Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da dar stai linistit , in momentul in care o sa ai vreun incident da acceptul de plata catre reparator in cateva zile , ca sa nu mai zic ca reparatia se face cu piese originale , in schimb la ceilalti acceptul de plata poate dura si 3 luni de zile.(fara accept de plata cei din service nu preda masina) + ca au service-uri de calitate.
    Last edited by prometheus; 19 November 2013, 19:39.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • Auzisem vorba ca la carpatica merge mai bine treaba in ultima vreme.
      Oricum, cat timp am RCA valabil, poate sa ma dea oricine in judecata, tot asiguratorul plateste. Cand e posibil evit macar euroins si city in favoarea asirom sau astra macar.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • Originally posted by prometheus View Post
        in cazul in care sunteti vinovat de accident e posibil ca cel nevinovat sa va dea in judecata pt ca asiguratorul vostru nu I-a acordat suficienti bani pentru reparatie(nu degeaba Carpatica sau City Insurance sunt printre cele mai ieftine) .
        Sa dea in judecata statul sau autoritatea care permite acelor "Asiguratori" sa-si desfasoare activitatea in acest domeniu sau direct asiguratorul rau platnic, ce treaba are vinovatul de accident cu polita la Carpatica? Esti obligat sa inchei un rca? Carpatica este recunoscuta, poate activa in domeniu, la REVEDERE!

        Comment


        • Daca asiguratorul isi bate joc de mine la capitolul despagubiri, pot sa ma indrept pe cale civila impotriva vinovatului pentru a recupera diferenta.
          Important e sa fie si instanta de acord cu parerea mea.

          Mai important, au fost oameni care au avut de suferit fizic, au cheltuit bani pe tratamente, au lipsit de la munca si au pierdut bani, etc. Bani pe care asiguratorul se face ca nu ii datoreaza. Acel RCA nu e umbrela care va scapa de orice vreme rea, decat pana la un punct.

          Comment


          • Eu am asigurare la Carpatica, am dat 980 de lei in aprilie pe dansa. Conduc din 2007 fara sa zgarii masina mea sau a altuia, in medie 40 de km pe zi. Daca fereasca Dumnezeu as avea o astfel de problema, cu mine vinovat si scarbele nu ar despagubi, EU as da in judecata asiguratorul in primul rand....restul, e poveste.

            Comment


            • mr k asa e, insa nu vinovatul plateste ci asiguratorul lui, dupa ce il obliga instanta cu o hotarare.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • Da, incepi cu asiguratorul.
                Carpatica are replica celebra: “Consideram ca dauna nu corespunde cu dinamica....” .
                Nu mai spun ca astia vad in 90% din situatii, culpa comuna.

                Sfatul meu pentru cei non Carpatica/Euroins e sa refuzati orice intelegere amiabila daca va loveste cineva cu RCA la Carpatica, Euroins.

                Daca ajungeti la despagubire, se obisnuieste sa va trimita o suma de bani intr-un cont (de obicei suma e mai mica decat valoarea reparatiilor). Trebuie sa mergeti la ei sa depuneti o declaratie prin care precizati ca nu sunteti de acord cu acea suma. Daca nu depuneti in 30 de zile de la virarea sumei acea declaratie, nu mai puteti face nimic, se considera ca ati acceptat.
                Last edited by mr.K; 20 November 2013, 11:54.

                Comment


                • Originally posted by prometheus View Post
                  Toti sunt niste figure aparte , aveti grija cu ce asigurator incheiati polita RCA(e bine sa faceti cu firme serioase gen Allianz , Generali etc) celelalte firme gen City Insurance , Carpatica etc in cazul in care sunteti vinovat de accident e posibil ca cel nevinovat sa va dea in judecata pt ca asiguratorul vostru nu I-a acordat suficienti bani pentru reparatie
                  Buna treaba e asta, eu sa fac RCA la Generali si sa dau ~ 700lei, asa ca sa fiu boem, iar in cazul unui accident (Doamne fereste) sa ma pomenesc cu o polita de la Euroins. Eu sunt de acord sa inchei o polita la un asigurator cu renume, daca pe piata nu ar exista firmele despre care vorbim ca sunt rau platnice.
                  Cine si de ce sa te dea in judecata? Pentru ca ai RCA?
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Nu te da nimeni in judecata pentru ca ai RCA, ci pentru eventualele belele pe care le faci pe drum.

                    Va dau un exemplu al unei cunostinte: unul cu Porsche Cayenne i-a rupt gardul casei intr-o noapte de beat ce era. Normal ca a parasit locul incidentului.
                    Cum procedati, ii cautati asiguratorul sau il dati pe el, ca persoana fizica, in judecata?

                    Apropo, politia s-a spalat pe maini, cica nu pot identifica persoana care era la volan. Ramane proprietarul masinii, care poate fi sau nu acealasi cu soferache.
                    Last edited by mr.K; 20 November 2013, 12:27.

                    Comment


                    • Pai ca si la unele amenzi proprietarul masinii va fi instintat de politie ca in data X masina lui a fost implicata in incidentul Y si sa declare cine a condus-o in acea data+ora in termen de nu mai stiu cate zile. Daca nu declara nimic se considera din start ca el a fost cel implicat si se trece mai departe cu procedurile de amendare, suspendare a persmisului sau ce ar mai fi necesar.
                      ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                      Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                      Comment


                      • mie imi da pe rcapedia 320 la euroins si 800+ la city! dreaq mai intelege! generalii sunt pe la 500+ ...
                        Keep walking...

                        Comment


                        • stie cineva de ce site-urile de profil rca online nu mai afisaza tarifele pentru euroins?

                          Nu de alta dar de la 500 de ron am sarit la 800 ron si euroins nu mai apare pe nicaieri tocmai cand ma pregateam sa comand

                          LE acum apare si euroins in calculatii , cred ca nu mergea serverul celor de la euroins su se faceau calculatii...

                          Alta intrebare : a facut cineva comanda pe rcapedia?

                          Acolo am cel mai mic tarif dar nu am mai comandat acum pe net polita RCA ci doar am facut la ghiseu. De cand cu politele RCA false am o oarecare retinere de a inmana 500 de ron unui necunoscut care imi aduce o hartie care ulterior poate fi sau nu valabila...

                          Cum ati proceda in acest caz?
                          Last edited by Drogas; 21 November 2013, 23:55. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • eu am luat de vreo trei ani de la astia si sunt multumit. verifica preturile.
                            Cauti RCA ieftin 2023 in rate? Calculator tarife. Alegi cea mai ieftina asigurare RCA. Plata online=polita imediat pe email. Euroins, Axeria, Grawe, Allianz

                            nu sunt tepari 100%

                            Comment


                            • multumesc

                              am facut calculatia si iese 514 fata de 506 pe rca pedia, 542 pe rca ieftin,

                              Comment


                              • Unde sunt profituri mici, ori este echipa foarte mica, ori serviciul este prost.
                                Nu exista ieftin si bun.
                                Eu am luat de pe rca ieftin pt ca sunt prompti, seriosi si mi-am luat autocardul. Nu mai trebuie sa ma plimb sau sa scot bani din buzunar wtunci cand sunt lovit. Vine cineva si face tot ce trebuie. Ba imi da si masina la schimb.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google