Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bingo! Kosfunny e documentat.

    Comment


    • Kosfunny, Cezar, sincer, speram sa ma lamuriti voi in legatura cu bonusul dupa inchiderea leasing-ului, daca se poate spune bineinteles...

      Comment


      • Ce parere aveti de asta:
        Mi-a lovit un pustan masina parcata. L-am vazut si l-am prins in cele din urma.
        A zis sa facem amiabila l-am intrebat daca are asigurare si avea dar era pe numele lu ma-sa iar masina era pe numele lui. Cat e de valabila polita pe alt nume?
        Cred ca a facut manevra a facut act de vanzare cumparare cu ma-sa pe masina si a facut asigurare tot pe numele lu mamica lui sa plateasca mai putin.
        Cred ca fac masina pe casco ca n-am timp sa ma plimb pe la Carpatica vreo 2 luni.

        Comment


        • @proteinman, o faci pe casco cu regres la carpatica
          Era mai bine daca mergeati la politie. Cantarea mai mult acel act decat constatarea amiabila cu individul
          ​​​​​​

          Comment


          • Un motiv plauzibil pentru care ai acceptat amiabilul ai , mai ales ca pe langa faptul ca a fugit, mai are si asigurare la Carpatica ?
            Asigurarea este buna, se despagubeste paguba ta, numai ca asiguratorul are acum motiv sa te amane cu despagubirea pana lamureste care e treaba cu asigurarea si de la cine va cere diferenta de prima.

            Comment


            • Mda, motivul e timpul daca ma freaca aia de la Carpatica si pierd 2 zile pe la ei pierd bani mai multi decat daca fac reparatia pe banii mei.
              Al doilea e ca daca ma duceam la politie ii luau talonul ca nu a transcris masina in termen de 30 de zile...ca deh avea contract de vanzare cumparare din august..... incepuse deja sa se smiorcaie.
              Ma intriga faptul ca romanasii au inceput sa fenteze si pretul mare la RCA pentru cei sub 30 de ani...si ne-o trag noua (daca n-aveam casco? probabil imi reparam masina la anul pe vremea asta).

              Comment


              • E bine ca te intriga faptul ca unii fac mismoande in detrimentul altora, dar ce faci tu in schimb ? Il acoperi , asa nu te mai vaita .
                Dupa constatare poti efectua reparatia pe banii tai si apoi depui actele pentru decontarea cheltuielilor . Mai devreme sau mai tarziu iti vei recupera paguba .

                Comment


                • Eu n-as plati un leu din buzunar, cu CASCO la dispozitie. Vezi sa nu plateasca cei de la Carpatica intreaga suma pe care o s-o cheltui. Zi merci de jumatate din suma virata in cont. Daca in 30 de zile nu contesti suma, aia ramane.

                  Comment


                  • Daca devizul respecta nota de constatare iar factura este achitata de catre client chiar si Carpatica plateste pana la ultimul ban. Si spun asta din experienta proprie nu din auzite !
                    Eu nu mi-as strica bonitatea pe Casco daca am posibilitatea sa platesc initial dauna pe RCA tocmai ca sa evit harjonelile cu asiguratorul . Cand te implici financiar legea este de partea ta, cand vrei decontare directa legea permite asiguratorului sa jongleze cu termenii .

                    Comment


                    • Cand Carpatica iti recomanda un anumit service, poti alege tu service-ul daca platesti tu reparatiile, urmand sa decontezi ulterior factura?
                      Ca aici e durerea mare a celor care aleg sa repare masina pe CASCO, service-ul agreat.

                      Comment


                      • interesant... bravo lor. sa nu m-ai plateasca nimic ca sa se invete minte romanii sa-si mai cumpere masini... ce atatea masini ?!

                        Comment


                        • Cei care se simt nedreptatiti pot face plangere la Autoritatea de Supraveghere Financiara. Anul acesta aproape 1000 de soferi au ajuns in fata instantei, chiar daca aveau polite RCA valabile.
                          E clar, trebuie sa facem plangere la ASF si se rezolva cat ai bate din palme.

                          Comment


                          • Kosfuuny are perfecta dreptate.

                            Poti beneficia de RCA tu ca proprietar doar in cazul in care esti simplu pasager
                            In caz de accident pe polita RCA se despagubeste absolut totul, mai PUTIN MASINA ASIGURATA SI...VINOVATA SI SOFERUL MASINII< INDIFERENT CE ESTE EL (PROPRIETAR SAU UN OARECARE ALTUL)

                            E foarte bine daca le faceti on-line. SUCCES!
                            Astept si reversul acestora. Si va spun ca il veti afla in curand

                            Precizez din nou....... SOFERUL MASINII VINOVATE

                            Imi cer scuze ca am scris numele lus Kosfunny cu doi de "U" in loc de doi de "N".
                            Last edited by Lucian_2011; 5 December 2013, 20:09. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • on line e naspa ?! dar de aia care aveau chioscuri la cora si la alte hypermarketuri si totul era o teapa ai auzit ( a fost si la stiri) ?! eu am facut numai on line la Aust asigurari si n-au fost probleme.

                              Comment


                              • La intocmirea unei polite RCA, aceasta se poate incheia pe un alt proprietar decat cel din talon, cu conditia ca sa existe un contract de vanzare - cumparare sau un act de donatie sau un act de transfer de proprietate de la persoana inscrisa in talon catre persoana care este trecuta un polita RCA. Conditia este ca sa se emita polita de agent "In vederea inmatricularii".
                                Nu va spun din experienta ca nu am intalnit un asemenea caz, dar va spun din intuitie ca nu ar fi o problema de despagubire, ci doar un motiv al asiguratorului de a mai trage de timp.
                                Insa de obicei la ridicarea masinilor din reparatii uneori exista riscul ca service-ul sa nu elibereze masina decat proprietarului.

                                dar nu din privinta tepelor nu este util on-line sa faci polita. din privinta informatiilor primite

                                Originally posted by B997NDL View Post
                                on line e naspa ?! dar de aia care aveau chioscuri la cora si la alte hypermarketuri si totul era o teapa ai auzit ( a fost si la stiri) ?! eu am facut numai on line la Aust asigurari si n-au fost probleme.
                                iti doresc succes la polite on-line

                                facem on-line ca sa fim in....trend cu moda

                                Faceti politele on-line si...plangeti pe aici pe forum ce este de facut, in loc sa va adresati celui care va intocmit polita

                                Dar suntem la moda.....netul este suveran
                                Last edited by Lucian_2011; 5 December 2013, 20:27. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google