Accident Din Cauza Unui Incostient:Probleme cu EUROINS , dauna totala sau nu

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Accident Din Cauza Unui Incostient:Probleme cu EUROINS , dauna totala sau nu

    Salutare,
    Eu sunt din Galati dar am vazut azi un accident pe centura constantei in care a fost implicat un coleg de forum, am si shimbat 2 vorbe cu el dar din pacate nu am facut cunostinta(nici nu cred ca ii mai ardea dupa ce a patit). Din pacate nu il cunosc si nici nu mai retin numarul de inmatriculare, era un logan PH2 gri platine. Slava domnului ca nu a patit nimeni nimic dar masina era sifonata destul de tare. Un inconstient cu un opel a intors pe linia dubla continua si la lovit in lateral pe cel cu loganul care a ricosat in stalp. Poate o sa citeasca si colegul implicat threadul si o sa ne dea mai multe detalii. Sper sa o rezolve cat mai usor cu asigurarile. Imi pare nespus de rau pt ce a patit mai ales ca masina avea doar 3 luni. Eu eram chiar in spatele lui cand s-a produs accidentul. Conduceti cu grija si fiti foarte atenti ca sunt multi dobitoci pe sosele, eu pana la GL am fost mai atent ca niciodata. S-a mers in coloana pana la pod si erau multi dobitoci care se credeau smecheri si ieseau din coloana, dar avea politia grija de ei.

  • #2
    Da sunt multi"smecheri"din astia in trafic.
    I-mi pare rau pt. colegul nostru.
    Numai bine.
    Un Logan----YNG-----
    Numai bine.

    Comment


    • #3
      Ptr inceput , asta va fi un topic temporar , dupa lamurirea anumitor aspecte se va inchide...


      Chiar sunt curios , colegu avea numere de CT??? da azi a fost o nebunie totala , si eu azi era sa am fac praf de 2ori... o data am uitat de semafor si nu am vazut culoarea de ploaie , noroc cu ABS-ul si 2 a fortat un destept verdele si era sa mi rada bara... dar asta e cu totii gresim oricum e un trafic foooarte tampit in CT si toata lumea e din ce in ce mai nervoasa azi am atins din greseala cu carucioru de metro o alta masina si mai , mai sa ma linseze propietaru ptr 2 zgarieturi mici , desi teoretic nu aveam cum sa le fac eu carucioru nu avea cum sa atinga acolo...

      sigpic

      Comment


      • #4
        Masina aia cu greu se mai poate repara. Cred ca e dauna totala. Motorul era bun dar era deplasata si roata dreapta fata care nu a fost lovita. Eu aproximez o reparatie de cel putin 150-200mil, asa ca mai bine ii da dauna totala ca e greu de crezut ca mai iese calumea. Si parbrizul plesnise in dreapta de sub cheder. Cred ca s-a deformat o idee si habitaclu desi nu pare, ca e greu de crezut ca acolo a sarit o piesa din accident care sa fi spart parbrizul, crapatura incepea de sub cheder, deci... Bine ca nu a patit el ceva. poate intra si ne da mai multe detalii.

        Comment


        • #5
          Eu eram intamplator chiar in spatele lui si am vazut totul live, ma intorceam acasa la galati dupa un weekend petrecut la costinesti. Oricum ar trebui facut ceva pe centura constantei ca ca indecursul anilor am vazut vreo 3 accidente live si alte zeci produse cu scurt timp inainte de a trece prin zona si multe altele vazute la tv. Multe dintre ele produse dincauza neacordarii de prioritate sau a intoarcerii pe linia dubla continua. Mazare ala ar trebui sa se mai gandeasca si la solutii de diminuare a accidentelor rutiere, nu numia sa apara la tv si sa isi faca imagine pe bani publici.

          Comment


          • #6
            sal

            salut baieti eu sunt baiatu care a avut acidentul pe centura constanta,vreau sa va multumesc pt coment.si eu multumesc lui dzeu k am scapat bine dar imi pare rau de masina.am dus masina la reprezentanta dacia pe bratianu.am fost si la asigurari,momentan a facu inspectorul de daune o evaluare la caroserie si apoi o sa mai faca una dp ce vor descoperii aia din service si interiorul.habar n`am ce sa prefer o dauna totala sau o reparatie nu o sa stiu pana nu se va face constatarea finala.....ms ink o data si o sa va tin la curent.poate duminik ma baga vre-unu din voi in porbagaj pt intalnire.k sal
            BUBU

            Comment


            • #7
              niste poze daca e vre-unu curios..:P...stie cnv cam cat dureaza o treaba dasta pana imi iau masina inapoi?
              Attached Files
              BUBU

              Comment


              • #8
                Reparatia cred ca va dura injur de 2 saptamani. Cu asiguratorul e mai nasol ca e dauna mare si o sa incerce sa traga de timp cat mai mult, dar tu sa fi tare in gura si sa ii presezi ca altfel te tot amana luni de zile. Si sfatul meu e sa incerci sa obti dauna totala.
                Pana la urma o faci pe RCAul celui vinovat sau pe casco? La ce societate este asigurarea? Daca o faci pe RCA ai toate sansele sa dureze mai mult, ca ei fac tot posibilul sa scada costul reparatiei eventual chiar sa se sustraga de la plata daca e vreo societate fantoma.
                Last edited by Flipper; 23 July 2009, 10:18.

                Comment


                • #9
                  nasol moment.eu zic sa accepti dauna totala, parerea mea

                  bafta multa
                  " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                  Comment


                  • #10
                    Daca ai CASCO si e vina aluia, eu cred ca e mult mai bine sa o faci pe CASCO cu regres pe RCA-ul aluia. Altfel esti tratat la asigurari, si service-urile se zice ca pentru CASCO lucra mai cu tragere de inima - si au aia grija sa-si recupereze banii de pe RCA. Asta daca merita reparata, daca nu e hait sasiul...

                    Comment


                    • #11
                      bai eu am vb cu dealeru dacia care mi-a vandut masina si mi-a zis k astia de la asigurare se misca greu cu plata daunelor,mi-a zis k masina km intr-o saptamana o face dar depinde cat de repede platesc aia paguba.avetzi ideee cum pot sa ii presez paia sa plateasca mai repede,cv amenintari cu judecata cv?faza e k am ramas fara masina si e nasol....

                      Stiu ca esti suparat...dar nu mai scrie mirc...sa intelegem si noi ceva.Multumesc.
                      Last edited by valeriuciprian; 23 July 2009, 16:39.
                      BUBU

                      Comment


                      • #12
                        noi avem asigurari la aceasi firma euroins,acum noi deja am inceput procedura,s-a facut pe rca aluia,a facut deja o evaluare inspectorul ala si cik o sa mai trebuiasca una sa vada ce are pe dedesupt,la motor etc...eu o sa mai vb cu dealerul si cand o sa imi spuna ca masina este gata facuta o sa merg la firma sa fac scandal sa plateasca,o sa ii presez daca nu merg la csa cum imi recomandati.acum astept sa imi faca masina ca nu am ce sa fac....daca vin duminik poate vb sa vad ce sa fac.]




                        Important Moderator or Administrator Notesefu vb duminica nu duminik , adica fara mirc , e a2a oara , prima oara nu am zis nimic , acum am zis , a3a oara warning...
                        Last edited by SoNyKeL; 23 July 2009, 19:19.
                        BUBU

                        Comment


                        • #13
                          Nasol moment dar nu te descuraja. Dute peste ei, preseaza-i, nu vor sa plateasca cea mai buna solutie reclamatie CSA, asa cum am facut eu cand am avut masina in service.

                          Comment


                          • #14
                            CSA=comisia de supraveghere a asigurarilor. E unfel de OPC al asigurarilor

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by kilthek View Post
                              salut baieti eu sunt baiatu care a avut acidentul pe centura constanta,vreau sa va multumesc pt coment.si eu multumesc lui dzeu k am scapat bine dar imi pare rau de masina.am dus masina la reprezentanta dacia pe bratianu.am fost si la asigurari,momentan a facu inspectorul de daune o evaluare la caroserie si apoi o sa mai faca una dp ce vor descoperii aia din service si interiorul.habar n`am ce sa prefer o dauna totala sau o reparatie nu o sa stiu pana nu se va face constatarea finala.....ms ink o data si o sa va tin la curent.poate duminik ma baga vre-unu din voi in porbagaj pt intalnire.k sal
                              Salut! Sa spui de unde esti mai exact si poate vine cineva dupa tine sa te ia! Sa-ti dai si un nume sau un nr. de tel.ptr.contact! Bafta.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google