comment


                    • Da, normal ca asta e cauza.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • Unde mai este motorina euro 3 ? Nicaieri.

                        Comment


                        • Eu am alimentat de cand o am...(8 luni) numai de la OMV...Si isncer nu am avut niciodata probleme trage f bine ...Oricum..Parerile usnt impartite

                          Comment


                          • Lukoil motorina euroluk de la 0 km si pana-n prezent (30.000 km ) si nu am avut nici un fel de problema ;)
                            :popa:

                            Comment


                            • Nu stiu cum aveti voi curajul sa puneti motorina de la nenea care o aduce cu canistra sau de la orice poeco. Nu pot spune ca am o experienta vasta in ceea ce tine de aceste automobile si nu am nici o parere f. Buna de ele, dar am una la taxi ca acolo sunt cele mai cautate. Pot spune ca masina e din 2007 si am deja 120.000 Km cu ea fara sa am absolut nici o problema la motor (bine..Uneori trepideaza putin la ralanti). Secretul? De cand o am alimentez numai la rompetrol si ii schimb consumabilele la timp. Adica ulei la 10.000 chiar daca la magazin zice ca tine si 14.000 (si nu pun uleiul ei "special" de dacie), filtru motorina la 20.000 si nu mai are rost sa insir totul. Am in schimb foarte multi colegi care se plang ca le-a picat cate un injector doua ba la 30.000 ba la 50.000 in mare cam asta e media de viata a injectoarelor in regim taxi, mai ales cu motorina la canistra. Sa nu uitam ca loganul (d.C.I-ul mai ales) are un motor exagerat de pretentios si e facut in mare cu piese made in turkey (aviz celor care au cumparat printre primele modele si li se "macina" pompa de injectie). Nu vreau sa defavorizez nici o benzinarie dar am un coleg care alimenta numai de la omv si cand a taiat filtrul a gasit "un fel de mazga" in el. Parerea mea e ca nu conteaza benzinaria pe cat conteaza modul de transportare si depozitare a motorinei. Poate fi cea mai scumpa motorina de pe piata; daca benzinaria sau cisterna au depuneri pe rezervoare sau e un peco deasta "de cartier" unde mai vine angajatul si scoate 10-20 l de combustibil si pune apa sa nu se cunoasca. Eu zic sa aveti mare grija de unde alimentati ca motorina proasta si mersul subturat sunt spaima injectoarelor. Ieri cand am schimbat filtrul de motorina l-am taiat sa-i fac verivicarea si inafara de faptul ca era potin roziu de la aditivi nu am gasit nici o neregula. Parerea mea e ca mergea inca 20.000

                              Comment


                              • Nu stiu cum aveti voi curajul sa puneti motorina de la nenea care o aduce cu canistra sau de la orice poeco. Nu pot spune ca am o experienta vasta in ceea ce tine de aceste automobile si nu am nici o parere f. Buna de ele, dar am una la taxi ca acolo sunt cele mai cautate. Pot spune ca masina e din 2007 si am deja 120.000 Km cu ea fara sa am absolut nici o problema la motor (bine..Uneori trepideaza putin la ralanti). Secretul? De cand o am alimentez numai la rompetrol si ii schimb consumabilele la timp. Adica ulei la 10.000 chiar daca la magazin zice ca tine si 14.000 (si nu pun uleiul ei "special" de dacie), filtru motorina la 20.000 si nu mai are rost sa insir totul. Am in schimb foarte multi colegi care se plang ca le-a picat cate un injector doua ba la 30.000 ba la 50.000 in mare cam asta e media de viata a injectoarelor in regim taxi, mai ales cu motorina la canistra. Sa nu uitam ca loganul (d.C.I-ul mai ales) are un motor exagerat de pretentios si e facut in mare cu piese made in turkey (aviz celor care au cumparat printre primele modele si li se "macina" pompa de injectie). Nu vreau sa defavorizez nici o benzinarie dar am un coleg care alimenta numai de la omv si cand a taiat filtrul a gasit "un fel de mazga" in el. Parerea mea e ca nu conteaza benzinaria pe cat conteaza modul de transportare si depozitare a motorinei. Poate fi cea mai scumpa motorina de pe piata; daca benzinaria sau cisterna au depuneri pe rezervoare sau e un peco deasta "de cartier" unde mai vine angajatul si scoate 10-20 l de combustibil si pune apa sa nu se cunoasca. Eu zic sa aveti mare grija de unde alimentati ca motorina proasta si mersul subturat sunt spaima injectoarelor. Ieri cand am schimbat filtrul de motorina l-am taiat sa-i fac verivicarea si inafara de faptul ca era potin roziu de la aditivi nu am gasit nici o neregula. Parerea mea e ca mergea inca 20.000

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google