Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si inainte era la un an. acum cred ca e la doi ani. urmeaza sa fac a treia asigurare pe 6 luni, si din simulare am vazut ca am tot B6 si la 6 luni si la un an.

    Comment


    • Detalii despre sistemul Bonus-Malus : cum functioneaza si regulile evolutiei clasei B/M.

      Comment


      • Eu la mașină veche am B8 ( aveam B12 pe vechiul sistem) și am platit acum 330lei. La masina nouă am prins perioada plafonată și am primit B0 (undeva la 720lei ).
        Eu am înțeles (( din link ul de mai sus)) că la RCA pt masina nouă o să beneficiez de B8. Am prins ideea bine ?

        Comment


        • Asigurare RCA

          da. dar trebuie facute presiuni la asiguratori.

          eu sunt in aceeasi situatie si am mai intrebat la doi diferiti de Allianz dar tot la B0 ma incadreaza pe noua masina.

          Ordinul ASF e din august si cred ca dureaza pana il implementeaza.


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          Last edited by Silviu; 26 August 2017, 18:23.
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Eu până în Martie mai am, doar trebuie să mă rog să nu mă retrogradeze soția pe mașina veche , este la început de drum după 10 ani de când a luat permisul

            Comment


            • In situatia in care un asigurat persoana fizica detine mai multe vehicule, asiguratul beneficiaza de aceeasi clasa a sistemului bonus-malus pentru toate vehiculele; la data intrarii in vigoare a prezentei norme, reinnoirea contractului de asigurare incheiat de catre persoanele fizice care detin mai multe vehicule se incadreaza in cea mai favorabila clasa de bonus-malus corespunzatoare istoricului de daunalitate al asiguratului.
              din norma ASF

              Comment


              • da, despre asta discutam si noi doar ca inca nu se intampla de la sine ...


                Sent from my iPhone using Tapatalk
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • Din moment ce a intrat in vigoare, cu o adresa catre ASF sau ANPC sa vezi ce repede se misca lucrurile, bunaoara, clasele bonus se vor actualiza o data pe an, chiar daca acu faci simularea pentru o noua polita vei primi aceeasi clasa bonus/malus, valabila pe parcursul unui an calendaristic. Ramane sa mai fac simulari dupa 1 ianuarie, in principiu asigurarea are cam acelasi pret cu cel plafonat.

                  Comment


                  • 424 de lei pe un an B8, varsta peste 30 de ani. Asigurare facuta in iunie.

                    Comment


                    • 3.0tdi pensionar/12 luni.
                      Attached Files
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • Astia de la City Insurance sunt ok pe RCA?

                        Mi-a expirat asigurarea la trotineta...si la ei e 252 lei/12 luni.
                        La Omniasig ar fi 278 lei/12 luni.
                        Keep walking...

                        Comment


                        • Stiu ca si cei de la city au probleme. Mai bine la omniasig, mai ales ca diferenta nu e mare.

                          Comment


                          • City sunt inca in pragul falimentului daca nu se materializeaza o tranzactie cu un posibil investitor strain. Deci ar fi inca de evitat.

                            ~~~~

                            Eu am primit raspuns de la Allianz referitor la clasa B/M de pe a doua masina (noua) mi-a fost resetata la B0 (desi pe cealalta am B8): trebuie sa trimit o copie dupa factura masinii si voi beneficia tot de B8 si pe a doua masina.

                            Ca idee, pentru B8, la Allianz, pentru Logan MCV 1.5dCi: 356 lei/12 luni.

                            ~~~~

                            Mai mult, cei ce va cumparati masini noi si aveti deja una si RCA cu clasa B/M, puteti sa trimiteti factura proforma la asiguratorul la care vrei sa faceti RCA pe cea noua si vi se va actualiza clasa B/M cu cea pe care o aveti deja.
                            Last edited by Silviu; 4 September 2017, 17:11.
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • Asta da informație bună

                              Comment


                              • Originally posted by Crs. Sandel View Post
                                Stiu ca si cei de la city au probleme...
                                Originally posted by Silviu View Post
                                City sunt inca in pragul falimentului...
                                Am observat ca sponsorizeaza nu stiu ce echipa de fotbal... in fara de asta au si altfel de asigurari (de viata, de cladiri etc). Nu mi-as face asigurare la ei oricum.
                                Cu Allianz am constatat la mine la casco (fata de alti asiguratori) valoarea masinii a scazut cu 500 de euro iar valoarea politei cu doar 5 euro (zic de la un an la altul).
                                Am facut si RCA la Alliantz, nici un bonus ca le ai la ei pe ambele.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google