Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • CASCO il am la Grupama. platesc lunar cate 50ron. deci 1200ron/an.
    si eu am foast "rugat" de dealer sa inchei contractul cu aceasta societate. masina este luata cu credit bancar.
    vi se pare mult 1200/an dar nu este. in primii doi ani am avut doua accidente :primul deviz de plata service 9.600.ron, al doilea 6.400.ron. suportat integral de CASCO. chiar nu mi se pare mult
    Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

    Comment


    • Pentru Casco nu este mult 1200 ron. mai ales daca nu ai nici fransiza si nu suporti nici o parte din dauna.
      insa un rca de 1200 ron la logan este destul mult. firma de leasing ar trebui sa permita clientului sa incheie polita rca unde doreste, pentru ca el o si plateste, nu?

      Comment


      • Da ...desigur ...Soc. Groupama a incheiat un parteneriat cu DACIA , si astfel preturile au scazut usor , pentru aceste masini ! La fel cum Generalli a incheiat un parteneriat cu marca OPEL , oferindu-le produse cu 25% reducere !Dar Dl razvan05 , dupa cele 2 reparatii ale tale de aprox 16.000 lei , sa nu te astepti ca la anu sa mai ai acelasi pret ! E posibil sa ramai la fel , dar ai multe sanse sa-ti creasca pretul considerabil la CASCO !
        La partea cu RCA , normal ar trebui sa ne alegem si tot odata sa-l platim si noi ! Dar firmele de leasing , merg pe inocenta clientilor , pentru ca marea majoritate nu citesc clauzele contractuale , si semneaza precum primarii ! Iar in al doilea rand , intre firmele de leasing si firmele de asigurari , sunt legate parteneriate mari - si va da-ti seama comisioanele castigate !!
        Adica la Dl.MCV , daca in mod normal RCA`ul lui costa 600 lei/an iar la firma de leasing 1200 lei/an , va da-ti seama unde merg cei 600 lei diferenta nu ? Aceasta suma inmultit cu nr de logan`uri de pe piata ...mi se impleticeste limba in gura daca e sa zic suma )

        Succesuri !!!!
        Inchei Orice Tip de Asigurari !

        0740510556

        Comment


        • Originally posted by razvan05 View Post
          CASCO il am la Grupama. platesc lunar cate 50ron. deci 1200ron/an.
          ......................
          Pai iese 600 lei/an.

          Comment


          • ooops !!! sa-mi fie matematica de ras ) si de ce traiam eu cu impresia ca platesc mai mult ... nu-mi dau seama

            Originally posted by aditzugl View Post
            Da ...desigur ...Soc. Groupama a incheiat un parteneriat cu DACIA , si astfel preturile au scazut usor , pentru aceste masini ! La fel cum Generalli a incheiat un parteneriat cu marca OPEL , oferindu-le produse cu 25% reducere !Dar Dl razvan05 , dupa cele 2 reparatii ale tale de aprox 16.000 lei , sa nu te astepti ca la anu sa mai ai acelasi pret ! E posibil sa ramai la fel , dar ai multe sanse sa-ti creasca pretul considerabil la CASCO !
            La partea cu RCA , normal ar trebui sa ne alegem si tot odata sa-l platim si noi ! Dar firmele de leasing , merg pe inocenta clientilor , pentru ca marea majoritate nu citesc clauzele contractuale , si semneaza precum primarii ! Iar in al doilea rand , intre firmele de leasing si firmele de asigurari , sunt legate parteneriate mari - si va da-ti seama comisioanele castigate !!
            Adica la Dl.MCV , daca in mod normal RCA`ul lui costa 600 lei/an iar la firma de leasing 1200 lei/an , va da-ti seama unde merg cei 600 lei diferenta nu ? Aceasta suma inmultit cu nr de logan`uri de pe piata ...mi se impleticeste limba in gura daca e sa zic suma )

            Succesuri !!!!

            reparatiile au fost facute in 2008 si in 2009.. in 2010 si 2011 am avut aceleasi tarife.
            Last edited by RAZVAN-005; 6 April 2011, 09:56. Reason: Automerged Doublepost
            Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

            Comment


            • Poate ajuta pe cineva. In 2010 am facut asigurare rca pe 1 an la astra (am avut daune) si m-a costat 486 ron cu rca la casa bonus . Anul acesta am platit 330ron rca pe 1 an , tot la astra . Si toate rca-urile m-au costat 500ron(casa+masina+ o remorca) . Ceea ce mi se pare mai mult decat ok . Tinand cont ca in 2010 am platit la omniasig pe 6 luni 300ron , iar acum la omniasig ca sa fac pe 1 an ma costa 390ron.
              Am pe cineva care a platit la o dacia 1310 la astra 120ron pe 1 an ) , are de 7 ani la ei rca si nu are nici o dauna...

              Comment


              • Salutare, Astra are printre cele mai mici tarife la RCA de la noi.Eu am platit 137.70 ron pentru 6 luni la motorizare 1.4.
                Asigurari RCA cu livrare gratuita in Bucuresti. Partener Destine Broker.

                Comment


                • De cate ori pot isist: pentru un 50 lei in plus/an faceti-va asigurare RCA la o societate serioasa, sau macar sa stiti ca au un trecut mai putin murdar.

                  Un RCA bun primit de la vinovat poate tine locul unei polite CASCO. Ganditi-va la treaba asta, mai ales cand sunteti loviti.

                  PS: si cum spuneam (atasament ), chiar si la firme mai OK sunt preturi rezonabile.
                  Dar chiar nu conteaza, numai in mintea noastra...ca scutim un 5-6 lei la luna pentru un RCA de rahat.
                  Attached Files

                  Comment


                  • Salut.
                    Eu am facut asigurarea on-line si a venit acasa gratuit prin fan-curier.........asigurarea e pe 12 luni,la astra si a costat 255,12lei.
                    Numai bine.
                    Un Logan----YNG-----
                    Numai bine.

                    Comment


                    • salut .am facut si eu buba la golan cu unul cu o asigurare la carpatica , nu a vazut ca am oprit la semafor si a lovit bara mea spate stanga si de aici a ricosat in altul de linga mine in portiere pasager fata . chemat politia si tot tacamu , omul a dat asigurarea am fost am deschis dosar de dauna toata treaba a durat de pe data de 10 mai pana azi 13 mai . sa speram ca pana saptamana viitoare pe luni pe marti se aproba si duc masina in servis pentru reparatie adica schimbat bara spate si vopsit . mai este o mica problema vazuta de cel de la asigurare panoul spate este putin indoit si anume locul unde este cricul pozitionat in portbagaj buzunarul acela sub stop jos colt cu podeaua nu se vede nimic stramb in exterior portbagajul se inchide bine , aripa este intreaga volpseaua nu pare sarita in acel loc , ce sa fac sa-i las pe mecanici sa umble acolo cu ciocan si cu chit pentru reparatii sau sa o las asa .
                      bara mea spate era cea de origine acum la servis aia pot pune de iasi care sunt mai proaste ( foarte casante ) cum pot sa fac ca sa cer tot o bara de origine (uzina ) la servisul care se va ocupa de reparatii

                      Comment


                      • Daca service-ul este unul din reteaua Dacia atunci ar trebui sa fie ok, daca service-ul este unul la intamplare dar care are decontare/accepta carpatica atunci e posibil sa nimeresti bara de ne-origine lucru care normal ca le-ar conveni celor de la RCA ca vor scoate mai putini bani din buzunar pentru reparatie ca doar traim in Romania...

                        Norocosi intr-un fel cei care si-au facut rca in 2011 ca vad o scadere a preturilor, pe mine m-a costat 450 lei RCA-ul pe 1 an la Uniqa facut prin octombrie 2010.
                        ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                        Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                        Comment


                        • Legat de problema lui tataieb12: am auzit din ce in ce mai multe cazuri in care firmele de asigurare te trimit ei la serviceurile cu care colaboreaza(spunand ca nu aproba plata daca te duci altundeva) si care deobicei fac reparatii indoielnice cu piese contrafacute. Intrebarea mea, si rog pe cineva care lucreaza in domeniu sau care a avut o experienta de genul sa ne raspunda: daca firma x de asigurare ma trimite la service-ul lor colaborator dar eu ma duc la reprezentanta Dacia/Renault au vreun motiv sa nu aprobe devizul de plata? Nu au obligatia sa plateasca? Eu asa stiam, ca trebuie sa te despagubeasca si sa plateasca reparatiile indiferent ca te duci la serviceurile lor colaboratoare ori ca alegi tu altul(reprezentanta oficiala spre exemplu).

                          Comment


                          • >>>

                            Nu stiu daca va ajuta dar va zic si eu ceva
                            Eu unu am asigurarea RCA la Astra asigurari si am platit 102 ron pe 6 luni (masina e pe numele mamei si e pensionara deci de asta pretul mic) sambata am fost lovit atat eu cart si inca 2 masini in parcare de unu beat cu 0.75 alcool in sange ... masina mea e grav avariata. cel vinovat are asigurarea tot la Astra. Am fost la asigurari si ma despagubesc inclusiv daca el e mort de beat si imi fac constatarea la fata locului + imi duc masina la ce service vreau eu (conditia sa aiba colaborare cu ei). Chiar si la dauna totala platesc pretul de nou al masini la momentul accidentului minus epava masini (max 25% din pret). deci eu consider ca cei de la Astra chiar sunt seriosi.
                            Traim in romania si asta ne ocupa tot timpul.

                            Comment


                            • Buna seara,am revenit din nou printre voi cu o mica problema.Martea trecuta am avut un accident in trafic cu un scuter si se pare ca de vina am fost amandoi.Intrebarea mea este:isi poate face reparatia la scuter pe asigurarea mea RCA?...nu stiu daca cei de la politie i-au dat vreo copie sau nu,stiu doar ca mie mi-au dat toate actele inapoi ,nu am primit nici puncte si nici o amenda.M-au spus doar sa astept 60 de zile sa vad daca el va deschide dosar impotriva mea.

                              Comment


                              • Originally posted by Nepotu123 View Post
                                Legat de problema lui tataieb12: am auzit din ce in ce mai multe cazuri in care firmele de asigurare te trimit ei la serviceurile cu care colaboreaza(spunand ca nu aproba plata daca te duci altundeva) si care deobicei fac reparatii indoielnice cu piese contrafacute. Intrebarea mea, si rog pe cineva care lucreaza in domeniu sau care a avut o experienta de genul sa ne raspunda: daca firma x de asigurare ma trimite la service-ul lor colaborator dar eu ma duc la reprezentanta Dacia/Renault au vreun motiv sa nu aprobe devizul de plata? Nu au obligatia sa plateasca? Eu asa stiam, ca trebuie sa te despagubeasca si sa plateasca reparatiile indiferent ca te duci la serviceurile lor colaboratoare ori ca alegi tu altul(reprezentanta oficiala spre exemplu).
                                Eu mi-am dus masina la reprezentanta Dacia pe asigurarea vinovatului de la Asirom. Asta a fost acum 3 saptamani, cei de la Dacia tot trimitand fotografii la reconstatari pana acum. O sa va updatez cand am primit masina

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google