Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pana acum nu am avut probleme cu Generali si nici cu Astra(dar am auzit patanii si pe aici).
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by CeDeBe-L View Post
      Zici bine ca ar fi "o chestie de care sa se ia" dar fara baza legala. Multumesc de clarificarile pe care le-ati adus. Si agentul meu de la CASCO mi-a zis la fel dar mai vroiam si alte pareri.
      O sa incerc sa nu ies cu masina cand e naspa iar daca trebuie neaparat o sa fiu super prudent.
      Numai bine, drumuri bune si fara incidente.
      Stimati colegi, urmarind framantarile voastre m-am decis sa pun aici cateva informatii in cunostinta de cauza, in speranta ca vor ajuta pe cineva in viitor.
      Spun in cunostina de cauza deoarece activez in domeniul asigurarilor ca BROKER de mai bine de 6 ani, perioada in care m-am confruntat cu o multime de situatii.
      Problemele dezbatute aici au un numitor comun si anume lipsa de informare. O lipsa de informare mult mai profunda decat pare la prima vedere. Va voi demonstra.
      Insa inainte de asta vreau sa clarificam cateva notiuni:
      agent de asigurare = angajatul unei companii de asigurari
      broker= consilier in asigurari care are in portofoliu toate societatile de asigurari
      Incep cu o intrebare. Ce este o asigurare (RCA, CASCO, pentru locuinte, de viata, etc)?
      Raspunsul il avem in noi chiar daca nu stim sa il exprimam in cuvinte. O asigurare este o PROMISIUNE. Promisiunea ca daca in viata mea se produce un eveniment, o anumita societate de asigurari, contra unei sume de bani, imi preia riscul. Dar atentie.... doar acel risc pentru care platesc. Asiguratorii nu sunt societati de binefacere. Sunt societati infiintate ca sa produca profit pentru actionari.
      Si atunci de unde stiu eu de la cine si ce produs sa cumpar? Vrei un CASCO... e foarte simplu o sa spui...merg si intreb in prima agentie de asigurari. Cunoastem cu toti raspunsul pe care il vei primi. “Noi avem cel mai bun(ieftin, complet, etc) CASCO !’ Daca esti impulsiv sau optimist inchei polita pe loc. Dar daca esti circumspect? Mergi la urmatoarea agentie. Si de aici incepe circul…. Si astia au cel mai bun CASCO. Mergi la alta…si astia au cel mai bun CASCO. Esti in ceata…. Vii acasa si incepi sa cauti pe internet. Ceata este si mai groasa ca inainte. De ce? Pentru ca nu exista ceea ce cauti. Pentru ca nu exista produsul perfect. Exista numai produsul de care ai nevoie. Si cum stii de ce ai nevoie? Ai 2 metode: te apuci de citit totul despre asigurarea pe care o doresti… de unde gasesti aceste informatii sau acorzi increderea ta unui broker. De ce unui broker? Pentru ca avand posibilitatea de a lucra cu toate companiile poate fi impartial si te poate sfatui ce sa alegi. Un broker castiga bani primind comisioane de la societatile de asigurari. Ori cumperi printr-un broker ori direct la o societate pretul este acelasi, in sensul ca nu plateti mai mult ca ai ales sa lucrezi cu el. In general nivelul de comisionare este simtitor egal la toate societatile deci nu ar trebui sa ai suspiiciuni ca te directioneaza catre o companie din motive personale. Pot exista si aceste motive insa generate de lipsa de cunoastere a tuturor produselor. Sunt si printre noi si superficiali si incepatori. Ca peste tot.
      Ce poate face un broker pentru tine? Sa cauti impreuna cu el produsul de care ai nevoie. Sa iti explice ce acopera acesta si ce excluderi are. Cat te costa. Si de ce te costa atat. In general in pretul asigurarilor auto un rol important in au si datele personale ale proprietarului (varsta, aria unde locuieste, daca e bugetar sau nu, daca are copii minori sau nu, etc).
      Dar poate mai mult decat sa iti ofere o solutie la problema ta, un broker are un rol definitoriu post vanzare…sa aiba grija de clientul lui. Sa il protejeze de abuzurile unor functionari ai asuguratorilor care au si ei sefii lor cu directive clare de a reduce nivelul platilor pentru despagubiri.
      De aceea ar fi bine sa va ganditi de doua ori inainte de a cumpara o asigurare de la un supermarket. Cand vei avea probleme, tinerica de acolo ti le va rezolva? Pe ea o vei suna? Ea te va consilia si proteja? Dar agentul de asigurare? Te va consilia el impotriva propriei companii?
      Dar cum poate un broker sa va protejeze? Am scris mult acum. Cu scuzele de rigoare in masura in care am starnit interesul cuva o sa mai scriu si cu alta ocazie.
      Mult noroc va urez in jungla urbana.

      Comment


      • am facut rca la euroins 234 lei 1 an
        cel mai ieftin
        sigpic Alexandria

        Comment


        • pai si brokeru te ajuta cu ceva ? hai sa fim seriosi .In afara de sfaturi nu prae are cu ce, si oricum dupa ce s-a luat banul , la revedere.Asa sunt toate companiile .Cu ce-ar putea sa te ajute brokerul , si nu poate CSAul ?) Brokerul merita consultat pentru oferte , ca sa nu umblii de nebun prin oras de la asigurator la asigurator , asa ai toata informatia intr-un singur loc , sau poate iti mai si lasa din comisionul lui si nimeresti o asigurare mai ieftina ,restul de ajutat mi se pare o vrajeala si chiar daca are multa bunavointa de ajutat ma indoiesc ca are resursele necesare .
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • De firma City Insurance ce cunoasteti , am primit o oferta mai buna decat la Carpatica, adica 241 ron / 1 an .
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by Cristi_Xp View Post
              pai si brokeru te ajuta cu ceva ? hai sa fim seriosi .In afara de sfaturi nu prae are cu ce, si oricum dupa ce s-a luat banul , la revedere.Asa sunt toate companiile .Cu ce-ar putea sa te ajute brokerul , si nu poate CSAul ?) Brokerul merita consultat pentru oferte , ca sa nu umblii de nebun prin oras de la asigurator la asigurator , asa ai toata informatia intr-un singur loc , sau poate iti mai si lasa din comisionul lui si nimeresti o asigurare mai ieftina ,restul de ajutat mi se pare o vrajeala si chiar daca are multa bunavointa de ajutat ma indoiesc ca are resursele necesare .
              Depinde de broker, daca are vechime pe piata locala cu siguranta are relatii pe la service-uri sau inspectori de daune. La noi asa e.

              Originally posted by Bad_Wolf
              De firma City Insurance ce cunoasteti , am primit o oferta mai buna decat la Carpatica, adica 241 ron / 1 an .
              Sunt de vreo 3-4 luni pe piata de RCA. Nici eu nu stiu prea multe. Cel putin in Iasi nu stiu daca au sediu.

              Comment


              • Fratilor, eu am 23 de ani si nu pot plati ca alti forumisti, adica sume de 400-500lei pe an.
                Pe mine ma taxeaza jmecherii astia de la Omniasig cu 800 de lei anual si vreo 450 de lei daca inchei asigurarea pe juma de an.
                Indrumati-ma si pe mine la o anumita asigurare mai ieftina.

                Comment


                • Astra.........

                  Comment


                  • e leasing cumva ???
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • Originally posted by Dan_Ionut View Post
                      Fratilor, eu am 23 de ani si nu pot plati ca alti forumisti, adica sume de 400-500lei pe an.
                      Pe mine ma taxeaza jmecherii astia de la Omniasig cu 800 de lei anual si vreo 450 de lei daca inchei asigurarea pe juma de an.
                      Indrumati-ma si pe mine la o anumita asigurare mai ieftina.
                      Intra pe RCA-ieftin si alege-ti de acolo ce firma vrei

                      Comment


                      • Eu la Astra am platit 370 de lei/an.Mi se pare ok.Nu colaborez cu firme care sunt in faliment si sa dau dintr-una intr-alta pentru 50/100 lei gen Carpatica...
                        sigpic

                        Comment


                        • astia au innebunit ? s-au dublat tarifele ??? mi-am facut un calcul si la astra in loc de 500 lei cat era pana acu , la clio , mi-a aparut 1000 lei
                          Halal B3 , ca e dublu fata de anul trecut , astia sunt cretini ?
                          singura la care ramane pretul neschimbat e carpatica ...deci o sa platim in continuare pentru lipsa de servicii o firma falimentara
                          Last edited by Cristi_Xp; 12 December 2011, 03:35.
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • La astra preturile bune sunt la persoane trecute de 30 de primaveri. La toti ceilalti insa s-au dublat. Sper ca, dupa 15 dec. sa se intre in campanie de reducere caci altfel o sa-si piarda majoritatea clientilor.....
                            Last edited by popavlm; 12 December 2011, 10:27.
                            Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                            Comment


                            • duca-se tare atunci ...
                              vad ca si la asirom a ramas la pret acceptabil
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment


                              • UPDATE : Am facut la asirom printr`o firma de broker si in loc de 675 cat scrie pe polita am platit 470/an .
                                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google