De unde alimentati cu motorina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Chiar daca are de 5 ori mai putin sulf decat motorina Euro 4, cea Euro 5 e buna pentru motoarele E4 si E5.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • Originally posted by Sp!ke View Post
      Gresit!... Total gresit! Ungerea nu e asigurata de sulf! ci de hidrocarburi! si in nici-un caz motorina are proprietati lubrifiante! Cum sa aibe loc ungere cand in camera de ardere e flacara(explozie)? Ungerea e asigurata de ulei care e aruncat de aroborele cotit sub fusta pistonului si pe camasile pistoanelor, "razuit" de segmenti dupa ce s-a produs explozia.
      gresit! ungerea pompei de benzina/ motorina si a injectoarelor. cu cat motorina euro este cu numar mai mare, cu atat are mai putin sulf si este mai putin poluanta, de asemenea si mai putin unsuroasa. ati incercat-o pe maini? nu e ca uleiul? eu zic ca da...
      1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

      Comment


      • MOL fara discutie....in lipsa OMV............
        http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

        Comment


        • Ungerea pompei de injectie se face de catre motorina. Datorita alimentarii de motorina cu continut redus de sulf apar probleme de ungere, care pot fi remediate prin introducerea unui aditiv, care la OMV de exemplu este prezent, la motorina Euro 5.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • Originally posted by huzzy1981 View Post
            gresit! ungerea pompei de benzina/ motorina si a injectoarelor. cu cat motorina euro este cu numar mai mare, cu atat are mai putin sulf si este mai putin poluanta, de asemenea si mai putin unsuroasa. ati incercat-o pe maini? nu e ca uleiul? eu zic ca da...
            asa este subscriu si eu
            deci cu cat e motorina mai veche cu atat are mai mult sulf in ea si face bine la ungere....dar are si un punct slab...polueaza mult.

            Comment


            • Am parcurs 10500 km numai cu motorina super diesel euro 5 de la rompetrol. Rezultatele sunt foarte bune: consumul este cel dat de producator, iar motorul merge excelent.

              Comment


              • Originally posted by SUPERCAR View Post
                asa este subscriu si eu
                deci cu cat e motorina mai veche cu atat are mai mult sulf in ea si face bine la ungere....dar are si un punct slab...polueaza mult.
                asa este, insa din cate stiu, motorina sub euro 4 nu prea se mai gaseste pe piata, poate chiar deloc... intra-devar, motorina euro 4 e mai poluanta decat euro 5, dar daca motorul e euro 4, de ce sa ii dau ceva ce nu e pt el? :P
                1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                Comment


                • eu alimentez doar de la mol cu euro 4 top diesel..prima data cand am pus motorina...dupa ce am ridicat masina am pus euro 5 .....
                  am un prieten care baga numai euro 5 la logan diesel 65 cp...il are de cand au aparut diesel`urile si nu are nici cea mai mica problema

                  Comment


                  • Originally posted by andrrei_ro View Post
                    eu alimentez doar de la mol cu euro 4 top diesel..prima data cand am pus motorina...dupa ce am ridicat masina am pus euro 5 .....
                    am un prieten care baga numai euro 5 la logan diesel 65 cp...il are de cand au aparut diesel`urile si nu are nici cea mai mica problema
                    bineinteles ca merge si cu euro 5, cum sa nu mearga? insa din cate stiu, daca pui euro 5 la motoare euro 4, trebuie aditivata motorina. cred ca merge si asa, fara aditiv, insa cu un anume risc... poate merge 1 an, 2, 5 dar cu riscuri de a aparea probleme...
                    si apoi, de ce "incapatanarea" asta cu motorina euro 5 la motor euro 4? ca e mai buna, ca e mai scumpa...? oamenii aia care au facut motoarele si motorina dupa norma lor, s-au gandit ei la ceva, nu au facut asa, "sa fie mai catolici decat Papa"; mi se pare absolut logic si normal... eu pun si voi pune motorina euro 4 la motorul meu euro 4 tot timpul! doar daca nu va mai fi pe piata candva si voi fi obligat, in rest, "sa-i dam loganului ce e al loganului", nu?
                    1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                    Comment


                    • Motorina E5 de la OMV de exemplu, are si aditiv pentru o ungere mai buna, in lipsa cantitatii ideale de sulf.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • Originally posted by andrei View Post
                        Motorina E5 de la OMV de exemplu, are si aditiv pentru o ungere mai buna, in lipsa cantitatii ideale de sulf.
                        asta e foarte bine, e bine de retinut! ;) acum sunt pe sprint euro diesel, dar in viitor, cine stie? :P
                        1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                        Comment


                        • dar ce vreti sa tineti masina toata viata? aici depinde si de norocul fiecaruia
                          ym! dorinu2005@yahoo.com
                          BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

                          Comment


                          • salut ;-)

                            Originally posted by doru View Post
                            dar ce vreti sa tineti masina toata viata? aici depinde si de norocul fiecaruia
                            nu neaparat toata viata dar totusi este o investitie destul de costisitoare avind in vedere ca uni din noi poate nu au avut vreo mostenire sau vreo matusa tamara si o platesc in rate lesing sau credit auto si totusi macar cit e perioada de rate sa tina de aia trebuie protejata investitia daca nu ai alte surse financiare sa iti iei alta masina
                            sigpic

                            Comment


                            • Huzzy, Andrei, Supercar... propietatea de lubrifiere a motorinei este data de parafinele (in cantitate destul de mare) din compozitia ei (ce contin C, N si O), nu de sulf. Sulful este o componenta "by default" a motorinei care arde cu degajare foarte mare de caldura si este poluant. Motorinele E4 si E5 au cantitate mica de sulf, tocmai pentru a reduce poluarea, lubrifierea nu e data de sulf... imi pare rau dar asta e adevarul.

                              Comment


                              • nu stiu si chiar nu inteleg dc baga euro 5 cand motoru` e euro...da` ma rog..fiecare cu cel doare

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google