Vopsea Ciobita De Pietre

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vopsea Ciobita De Pietre

    Salut,
    Am un logan albastru marin si am mai multe zone unde vopseaua s-a ciobit de la pietre sarite de la rotile mele si de la alte masini. Bara fata, aripa stanga fata, capota, aripile spate(zonele dintre portiera spate si pasajul roti care e iesita mai in exterior decat portiera rotile fata au aruncat pietricele i nacea zona) si mai am o zgarietura mica pe capota de la portbagaj, si parbrizul ciupit in 2 locuri. Oare daca ma duc la casco imi vopseste piesele enumerate sau trebuie sa le zgarii eu mai tare, eventual sa imi schimbe si parbrizul desi as puitea sa il mai las ca nu ma deranjeaza asa tare, dar as vrea sa vopsesc restul pieselor ca mie sa nu apara rugina? Am casco la aliantz fara fransiza.

  • #2
    Pai parbrizul il schimba sigur (si este bine sa il schimbi sa nu ai probleme cu el mai incolo de ex sa se sparga mai tare sau sa ai probleme cand vrei sa faci ITP) pentre celelalte elemente ar fi bine sa mergi la un agent constatator si sa vezi ce zice dar daca este ca tine si ai numai cateva puncte de la pietre ma indoiesc ca o sa iti dea sa revopsesti jumate de masina ...asta e parerea mea...innainte sa dai cu cheia pe ea vezi daca asigurarea ta acopera si partea de vandalism ...numai bine
    In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
    sigpic

    Comment


    • #3
      mai bine dai comanda de 100 g vopsea si tamponezi usor, cu un betisor de ureche imbibat in vopsea, unde-s ciobiturile
      cat despre schimbarea parbrizului, eu am 4 ciobituri si nu ma plang
      sigpic

      Comment


      • #4
        Voi ziceti ca parbrizul il schimba si pentru 2 ciupituri mici, una fix in fata soferului, sau trebuie sa il sparg eu mai tare? Eripile spate eu cred ca trebuiesc vopsite in totalitate pentru ca zona dintre usa si pasajul roti are multe puctulete albe de la ciobituri provocate de pietre si unele sunt chiar pana la tabla. A mai vopsit cineva pe casco parti din caroserie ciobite de pietre? Casco meu la aliantz acopera si vandalismul dar o zgariam eu in asa fel incat sa nu para vandalism ci sa para frecata de alta masina in parcare. Cred ca pentru vandalist tre sa umbli mai mult sa reclami la politie si abia apoi la casco. Asa daca nu e vandalism ma duc direct la casco.

        As vrea sa vand masina intr-un viitor nu foarte indepartat si as vrea sa arate perfect ca sa iau mai multi bani pe ea si acum arata bine dar nu perfect. Ciupiturile se vad doar de aproape si doar cu masina curata, deja de la 2metri distanta nu se mai vad dar eu stiu peste ce cumparator exigent dau si ar fi pacat sa pierd niste bani ca doar deaia platesc casco ca sa am masina perfecta si + ca am casco si fara fransiza de 100e
        Last edited by Flipper; 22 September 2009, 16:39.

        Comment


        • #5
          Eu am schimbat parbrizul si aveam o ciupitura foarte mica pe casco!

          Comment


          • #6
            pentru vandalism nu trebuie sa reclami nimik la politie, ci pentru o bara lovita (poate ai lovit un om care inca zace in sant).
            eu zic sa mai astepti cu parbrizul si cu tabla pana te hotarasti ca nu mai vrei casco, caci oricum, si dupa ce le repari, tot ti se va ciobi si zgaria... macar s-o faci cand chiar trebuie.
            Toate cele bune...
            Dacia Logan Prestige, 1.6 16V, gri comet...

            Comment


            • #7
              Flipper, mai bine nu iti mai faci publice gandurile tale.
              ia-o ca pe un sfat
              sigpic

              Comment


              • #8
                Ai CASCO? Mergi cu masina la aia la care le dai bani luna de luna si cere-le sa-ti vaxuiasca masina. Treaba lor cum o fac. E chiar treaba lor... Daca nu "percuteaza" ameninta ca nu mai platesti leasing, rate etc. inclusiv protectia consumatorului...
                Prea o "freaca" astia cu Casco...
                Poate ar trebui sa militam pentru un cod de :bune relatii" cu asiguratorul...
                Sa cistige (banii de la noi) dar sa mai si dea inapoi... daca e cazul (nimeni nu e nebun sa dea cu pietre <criblura> pe masina... (Care e mina criminala care a dat cu criblura oe masina personala?!)...
                Am sa propun un topic despre drepturi si obligatii de la asiguratori...

                Comment


                • #9
                  Am mai descoperit vopseaua ciobita pana la tabla(cat un puct de 1mm patrat) fix in mijlocul aripei drepta spate nustiu din ce cauza. Oare astia de la aliantz accepta sa vopseasca aripa pe casco ca mie sa nu rugineasca? A mai rezolvat cineva mici ciobituri ale vopselei pe casco?

                  Comment


                  • #10
                    nu stiu cum sunt astia de la aliantz dar mie saptamana asta cei de la ardaf pentru 3 puncte pe capota mi au dat aviz de revopsire la toata capota.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google