Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by micutzu666 View Post
    Si da,multi tineri" au masina pe numele parintilor..S-a fumat si asta..Au schimbat preturile..
    si ce e rau in asta ? si de ce s-a fumat ? e ilegal acum ?
    nu de alta, dar voi face la fel.
    principiul meu in viata e "fuck them before they fuck you"

    Originally posted by aris86 View Post
    Am simulat preturile la rca si pe 6, mi-a iesit cel mai mare pret. Cum am domiciliul pe 6, platesc mai mult fata de alte sectoare din Bucuresti.
    pai si eu stau in 6, de aia ma dadeam cu capul....
    Last edited by B997NDL; 1 July 2016, 21:09. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Cand vad un mos de 70 de ani la volan cum e candidat sigur la accident, ma-ntreb daca nu cumva ar trebui sa plateasca fix ca ala de 18 ani de mult.

      Comment


      • Nu e ilegal NDL ule..acu e invers..sau cel putin asta am vazut eu..au crescut la batranei[emoji1] si au scazut la tinerei..
        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          Cand vad un mos de 70 de ani la volan cum e candidat sigur la accident, ma-ntreb...
          Ce chestie...da' ce zici de "zmeii" tineri ce conduc "culcati" pe mobile sau iti taie fata ca-n filme?!
          Eu cred ca bunul simt nu are varsta!

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            Cand vad un mos de 70 de ani la volan cum e candidat sigur la accident, ma-ntreb daca nu cumva ar trebui sa plateasca fix ca ala de 18 ani de mult.
            Eu am mai zis despre asta (mai sus sau pe alt topic) cand ma aratam revoltat de discriminarile astea cu plata intr-un fel daca nu stiu ce si altfel daca ai motzul pe stanga.

            via Tapatalk

            Comment


            • Originally posted by spik View Post
              Ce chestie...da' ce zici de "zmeii" tineri ce conduc "culcati" pe mobile sau iti taie fata ca-n filme?!
              Eu cred ca bunul simt nu are varsta!
              Bunul simt nu, dar reflexele au varsta.
              Zilnic vad cate un mosneag la volan care franeaza prea tarziu la o trecere de pietoni, speriind trecatorii.
              In Romania si nonagenarii conduc fara restrictii legale, cu un RCA la pret minim.

              Comment


              • Statistica arata ca in sectorul tinerilor sunt cele mai multe accidente!
                Ca va enerveaza stilul de condus al batranilor este altceva, dar sa nu credeti ca lentoarea ete mai periculoasa decat adrenalina.
                Nu cred ca trebuie sa existe diferente intre categorii de varsta. Toti la fel. Diferenta majora sa fie pt. cei ce produc evenimente. Aici se vor "cerne" cei capabili sa conduca corect si responsabil de ... ceilalti!

                Comment


                • Cat timp analizele medicale pentru permis se fac si in lipsa, ajung sa conduca oameni cu grave probleme de santatate. Iar cu varsta e clar ca acestea apar, in special problemele de vedere.
                  Asiguratorii stiu asta, dar prefera sa ia bani de la tineri, nu de la septa-octo-nonagenari.Astia sunt cei mai buni votanti, talpa tarii, nu trebuie deranjati. Pentru unii, Iliescu e inca presedinte.
                  Nu stiu in ce tara traiesti tu, dar pentru mine e clar cum se iau deciziile pe categorii de varsta.
                  Last edited by mr.K; 2 July 2016, 08:12.

                  Comment


                  • Si diferentele intre sectoare sau diferite zone ale tarii cum vi se par?
                    Statisticile sunt cele care stabilesc categoriile de risc.

                    Comment


                    • De ce nu s-au gandit sa faca polita mai scumpa pentru barbati decat pentru femei sau invers?

                      via Tapatalk

                      Comment


                      • parca a fost... si s-a ajuns la discriminare

                        Comment


                        • Si asa cum e acum, nu e discriminare? Tinerii sunt discriminati.

                          via Tapatalk

                          Comment


                          • si tinerii ar trebui sa aibe pensie ? pe la 45 - 50 de ani ca cei din armata/militie ?

                            reducerea RCA-ului ar trebui sa vina treptat , dupa cativa ani fara incidente din vina asiguratului. problema e ca ar trebui sa fie substantiala (pe la 90%-95% din pretul unui rca) , nu modic cum e acum.
                            cine isi ia masina si isi face rca pe numele lui sa plateaca , sa plateasca un rca pe bune (macar 1000 de euro pe an) daca si-a permis masina oricati ani ar avea (ca e incepator nu?), nu 2-300 de euro. si apoi sa tina cu dintii de bonusul ala. sa-i convina sa plateasca din buzunar o oglinda si o portiera de logan (sau alta masina ieftina) , nu sa dea rca-ul , pt ca dupa o sa revina iar la rca de sute de euro.
                            asta ar fi normalitate.
                            pana atunci platim toti rca pentru permise luate pe bani de chiori , analfabeti si alti copii de bani gata , pentru salarii de la asf si de la asiguratori demne de regi si pentru campanii electorale.
                            Last edited by Costi-bc; 5 July 2016, 00:54.
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Asa iti face polita pe masina noua, pe B0. Te prezinti la asigurator cu contractul de vanzare si iti da bonusul vechi.
                              Originally posted by micutzu666 View Post
                              Plus polita(masinii vandute)in original
                              Iti vei face alta polita la noul asigurator cu B/M corect.Vei primi si niste bani..
                              Originally posted by mr.K View Post
                              Te baga la B14 daca masina veche ai vandut-o/casat-o.
                              Daca nu, o iei de la capat cu aia noua, iar pe cea veche ramai cu B14.
                              Am asigurare la Euroins. O sa am la o alta. Inteleg de aici ca bonusul se pastreaza in cazul in care am vandut masina. Asta chiar daca polita actuala a expirat. Totusi ar fi trebuit sa ai acelasi bonus indiferent cate masini ai, ca tot soferul ala esti si tot asa conduci.
                              si tinerii ar trebui sa aibe pensie ?
                              Nu se potriveste exemplul asta. Toate asigurarile B0 ar trebui sa aibe acelasi pret pentru toata lumea, la fel si B14, ca de-aia este "bonus malus" asta, faci buba, platesti mai mult. E ilogic sa platesti mai mult doar ca mi se pare mie ca esti cam nervos si banuiesc eu ca mergi cu masina ca zevzecul daca n-ai 40 de ani impliniti. Poate ca esti baiat cuminte si bine educat, respecti regulile si nu te crezi asul volanului dupa 50k km mersi cu masina ca unul care are 50 de ani si 500k km parcursi.

                              Comment


                              • Bonusul e pe masina nu pe conducator.
                                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google