Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pe bune???

    Am cerut o copie a facturii(ca fapt divers).Cat crezi ca a costat reparatia piese+vopsit+ore lucrate = 4.200 lei
    Last edited by Old Driver; 8 December 2016, 01:30.
    Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

    Comment


    • La euroins era mai ieftin.
      Am scris aici pe forum ce am patit cu reparatia prin Euroins la Autoporand.

      Comment


      • De multe ori ce e ieftin e si prost.
        Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

        Comment


        • Si eu mi-am facut CASCO la Allianz in luna septembrie. N-am putut beneficia de pachet CASCO+RCA tot din cauza ca atunci mai aveam 3 luni pana sa expire RCA-ul la City Insurance. Tocmai de aceea m-am orientat acum pentru RCA tot la Allianz, fiindca anul viitor in septembrie, cand expira CASCO, voi renunta la ultimele 3 luni de RCA si voi achizitiona pachetul complet CASCO+RCA.
          Pana la intrarea in vigoare a ordonantei RCA, la Allianz se puteau acorda niste reduceri pentru clientii fideli. Directorul agentiei locale Allianz este vecin cu mine si, de vreo 10 ani, eu imi fac si asigurare facultativa (mai nou si pe cea obligatorie) a locuintei la el. Pe baza acestui fapt, ca sunt client vechi (chiar daca la alt tip de asigurare), directorul mi-a facut o reducere de 10% la CASCO, dar acum la RCA n-a putut sa mai reduca nimic, fiindca programul informatic nu-i mai permite asta, de cand cu noua ordonanta. Oricum, prima a fost redusa substantial intrucat, dupa cum am mai precizat intr-un mesaj mai sus, pentru RCA-ul care m-a costat acum 555 lei as fi platit peste 700 lei inainte de ordonanta.
          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

          Comment


          • Sa vedem acum, cu preturile astea, cate societati de asigurare dispar sau dau faliment din cauza preturilor prea mici la polite.
            Parerea mea este ca o vor duce "bine-mersi" in continuare. In cel mai rau caz, maharii vor sta cu o zi mai putin in sejurul din Dubai sau din Caraibe. Sau vor diminua primele "pentru eficienta" angajatilor marunti.
            Last edited by Fanez; 8 December 2016, 09:55.

            Comment


            • Nu stiu cati vor da faliment, dar stiu ca unii nu mai au interes sa atraga clienti noi. Asta mi-a spus mie vecinul meu, directorul de agentie de care vorbeam mai sus. Cand mi-a zis ca s-au anulat acele reduceri "interne" de 10 % pe care le puteau acorda sefii de agentii, mi-a precizat ca politica lor nu este indreptata spre atragerea de noi clienti RCA prin acordarea de reduceri, motivul fiind tocmai prevederea recenta ca clientul sa-si poata repara masina la asiguratorul sau, chiar daca soferul vinovat are RCA in alta parte.
              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

              Comment


              • Păgubiții societății Asirom - Vienna Insurance Group întâmpină probleme grave atunci când trebuie să își primească despăgubirea, spun reprezentanții service-urilor auto.

                Sursa: https://www.realitatea.net/pagubi-ii...i_2010838.html

                Comment


                • Absolut normal pe o piata dominata de mafia pusa pe facut bani pe spatele fraierilor si in care o societate de asigurari serioasa care are preturi calculate asa incat sa poata plati si despagubiri si sa faca si profit nu are nici o sansa, pentru ca vin smecherii care vand ieftin si nu despagubesc....se sa mai zic, guvernul da ordonante idioate, ASF-ul e mana in mana cu smecherii iar romanul crede ca totul trebuie sa fie ieftin, in conditiile de fata, la haosul si indisciplina din trafic pretul RCA e suspect de mic, ar trebui sa fie minim de 3-4 ori mai scump.
                  Last edited by proteinman; 8 December 2016, 12:23.

                  Comment


                  • Originally posted by proteinman View Post
                    ...in conditiile de fata, la haosul si indisciplina din trafic pretul RCA e suspect de mic, ar trebui sa fie minim de 3-4 ori mai scump.
                    pentru cei indisciplinati. pentru cei fara evenimente rutiere de multi ani de zile ar trebui micsorat. parerea mea. asa se perpetueaza prostia si hotia.
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment


                    • Originally posted by Cherubino View Post
                      Nu stiu cati vor da faliment, dar stiu ca unii nu mai au interes sa atraga clienti noi. Asta mi-a spus mie vecinul meu, directorul de agentie de care vorbeam mai sus. Cand mi-a zis ca s-au anulat acele reduceri "interne" de 10 % pe care le puteau acorda sefii de agentii, mi-a precizat ca politica lor nu este indreptata spre atragerea de noi clienti RCA prin acordarea de reduceri, motivul fiind tocmai prevederea recenta ca clientul sa-si poata repara masina la asiguratorul sau, chiar daca soferul vinovat are RCA in alta parte.
                      Nu stiu sa existe asa prevedere.
                      Era doar un proiect, bun ca idee, dar oarecum nerealist, RCA nu se poate substitui CASCO. In Romania proiectele mor repede sau sufera modificari substantiale cand totusi se materializeaza.

                      Comment


                      • Repet: daca ma tamponeaza unul care are RCA la Euroins (am ales Euroinsu' fiindca am fost tamponat asta-vara de cineva cu RCA acolo, doar ca nu era unul, ci era una- o "bunaciune" de 18 ani jumate, da' idioata tare- asa ca am experimentat pe propria masina calitatea serviciilor oferite de sus-numitul asigurator), repet, deci, daca se intampla asa ceva, eu nu-mi mai mananc nervii cu Euroins, ci ma duc la Allianz si-mi repar masina pe baza faptului ca RCA-ul meu e la Allianz, urmand ca cei doi asiguratori sa se "descurce" intre ei ulterior. Tocmai din aceasta cauza, amicul meu de la Allianz mi-a spus ca ei nu au in prezent niciun interes in a stabili o politica de tarife de natura sa atraga nou-veniti in portofoliul lor pentru RCA.
                        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                        Comment


                        • Momentan masina se poate repara pe rca-ul celuilalt, nu pe al tau personal.

                          Comment


                          • deci, daca se intampla asa ceva, eu nu-mi mai mananc nervii cu Euroins, ci ma duc la Allianz si-mi repar masina pe baza faptului ca RCA-ul meu e la Allianz, urmand ca cei doi asiguratori sa se "descurce" intre ei ulterior.
                            Cum zice si Aris, nu asa se procedeaza in prezent.
                            Si, probabil nici in viitor, desi personal mi-ar conveni.

                            Te duci la Allianz doar daca cel care te-a lovit are si el asigurare la Allianz.

                            Comment


                            • Corect! ce vrei tu sa zici se numeste casco: Cherubino

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                ...
                                Te duci la Allianz doar daca cel care te-a lovit are si el asigurare la Allianz.
                                Sau daca ai Casco la Allianz si faci reparatia cu regres.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google