Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E greu de stabilit ce societate da preturile inapoi sau nu
    dar clar este ca atat timp cat esti mai tanar preturile la rca cresc
    am spus de 25 ani, ptr caci cresterea este mare pana la acesta varsta.
    Nu se simte o crestere peste 35 ani
    acum 6 luni am facut o polita pe o amarata de dacie ptr un baiat de 22 ani cu 199 lei iar in martie cel mai mic pret era de 376 lei

    Comment


    • uite dovada
      Attached Files

      Comment


      • Sunt atat de multi factori care fac diferente de pret incat doar estimezi care e motivatia ptr care creste.
        Societatile de asigurari nu anunta criteriile si coeficientii ce stabilesc preturile
        doar introduci datele si iti iese pretul
        cert este ca orice broker ar stabili oferta ptr un asigurat pretul trebuie sa fie identic ptr acea societate de asigurari si la aceasta la fel

        diferentele daca apar suntdin cauza ca:
        Sau s-a introdus ceva eronat voit sau nevoit
        sau brokerul lasa din comision

        Comment


        • E greu de stabilit ce societate da preturile inapoi sau nu
          Cand sunt conditii similare se poate:
          Motoare de 1.4
          Iasi:Ianuarie-Astra 250 lei /an B8 -38 de ani
          Pitesti: Mai-Astra 116 lei/6 luni, deci clar ca pe 12 luni <250 de lei-34 de ani

          Deci varste comparabile, orase comparabile, motorizare identica, acelasi asigurator. Nu mai tin cont de faptul ca la 250 de lei /an clasa de bonus era mai mare.

          uite dovada
          Nici n-am spus ca nu te cred. Eram doar uimit ca mai scad preturile si in tara noastra.

          Comment


          • Si eu am intocmit polite care au scazut de la o asigurare la lta
            asta este si la o oferta aparuta imediat si datorita unor scadere pe anumite societati ptr perioade scurte de timp

            Nu mai faceti similitudini cu alti asigurati caci uneori ne putem pacali.
            La momentul actual eu numai dau un pret de rca fara datele elementare
            serie sasiu sau cnp

            Un broker bun trebuie sa va solicite toate datele necesare acolo unde el poate da reduceri si unde se poate: Pensie, copil minor, alte polite la societate, handicap (dar doar locomotor), reinnoire polita pe socieate, etc.

            Totusi daca uneori nu va intreaba inseamna ca nu are rost ptr ca la societatea cu cel mai mic pret reducerea nu se da,
            spre exemplu: Reinnoire polita, alte polite, copii minor, vechime permis si alte polite se dau reduceri doar pe allianz si generali. Iar daca pretul e prea mare e clar ca nu va ma i intreaba

            lucian

            Pensionar

            reducerea variaza de la o societate la alta. De la 25% la 35%
            dar exista la orice socetate
            la cel si cea de handicap de 50%

            Dl Vasile78

            Nu e o pacaleala!
            Asiguratorul va cauta nod in papura ptr orice ca sa nu accepte un dosar de dauna RCA.
            O neconcordanta a datelor si totul se duce de rapa
            cand ai polita in vederea inmatricularii trebuie sa justifici ca ai cumparat-o cu contract de vanzare cumparare factura sau act de donatie.
            Eu va spun sa nu va jucati. documentele trebuiesc sa fie conforme cu polita
            Agentul uneoori ca sa va dea un pret bun o incadreaza gresit ptr un pret mic. si in caz de dauna va va spune ca asa ati spus. Vezi asigurarile on-line
            si chiar ca nu are raspundere la ce declarati d-voastra
            Last edited by Lucian_2011; 14 May 2013, 15:36. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • @Lucian_2011, e datoria brokerului sa solicite documente doveditoare si sa completeaze corect polita de asigurare. Cunosc cazuri in care broker-ul a bagat banii in buzunar si a emis polita fara acoperire, s-a intamplat un eveniment si asiguratorul a platit despagubirea dar a dat broker-ul in judecata pentru inselaciune.
              Asiguratorul oricum se va agata de orice nod (real sau imaginar) din papura ca sa nu plateasca.

              Comment


              • aveti idee unde sa mi fac si eu asigurare sub 8 milioane pe 6 luni daca am sub 25 de ani? , m-au terminat preturile astea , nu vreau sa dau sincer 8 milioane pe 6 luni de rca mi se pare incredibil

                Comment


                • Mergi la un broker si-ti va expune cele mai ieftine variante.

                  Comment


                  • am calculat pe siteurile astea obosite cu rca uri ieftine , banuiesc ca tot brokeri sunt , si sub 750 de lei pe 6 luni la cea mai proasta asigurare nu gasesc nimic
                    Last edited by edee; 27 May 2013, 15:26.

                    Comment


                    • In general calculatoarele de pe net sunt destul de bune. Poate e vreo firma de asigurari ce nu e prinsa in calculatorul de pe net, dar iti poate incheia brokerul RCA la ei.

                      Comment


                      • Stiu eu un site cu o reducere considerabila. Iti dau si poate scapi mai ieftin.

                        Comment


                        • as aprecia

                          Comment


                          • Originally posted by o8MeLC View Post
                            Stiu eu un site cu o reducere considerabila. Iti dau si poate scapi mai ieftin.
                            La RCA nu gasiti reduceri mai mari de 10 % fata de pretul de lista ! Majoritatea siteurilor online cedeaza deja 5 % .

                            Comment


                            • Poate 750lei pe 12 luni.Si eu am sub 25 de ani si am de ales intre 350lei la Unica sau 400 la Omniasig sau ma rog, ce urma in lista...800 pe an.
                              La casco am ~1200 anual.
                              Nu stiu de ce nu dau astia o lege sa scapam de atatea asigurari, sa se contopeasca cumva.

                              Comment


                              • Asa or sa faca...si sa te tii cand se va ajunge acolo!

                                Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google