Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cristi acum noi vorbim discutii, totusi cum ai primi vestea ca ai de platit o anumita suma pagubitului pe langa ceea ce despagubeste asigurarea RCA? Ti se pare corect, indiferent de pretul platit pe polita? Daca-ti faci luna asta RCA la Allianz (de ex) si peste inca o luna afli ca Allianz-ul e falimentar ce faci, te duci sa mai faci o polita in alta parte de frica faptului ca nu va fi despagubit un eventual incident din vina ta? Eu unul cunosc cateva cazuri in care protagonistii unei tamponari au cazut de acord ("amiabil") pentru schimbarea vinovatiei, de asta si companiile de asigurari sufla si in iaurt. Cat despre faptul cu datul in judecata de catre pagubit... eu am umblat ceva timp prin tribunale (cam degeaba) si nu vreau sa mai ajung acolo, oricum, nu vrea nimeni sa ma oblige sa-i platesc din buzunarul meu reparatia masinii (am un stil marlanesc de a rezolva cererile astea).

    Comment


    • pai tocmai ,ca situatia descrisa de tine e o situatie in care nu prea ai ce face si normal ca in oricare din cazuri nu iti pica bine.Dar cand faci RCA de buna voie si nesilit de nimeni si cunosti situatia Euroins , Carpatica etc si pentru cativa zeci de lei te legi cu ei la cap , inseamna ca o meriti .Eu am deschis subiectul pentru ca probabil nu multi stiu ce neplaceri pot avea din cauza unei polite d-astea la asiguratori care se ascund in spatele legii ca sa iti creeze tot felul de neplaceri pana ori renunti de buna voie ori mergi cu ei pana in panzele albe .Intr`adevar ca ei au cele mai multe procese deschise, probabil din cauza nr de asigurati foarte mare, dar la carpatica o gramada de dosare sunt respinse pe motivul ca nu se confirma accidentul , ca avariile nu au cum sa provina din accident si o gramada de scuze de copii mici ,constatare care in primul rand trebuie facuta de un expert in domeniu impartial a carui expertiza are valoare la tribunal , nu de catre un inspector de daune absolvent de liceu al firmei de asigurari .
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • O firma de asigurari are:
        - sute de agenti de asigurari care aduc banii;
        - zeci de juristi care sa puna frana la conducta de bani
        - un numar limitat inspectori daune care si aia trebuie sa puna frana la orice dosar
        -cativa economisti care sa contabilizeze incasarile uriase si sa faca vreo cateva plati la dosarele de dauna, si alea cu intarziere.

        Ati remarcat piramida ocupationala inspre ce bate?

        Comment


        • Legea ma obliga sa am RCA, urmatorul RCA o sa-l fac tot unde primesc cea mai buna oferta. Pe principiul "ce conteaza cativa zeci de lei in plus" merg si companiile petroliere... ce conteaza cativa zeci de bani in plus. Daca mergeti pe principiul "toleranta zero" tot voi o sa aveti de suferit, buna intelegere intotdeauna a dus la rezultate bune.

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            O firma de asigurari are:
            - sute de agenti de asigurari care aduc banii;
            - zeci de juristi care sa puna frana la conducta de bani
            - un numar limitat inspectori daune care si aia trebuie sa puna frana la orice dosar
            -cativa economisti care sa contabilizeze incasarile uriase si sa faca vreo cateva plati la dosarele de dauna, si alea cu intarziere.

            Ati remarcat piramida ocupationala inspre ce bate?
            Buna observatie.Ca o palnie.Ma intreb ce s-ar intampla daca ar fi invers piramida?
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • care ar fi cel mai ieftin rca la loganul meu de 1,4
              sigpic Alexandria

              Comment


              • pe 1/2an am platit 150 la bolidul dacia,la ASIROM.
                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                Comment


                • Daca aveti nevoie de asigurare,oferte,intrebari,orice va ajut cu cea mai mare placere.Sunt agent la Astra.
                  sigpic

                  Comment


                  • O intrebare:

                    Originally posted by Pacco View Post
                    Daca aveti nevoie de asigurare,oferte,intrebari,orice va ajut cu cea mai mare placere.Sunt agent la Astra.
                    Te salut stimate coleg. Chiar doream sa intreb un AGENT DE ASIGURARI cat adevar este in povestea ca daca nu ai cauciucuri de iarna RCA-ul nu despagubeste in situatia unei avarii.
                    Multumesc anticipat.

                    Comment


                    • Va salut.Atat in cazul asigurarii RCA cat si CASCO ei se pot lega de acest lucru in cazul unui accident.
                      Insa problema este ca nu este specificat inca in contract .Poate vor adauga inca o clauza in contract si va scrie ceva de genu :conducatorii auto care au facut accident pe zapada,gheata,polei si nu au avut cauciucuri de iarna nu vor fi despagubiti(varianta scurta).
                      Inca nu am auzit pe nimeni patit ,dar cine stie.Mai degraba la CASCO sa se lege decat la RCA cu toate ca nu este specificat in contract cum ar fi de exemplu bauturile alcoolice unde zice clar: daca esti sub influenta bauturilor alcoolice nu te despagubim.
                      Dar daca ei zic:platiti reparatia,noi nu despagubim ca nu ai avut anvelope de iarna...pur s i simplu nu ramane decat sa ii dai in judecata si procesul dureaza...2-3 ani.Depinde de cat de repede se clarifica situatia.
                      Deci e un lucru de care se pot lega...Asa cum politia iti da amenda ca ai facut accident si nu ai avut cauciucuri de iarna...Asa se pot lega si cei de la asigurari.
                      Ramane sa vedem in scurt timp ce modificari vor fi aduse si o sa va tin la curent.
                      O zi buna.
                      sigpic

                      Comment


                      • Pe 10 nov.2011 am reinoit polita Casco (al 4-lea an) la Omniasig,in aceleasi conditii contractuale,fara vr-o referire la anvelopele de iarna.Am intrebat agentul care mi-a reinoit polita daca sunt ceva excluderi in cazul neechiparii cu anvelope de iarna in caz de accident si mi-a spus ca NU;singurele situatii in care scoti banii din buzunar ramane conducerea sub influenta alcoolului si neoprirea la recerea de nivel cu calea ferata.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Multumesc de precizari.

                          Zici bine ca ar fi "o chestie de care sa se ia" dar fara baza legala. Multumesc de clarificarile pe care le-ati adus. Si agentul meu de la CASCO mi-a zis la fel dar mai vroiam si alte pareri.
                          O sa incerc sa nu ies cu masina cand e naspa iar daca trebuie neaparat o sa fiu super prudent.
                          Numai bine, drumuri bune si fara incidente.

                          Comment


                          • @IancuMic:aa da?Uite eu am avut CASCO la Omniasig si in VIATA MEA NU O SA MAI COLABOREZ CU EI.Stii de ce?Pentru ca am avut o dauna de 80 de milioane,cand am fost la constatare a zis ca totul e ok si pot sa ma duc sa o repar si cand colo nu a vrut sa plateasca reparatia.Pe ce motiv?Ca cica nu eram pe drum public cand am avariat masina(drumul in cauza fiind un dig-drum ce desparte 2 lacuri).Stii ce scrie in contract?Ca societatea DESPAGUBESTE pentru eventualele avarieri produse pe drumuri agricole,dig-uri,poduri,caderi in apa,etc...Uite ca mie nu mi-a despagubit cu toate ca scria CLAR in contract ca despagubeste si i-am dat in judecata.3 ani de zile a durat procesul insa l-am castigat.Timp si bani pierduti(am iesit in pierdere 6 milioane din cheltuielile de judecata).Asa ca nu va mai luati voi dupa ce scrie in contractul ala ca daca vor sa nu va despagubeasca NU VA DESPAGUBESTE.Va judecati cu ei si o sa pierdeti timp si bani.Sper sa nu ajungeti in situatia mea si sa nu aveti parte de incidente.
                            O seara buna.
                            sigpic

                            Comment


                            • Da ce crezi ca eu fac reclama lu' Omniasig? Ma rog sa nu am nevoie de serviciile lor. Stii ca se tot discuta pe topicu asta ca o parte din firmele de asigurari sunt belea cand e vorba de despagubiri.Daca spui ca si cu astia ai avut probleme, atunci chiar ca nu stii incotro s-o apuci; toate-s o apa si un pamant.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Genarali si Allianz sunt cu mult peste Omniasig
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google