Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • [QUOTE=Ozon;1100036]Eu daca sunt pagubit, in urma unui accident, de catre un asigurat al unei firme d-astea de doi lei, nu discut decat la Politie. Unde e posibil sa lasi si amenda si permisul. Asa, sa se invete minte respectivul.
    Uite un motiv sa renuntati la astfel de asiguratori![/Q
    Repet daca n-ai inteles;pentru infractiuni la legea circulatie platesti,aici se implica Politia.Pentru recuperare daune n-ai treaba cu politia.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • poti alege daca te intelegi amiabil sau nu cu respectivul .Spui frumos ca nu te-ai inteles etc ... si mergi la politie .
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • @IancuMIC...

        Cred ca tu n-ai inteles.
        E dreptul meu, legal, sa refuz intelegerea amiabila, d-aia se si numeste asa.
        Si atunci, esti obligat sa mergi la Politie. Unde se pune altfel problema...

        Comment


        • Ozon,iar nu citesti atent.Unde ai vazut tu ca am vorbit eu de intelegere amiabila;urmareste cursul discutiei si ai sa intelegi.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Dar ce relevanta are daca ai pomenit sau nu de "amiabila"? Reactia ta dupa prima mea interventie a fost pe langa.., pentru recuperarea daunelor se implica sigur Politia. Daca dau de un asa asigurat.
            Da' poti sa o lasi asa, nu imi propun sa conving pe nimeni.

            Comment


            • Si daca nu am bani sa imi fac alta asigurare mai scumpa cf?

              Comment


              • Optiunea pentru o firma sau alta de asigurare se face de cele mai multe ori dupa... buget.
                Dgeaba alergi sa-ti faci asigurare la o firma cu renume,stiind faptul ca nu tu vei beneficia de aceasta.Stiu ce se va spune ca poti evita conflicte cu cei cu care ai o avarie,dar daca te loveste unul care are asigurare la o firma cu renume prost?
                Era o propunere la nivelul firmelor de asigurare ca prejudiciul creat sa fie recuperat de la firma asiguratoare a vinovatului,urmand ca firmele sa-si transeze intre ele socotelile.
                Firmele care practica preturi mai mici la RCA si au un numar redus de asigurati n-au vrut sa accepte asa ceva.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Toate companiile de asigurari au avut refuzuri de plata din varii motive, ca sunt unele care au mai multe refuzuri... ei, aia au si mai multi clienti, pentru ca e ieftin. Vorba lui Iancu, am polita obligatorie la o societate acreditata, pa... si imi pare rau ca te-am tamponat. Cat despre faptul ca "dom'le, ma duc la politie sa-l invat minte...", dute ma, eu vin maine.
                  P.S. Eu am la ARDAF.
                  Last edited by vasile78; 8 November 2011, 14:26.

                  Comment


                  • Aici sunt deacord cu Radu2008 , daca nu am bani de asigurare mai scumpa la o firma mai "smechera" ce fac , nu fac asigurare , stau pe dreapta ...sau ma duc si fac unde e mai ieftin sa pot sa ma folosesc de masina. Legea obliga la RCA , eu il fac la firma X , ei sunt obligati sa platesca daca exista pagube din vina mea , eu mi-am facut datoria dpdv al legii.
                    sigpic

                    Comment


                    • Nu mai pune si tu paie pe foc; lasa omul sa creada ca la politie isi va recuprea daunele.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Odata ce ai masina lovita nu ma intereseaza decat sa imi repar masina ,cu ce ma incanta pe mine ca vinovatul ramane fara permis!

                        Comment


                        • Rugati-va sa nu fiti loviti de vreunul cu RCA la Carpatica, Euroins. Daca aveti CASCO, faceti reparatii pe regres, nu va mai chinuiti cu RCA-ul vinovatului.
                          Faza cu n-am bani de alta firma e doar o justificare, am vazut smecheri cu Audi S4 cu motor de 4 litri (pentru benzina avea bani ) si cu asigurare la Carpatica.

                          Comment


                          • Se zgarcesc la cativa zeci de lei...acum nu zic sa facem toti RCA la Generali sau Allianz, sa dam 500 de lei/an (Logan), dar exista Uniqa, Bcr, etc, firme care sunt mai ok decat Euroins si Carpatica.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Originally posted by radu2008 View Post
                              Odata ce ai masina lovita nu ma intereseaza decat sa imi repar masina ,cu ce ma incanta pe mine ca vinovatul ramane fara permis!
                              sa fii sigur ca daca ma pocneste unu cu carpatica direct la Politie ma opresc. Poate nu castig nimic, dar daca am face toti asa, pe viitor am scapa de firme fantoma precum cea mentionata.
                              Si daca nu imi recuperez paguba ... direct in instanta ne intalnim. Eu imi recuperez de la el si ramane ca el sa se certe cu asiguratorul lui, sa se spele cu el pe cap.
                              sigpic

                              Comment


                              • Vorbesti de intalnirea in instanta ca de una la cafenea, de unde recuperezi bre de la el? Ai intrat vreodata intr-un tribunal? In judecata poti sa dai pe oricine si pentru absolut orice motiv (cu conditia sa ai bani de timbru), insa nu este obligatoriu sa si castigi. Nici la politie nu mai faci nici o branza, cand am fost in iarna la ei ca ma tamponase unu usor (si nu voia sa-si recunoasca vinovatia) au sarit vreo 2 politai cu gura pe mine ca "de ce nu ati facut domnule amiabila". Ii doare-n 14 pe aia, si ei sunt putini si vor cat mai putina bataie de cap... Oricum, ma minunez cat de usor de manipulat sunt multi oameni, v-a aruncat unu gogoasa cu instanta si gata, nici pe la politie nu mai treceti... direct in instanta!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google