Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mda..mai bine pentru el si dezastru pentru pagubiti in caz de accident.. de abia astept sa se schimbe sistemul de asigurari..sa te duci la asiguratorul tau in caz de dauna , nu la asiguratorul vinovatului...

    Comment


    • Sincer nu astepta sa ma duc la daune imi pare rau!

      Comment


      • La daune te duci si daca nu esti vinovat de producerea unui accident; asa ca nu depinde foarte mult de tine prezenta ta in acel loc atat de urat de soferi; da e mai bine sa te duci intr-un loc unde esti agreat ca si client, decat intr-unul pe care ai dorit sa-l eviti(de asiguratori vorbesc)
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Ce ma deranjeaza pe mine e ca in caz de dauna totala a unei masini, firma unde are RCA vinovatul va plati pagubitului o suma mai mica decat valoarea la care CASCO a evaluat masina. Si nu e vorba de cateva procente, ci de mult mai mult.

          Caz concret, cazul Huidu.

          Astra Asigurari a evaluat valoarea despagubirii pentru Loganul distrus la 2.600 euro, masina pentru care se incheiasa polita CASCO cu fix o luna inainte, valoarea asigurata fiind de 5000 de euro, adica DUBLU.

          Comment


          • si ca o intrebare retorica ....
            celebrele firme de asigurari (carpatica, euroins,astra) de ce mai sunt acceptate pe piata daca tot o dau de gard de fiecare data si refuza sa isi despagubeasca clientii? chiar nu este monitorizata deloc aceasta afacere cu asigurari?

            Originally posted by dannyx78 View Post
            Da, si Euroins sunt urmatorii cei mai " buni platnici "... Oare pentru 20-30 lei in plus, nu ar fi mai bine si mai de bun simt fata de majoritatea conducatorilor auto, sa va faceti asigurari RCA la un asigurator serios???
            eu am asigurea cea mai ieftina pe care am gasit-o (carpatica) insa am casco foarte bun (grupama). nu ma intereseaza daca cel care ar beneficia de asigurarea mea nu obtine prea multe atata timp cat eu sunt despagubit fara comentarii. de aceea sustin in continuare ca un casco solid este preferat unei asigurari beton .
            Last edited by RAZVAN-005; 31 October 2012, 14:50. Reason: Automerged Doublepost
            Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

            Comment


            • CSA ii "monitorizeaza". Sa nu cumva sa li se intample ceva rau si sa le scada profitul.
              Clientii nu cotizeaza la CSA, deci nu-s importanti.

              Comment


              • Originally posted by RAZVAN-005 View Post
                si ca o intrebare retorica ....
                celebrele firme de asigurari (carpatica, euroins,astra) de ce mai sunt acceptate pe piata daca tot o dau de gard de fiecare data si refuza sa isi despagubeasca clientii? chiar nu este monitorizata deloc aceasta afacere cu asigurari?
                Atat timp cat un "produs" mai prost, din punct de vedere al calitatii, va fi cerut pe piata, cazul tau, nimeni nu se gandeste sa opreasca acel produs.
                eu am asigurea cea mai ieftina pe care am gasit-o (carpatica) insa am casco foarte bun (grupama). nu ma intereseaza daca cel care ar beneficia de asigurarea mea nu obtine prea multe atata timp cat eu sunt despagubit fara comentarii. de aceea sustin in continuare ca un casco solid este preferat unei asigurari beton .
                No coment.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Polemica nu-si mai are rostul. Oricum se va modifica legea si cel pagubit va fi "rezolvat" de RCA-ul pe care il are, iar daca nu are Casco, sa vezi jale si suspine la Carpatica si Euroins
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Originally posted by IancuMIC View Post
                    Pentru ca marea majoritate alearga dupa ce-i mai ieftin, considerand ca nu-i foloseste in mod direct acel RCA; dar e posibil sa primeasca pe capota masinii, aruncata, dupa o ciocnire in trafic, o asigurare la acelasi asigurator pe care l-a ales si el; atunci sa vezi durere.
                    Speram sa se concretizeze noile propuneri in ceea ce priveste despagubirile in caz de accidente; se va face un pic de curatenie printre firmele de asigurare.
                    Corect; asteptam aprobarea noilor reglementari.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Sa vezi veselie ce a patit-o unul cu Logan peste care a dat un tip ce avea un Audi S4 cu asigurare de Carpatica. S4 avea motor de 4.2 litri, clar ca ala alesese cea mai ieftina asigurare de pe piata, consumul si-l permitea dar RCA-ul la o firma mai buna nu.

                      Din ce stiu eu, cel cu S4 a platit din buzunar diferenta nedecontata de Carpatica la deviz.
                      Last edited by mr.K; 31 October 2012, 15:32.

                      Comment


                      • Daca Loganul dadea peste S4, sunt curios ce diferenta ar fi platit din buzunar
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Avea RCA pe la Generalli parca, dar daca ar fi avut la Carpatica, cred ca vindea Loganul ca sa plateasca reparatia la S4.

                          Comment


                          • Povesti pentru prosti, calculul sumei maxime de despagubire nu se calculeaza in functie de firma asiguratoare, uitati aici cum se calculeaza. Care nu are bani de Generalli sau care pur si simplu vrea sa-si faca RCA-ul unde e mai ieftin (asa ca mine), tot la Euroins sau Carpatica vor merge. ;)

                            Comment


                            • Speram, majoritatea conducatorilor auto cu putin mai multa moralitate si respect fata de ceilalti participanti la trafic, ca firmele la care tu si multi altii va faceti RCA sa dispara cat mai curand de pe piata.. Cel mai probabil modificarea legislatiei in vigoare va determina disparitia lor...sau imputinarea drastica a celor care isi fac asigurare la Carpatica, Euroins, etc....

                              Comment


                              • .... si vor profita celelalte firme care vor ramane pe piata si ne vor pune niste tarife de o sa plangem cu muci. firmele astea pe care le calomiati voi (desi sunt destui care se folosesc de serviciile lor dar nu recunosc ) le tin pe celelalte cat de cat in frau tocmai prin aceste tarife mici ...
                                Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google