Ajutor! Probleme Cu OMNIASIG!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ajutor! Probleme Cu OMNIASIG!

    Am masina in leasing, RCA la OMNIASIG, CASCO la OMNIASIG.
    Problema sta in felul urmator: in data de 4 Octombrie, am avut un accident, eu ieseam dintr-o spalatorie si neavand vizibilitate din cauza unui autovehicul parcat, cand am vrut sa plec neasigurandu-ma am fost acrosat din stanga de un GOLF 4. In momentul accidentului mie mi-a sarit doar airbag-ul de la volan, la Golf amandoua, fiind un drum circulat imediat s-au adunat o multime de oameni si am fost nevoiti sa scoatem de pe partea carosabila masinile avariate ajutati de persoanele din jur ca sa decongestionam traficul in acea zona.
    Am vorbit cu conducatorul autovehiculului care a intrat in mine sa imi dea un numar de telefon ca sa mergem amandoi a doua zi sa facem constatul amiabil, deoarece nu au existat victime, si pana la urma, eu i-am dat numarul meu de telefon.
    A doua zi ma suna ala sa vin la OMNIASIG Tecuci, totul e bine pana aici, la asigurare mi sa parut mie ceva dubios, si ca nu parea soferul din ziua precedenta, il intreb daca e el, si dansul imi zice ca aka cu care am facut eu accident e fratesu si ca e la scoala si nu poate veni.
    La OMNIASIG completam tot ce e necesar pentru a deschide un dosar de dauna, lui i-am dat asigurarea deoarece nu i-am acordat prioritate, eu urmand sa imi fac masina pe CASCO.
    Au existat niste certuri deoarece la GOLF parea a dauna totala el fiind din 2001 si asigurarea mea nu putea sa ii dea mai mult de 2500€ (a vrut sa ma dea in judecata, dar a renuntat).
    A doua zi ma suna agentul de la asigurare si imi spune ca si la mine e caz de dauna totala, deoarece la ei in calculator masina mea este asigurata cu 6000 RON in loc de 6000 EURO, si ca trebuie sa mai astept sa faca nu stiu ce verificari pe la Bucuresti, si vor reveni cu un telefon cand sa imi duc masina in service. Am zis ca astept, nu e nici o problema.
    Dupa aproape o saptamana, ma suna pagubitul, adica soferul GOLF-ului, si imi spune sa vin la Galati ca de fapt fratele lui era la volan si ca mai avea si 3 in masina sau 4 sa dau o declaratie. Am ramas inmarmurit si am acceptat. Azi dimineata am fost la sediul OMNIASIG Galati, unde m-a pus sa dau o declaratie in care sa spun ce sa intamplat in dimineata zilei de 5 Octombrie. Dupa ce am scris, agentul de la asigurare imi spune ca OMNIASIG nu ne va despagubi, deoarece a dat ala declaratie in locul soferului care a fost implicat in accident.
    Adica nici eu nu imi pot face masina cu CASCO si nici el cu RCA. Am ramas amandoi cu epavele. De bine de rau el isi poate vinde masina, dar eu cu leasing, voi plati inca 2 ani rate o epava si bani ca sa imi repar masina nu am, deoarece cu ea produceam bani si de rata si de alte cheltuieli. Sunt disperat, nu stiu ce sa mai fac, simt ca turbez.
    Ajutati-ma cu niste sfaturi…
    Last edited by D K G; 16 October 2009, 02:43.

  • #2
    Salut.
    Pai cred ca e o facatura.
    Tu cit plateai rata la casco?
    Trebuie sa mai ai acasa,copia de la contract,vezi ce scrie in el.
    Normal ar trebui sa-ti poti face masna pe casco,doar de aceea platesti casco.
    Numai bine si succes in rezolvarea problemei.
    ps:Ar trebui sa consulti un avocat."sper sa nu gresesc".
    Un Logan----YNG-----
    Numai bine.

    Comment


    • #3
      Cred ca e al n-shpelea caz cu probleme la Omniasig. Ar trebui facut un topic "Ocoliti Omniasig-ul oameni buni!"
      Imi pare rau pentru cele intamplate si sper sa rezolvi problema. Bafta!
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • #4
        dar nu vi se pare logic ce s-a intamplat la OMNIASIG? cum adica sa vina alta persoana si sa relateze ce s-a intamplat, cand defapt nici nu a fost la fata locului?
        sigpic

        Comment


        • #5
          ia un sfat de la mine , care de multe ori o fost foarte util.
          ia o persoana mai matura cu tine , sa stie sa vorbeasca....si dute peste agentu ala...si lasa`l pe el sa vorbeasca cum trebuie .
          fac pariu ca t`ea vazut pusti , ca taci din gura si ei incercat.
          daca nici cu vorbe bune nu merge, incearca cu amenintarea cu judecata , in multe cazuri renunta si se dau pe brazda.
          SUCCES !

          Comment


          • #6
            Da, ma rog... aici e si vina lui D K G ca a acceptat sa dea fracsu lu' ala declaratie la inceput si dupa aia a facut a doua greseala, ca a acceptat a doua oara sa declare altceva...
            Eu ziceam de problema ca in sistem apare suma asigurata pentru 6000 lei nu 6000 E, cum vine asta ma nene? Sa ma fac in ea de societate de asigurari.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #7
              mama deci numai probleme cu omniasigu asta....dkg ai gresit cand ai fost prima oara cu fratele aluia...trebuia sa vina persoana care a fost implicata....si apoi a 2-a oara probabil cand ati venit acolo...ominiasigu a crezut ca vreti sa faceti frauda sau ceva de genu si d-aia nu va mai despagubeste...eu am avut 3 daune pana acu cu omniasigu si s-au comportat exemplar......oricum cum zicea cata dute cu o persoana mai mare...si daca nu merge ameninta cu judecata
              low....&.....slow

              Comment


              • #8
                Salut.Pai eu am avut pana acum 3 probleme cu Omniasugi si ultima cea mai nasoala.Am fost obligat de service sa scot masina dupa 5 luni de stat pentru ca Omniasugi nu au vrut sa plateasca:8000 RON.Mi-am luat avocat si i-am dat in judecata.In prezent ma judec cu ei,mai dureaza.
                La cazul tau sunt mai multe chestii:in primul rand daca soferul ala nu era atunci cu tine prima data,nu trebuia sa dai nimic,nicio declaratie nimic.Ii ziceai:domne nu ma intereseaza cine esti tu,ne vedem maine atunci,dar nu cu tine,cu soferul X,etc;pentru ca amandoi trebuie sa fiti prezenti la declaratie,etc...Nu stiu exact.
                Deoarece dauna este foarte mare,Omniasig cauta orice chestie sa se lege de ea sa nu va despagubeasca.
                Sfatul meu este sa va consultati cu un avocat,etc.
                Intrebare:cand ati fost la Casco,nu ati primit nimic de la Politie?Pentru ca Politie este si la asigurare,si trebuie sa vina sa vada masinile,ca sa va dea autorizatie de reparatie.Si din cate stiu daca ambii soferi nu sunt de fata,Politia nu va da nimic.Astept raspuns.
                PS:trebuia sa vorbesti inainte cu cineva,nu sa te duci repede la Casco,pentru ca ,presupun ca stii ca au fost multe probleme cu Omniasigu asta.
                Last edited by Pacco; 16 October 2009, 11:22.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Eu am avut o factura de 262 de milioane dar in 21 mai am bulit masina iar pe la mijlocul lui iunie am scos masina din service.Inca 8 milioane si era dauna totala

                  Comment


                  • #10
                    @D K G adreseazate de urgenta la protectia consumatorului; csa; discuta cu firma de leasing iar in ultima instanta dai in judecata omniasigul. Este hilar sa nu-ti mai faca tie masina pe CASCO ca la constatarea amiabila s-a prezentat fratele lu' ala etc.....

                    Cel mai bine dute la politia rutiera spune tot ce s-a intimplat si vezi poate o scoti la capat; oricum pentru farza asta ca a venit fratele in locul lui e caz penal. Parerea mea este ca nu trebuia sa te duci sa dai a doua declaratie.

                    La omniasig trebuia sa declari ceva de genul ... eu subsemnatul am condus in data de autovehicolul cu nr.. pe strada..... si din neacordate de prioritate am acrosat vehicolul cu nr de inmatriculare care circula din directia ..... catre....... ATIT!!!

                    ps: am vazut pozele accidentului tau la myride si cam pare a dauna totala si omniasigul incearca tot felul de siretlicuri ca sa nu-ti dea banii. Tinete tare si ai sa vezi ca ai sa reusesti in final!!!

                    Comment


                    • #11
                      Este imposibil sa ai masina asigurata pentru suma de 6000 RON, mai ales ca este in leasing iar politele RCA si CASCO sunt incheiate de firma de leasing.
                      Fa o sesizare intai la firma de leasing pentru ca, in cazul in care OMNIASIG-ul a gresit ei trebuie sa-i ia la intrebari primii.

                      Comment


                      • #12
                        Va multumesc pentru sfaturi, o sa incerc sa fac tot posibilul sa imi rezolv problema, o sa va tin la curent cu progresul, deoarece, cine stie, poate are cineva de invatat din greseala mea...

                        Comment


                        • #13
                          Am primit zilele trecute un plic de la OMNIASIG

                          " Va comunicam ca cererea dumneavoastra de despagubire pentru auto Dacia, inmatriculat cu nr. B-97-WJG, nu a fost aprobata, intrucat din analiza actelor depuse la dosar rezulta ca in declaratiile asiguratului si a reprezentantilor acestuia au fost contradictii si neadevaruri.
                          Respingerea cererii de despagubire se intemeiaza pe prevederile art. 8.2., lit. b din conditiile generale contractuale, anexa la polita de asigurare CASCO."


                          Inca mai astept un raspuns de la CSA, pana pe 21 Noiembrie sper sa il primesc, eu oricum, am bagat masina in service ieri. S-au uitat mecanicii de acolo la ea si au zis ca e "groasa" treaba si ca trebuie schimbate lonjeroanele si puntea de spate, dupa ei, masina ar fi fost dauna totala .
                          Daca nu fac nimic nici cu CSA, voi vorbi cu pagubitul sa gaseasca repede o solutie ca altfel il voi ameninta cu politia - fals in declaratii!

                          Comment


                          • #14
                            nu te panica, si generali face la fel, si asiban, da sa speram ca de cand i-a luat grupama o sa fie mai bine.

                            iti doresc nervi de otel si rabdare cat cuprinde.


                            de ce nu ai fost la politie? sa mor daca va inteleg.ramaneai fara carnet vreo 30 de zile in cel mai rau caz, dar nu aveai telenovele cu asigurarile.
                            Last edited by NerviiMei; 3 November 2009, 14:35.
                            Fuarte Nervos !!!

                            Comment


                            • #15
                              Politia ma sfatuit sa ma duc sa completez constatul amiabil, permisul il retinea 3 luni, nu 30 de zile, ceea ce nu ar fi fost o problema, ca deja a trecut aproape 1 luna de cand nu mai am masina.

                              Acum astept sa scot masina din service, nu stiu la ce sume sa ma astept in legatura cu reparatia. Sper sa nu fiu nevoit sa fac un un credit in banca pentru masina, ca daca ma costa peste 100 mil jur ca ii dau foc

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google