Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu nu cred ca acea constatare amibila anuleaza un eventual PV.
    Chiar daca am facut amiabila, am dreptul sa anunt si Politia.

    Comment


    • Originally posted by Cromatic View Post
      Ca sa fie clar,
      - completarea unui formular de constatare amiabila NU REPREZINTA O RECUNOASTERE A VINOVATIEI - vinovatia o stabileste ulterior companiile de asigurari;

      - daca se completeaza formularul, NU SE MAI POATE MERGE LA POLITIE in cazul in care exista nemultumiri asupra stabilirii vinovatiei.

      Acum mai pare aiurea?
      adica ala nu mai completeaza formularul ca e nashpa compania ?!
      da, mi se pare aiurea. daca cheama politia se schimba compania de care era nemultumit ?! sa fim seriosi. daca nu e ceva strigator la cer, nu cred ca are nici ala timp de declaratii la politie si alte chestiuni consumatoare de timp, numai ca sa ti-o faca tie fiindca aveai polita la carpatica, de exemplu.
      eu nu vorbeam de stabilirea vinovatiei, ci de ideea ca, daca ai rca la allianz, nu mai cheama ala politia. nu pare logic.
      cand ii dai polita, iti recunosti vinovatia.
      Last edited by B997NDL; 12 January 2014, 02:53.

      Comment


      • IancuMIC asigurarea e pe un an de zile.

        Comment


        • Originally posted by B997NDL View Post
          adica ala nu mai completeaza formularul ca e nashpa compania ?!
          Da.

          Originally posted by B997NDL View Post
          da, mi se pare aiurea. daca cheama politia se schimba compania de care era nemultumit ?! sa fim seriosi.
          Normal ca nu se schimba compania insa chiar acest lucru e relevant in luarea deciziei.

          Originally posted by B997NDL View Post
          daca nu e ceva strigator la cer, nu cred ca are nici ala timp de declaratii la politie si alte chestiuni consumatoare de timp, numai ca sa ti-o faca tie fiindca aveai polita la carpatica, de exemplu.
          Exista riscul ca din postura de victima (stabilit initial), o companie rau platnica sa nu plateasca (sunt cazuri multe in special in accidentele in care sunt implicate masini scumpe in care reparatiile sunt foarte costisitoare, daca vrei iti dau si exemple, eu nu vorbesc ca sa ma aflu-n treaba sau ca-mi place mie sa fiu in contradictoriu cu tine).
          Mai mult, politia este impartiala in stabilirea vinovatiei pe cand firma de asigurari are interes sa nu plateasca si pentru asta se va folosi de orice portita subiectiva. Sincer, nu cred in obiectivitatea unui agent constator de la asigurari atunci cand vine vorba de respectarea codului rutier, asta trebuie sa mi-o spuna un politist care are competente in domeniu nu un agent constatator de la asigurari.

          Originally posted by B997NDL View Post
          eu nu vorbeam de stabilirea vinovatiei, ci de ideea ca, daca ai rca la allianz, nu mai cheama ala politia. nu pare logic.
          Nu vorbeai de stabilirea vinovatiei (stabilirea vinovatiei este o implicatie la ceea ce vorbeai tu), firmele rau platnice si-au facut singure reclama in acest sens si in functie de asta pot sau nu pot sa accept o amiabila.

          Originally posted by B997NDL View Post
          cand ii dai polita, iti recunosti vinovatia.
          Inca o data iti aduc aminte de cazul lui PCH, daca el s-a simtit vinovat si i-a dat polita celui cu BMW-ul, de ce EUROINS nu a vrut sa plateasca?

          Comment


          • Am insinuat ca daca faci amiabila poti salva permisul si poti scapa si de amenda! Daca ai RCA la o firma rău platnica atunci cel păgubit poate chema poliția si atunci vei suporta si rigorile legii.Multumesc lui Cromatic si gaboneygg ca au încercat sa va explice ce am vrut eu sa spun!

            Comment


            • @ cromatic
              si poate compania de asigurari sa faca din alba, neagra ?!
              adica nu-i acorzi prioritate unuia cu X6 ( o masina scumpa) si il scoate pe ala vinovat ?! si daca ai camera, cum au multi in ziua de azi ?ceri si daune morale
              companiei de asigurari. or fi admise ca probe in instanta ?

              Comment


              • O patanie a unui cetatean, de pe un alt forum (daca mai vrei iti mai dau).

                Va zic si eu o intamplare dar intai un sfat ..........;cine vrea il urmeaza cine nu nu ........daca va loveste cineva cu masina si nu sunteti vinovat chemati politia.......(acum toti vor sari ca nu vine....... fa amiabila etc;)...........de ce sa chemati politia ?? pt ca procesul lor verbal nu poate fi contestat.............si daca nu vine politia zice sa faceti amiabila ce faceti????..........cand sunati anuntati accidentul cu victime ......voi v-ati lovit la cap cand a avut loc accidentul ( nimeni nu va putea pune in dicutie o lovitura la cap e prea delicat ........e mult de scris sa va explic de ce .......va zic asa simplu lovitura la cap e greu de contrazis deoarece pot aparea leziuni interioare sau nu ......si poate exista fara sa fie vizibila la exterior etc...)............daca anuntati cu victime ei trebuie sa vina neaparat ca daca Dvs.....v ati lovit la cap si ei nu vin ..........si muriti acasa e grav ma rog ce zic eu e dus la extrem.........
                Acum sa va zic intamplarea...........;aveam un audi S8 era stationat si l-a lovit un logan eu eram la distanta mica de masina am venit repede ......mi a distrus bara fata ..........omul a facut amiabila BCR ASIG ....era si un martor (femeie)......;totul bine .........ma duc la asig ....in alt ora pt ca nu locuiam unde a fost lovita masina ........si ala de constata dauna a zis ca el nu e convins ca asa a fost ......ma rog............s a dus si ala la el in oras a dat declaratie tot ........in final dupa o luna au zis ca nu platesc sa ii dau in judecata ..........am fost la Aia care supravegheaza asig....comisia de supraveghere a asig ... ceva de genul .........au facut si aia scrisoare au zis ca sa imi repar masina si sa ii dau in judecata ..........am facut deviz bara audi S8 cu tot ce trebuia si vopsit in jur de 2500euro ......ma rog ce sa fac sa cheltui 2500euro apoi pe judecata cat va fi sa astept cativa ani sa imi iau banii?????? ( nu uitati ca asig au avocati buni si multi) ...........am fost la ei si au zis ca ei au facut expertiza si nu poate fi asa cum s a intamplat am zis sa imi arate expertiza si au zis ca nu o arata decat in instanta .........( daca erau asa de siguri de ce nu o arata sa nu ajungem la instanta ma rog)..........in final mi am adus bara de afara am facut tot cu 500euro fara nici o factura deci nu am ce cere in inatanta si a ramas ca in tren..............morala ...........va rog nu vb decat daca ai trecut prin chetii de astea ca sunt sarul de cei care vb ce sa facem si cum e legea ......cand trebuie sa scoti multi bani din buzunar te gandesti mai intai la buzunarul tau ca e mai aproape si apoi la lege ..........cat despre datul in judecata cati dintre voi ati dat in judecata pe cineva ?????;;;;;;;;in Rom sa dai in judecata e o poveste lunga si urata i care e posibil sa ai dreptate si totusi sa pierzi..............risti cu judecata decat daca nu ai alta sansa .
                Oricine se va afla intr-o eventuala astfel de situatie este liber sa procedeze cum crede el de cuviinta. Eu doar am adus la cunostinta o situatie cu_ care este posibil sa va confruntati in caz ca se face alegerea gresita.

                In viata se fac multe alegeri dar sa tineti cont ca o alegere facuta gresit la un moment dat, poate anula toate celelalte alegeri bune de dinainte.

                PS
                Da, compania de asigurari poate sa faca din alba, neagra!
                Last edited by Cromatic; 13 January 2014, 00:56. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Nu e neaparat necesar sa chemi politia si sa fie accident cu victime. Te deplasezi la politie si ceri proces verbal (in 24 de ore de la data accidentului) chiar daca SE POATE FACE amiabila , tu refuzi , ca sa fie negru pe alb cum s-a intamplat si cine a fost vinovat.
                  Am patit-o si eu asemanator cu ala cu s8 si m-am invatat minte.
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • Originally posted by B997NDL View Post
                    @ cromatic
                    si poate compania de asigurari sa faca din alba, neagra ?!
                    adica nu-i acorzi prioritate unuia cu X6 ( o masina scumpa) si il scoate pe ala vinovat ?! si daca ai camera, cum au multi in ziua de azi ?ceri si daune morale
                    companiei de asigurari. or fi admise ca probe in instanta ?
                    De facut din alba neagra mai greu... dar iti pot arunca in fata diverse motive de care ar rade si un copil de gradinita, motive ca sa nu mai acorde despagubirea, sau sa n-o acorde la valoarea reala.
                    Caz real: un prieten cu un Logan Pick-ul, masina avea mai putin de un an, neatinsa, e lovit din spate de o Dacie, caz banal... nerespectarea distantei regulamentare. Raspunsul celor de la asigurari, Carpatica din cate imi aduc aminte: masina (Loganul) a mai fost lovita si vopsita iar dinamica accidentului nu corespunde cu daunele celor 2 autoturisme implicate, iar ei refuza sa despagubeasca. I-a dat in judecata...alti bani alta distractie, contra-expertiza + alte cheltuieli platite din buzunarul propriu, iar acum asteapta decizia. Acum se caieste ca nu s-a dus la Politie dar celalalt sofer a cooperat, si-a recunoscut vina si au mers pe amiabila.

                    Comment


                    • Intamplare.....La firma un coleg vrea sa parcheze cu spatele noaptea pe la ora 2 fara sa observe acroseaza cu remorca partea dreapta a camionului.....pagube...oglinda dreapta crapata,usa infundata,colt bara infundat etc..... La ora 3 trebuia sa plec eu in cursa ca atare vin controlez masina mea dar nu observ nimic....Plec si pe drum intr-o parcare observ daunele, ziua. N-am alternativa si merg mai departe. La un filtru al politiei la Oradea sunt oprit si verificat si acuzat ca in noptea respectiva cineva a acrosat un alt camion provocand un accident....

                      Sun la firma si astept 16 ore sa vina cu camionul care mi-a provocat avariile la solicitarea expresa a politiei Oradea..... Firma refuza sa deplaseze camionul 500 km dar apeleaza la politia rutiera Olt care fotografieaza si filmeaza masina colegului meu si trimite imaginile la Poltia Oradea ...astept alte 24 ore la politia Oradea care solicita o expertiza a firmei de asigurari si a RAR....dupa alte 2 zile in stationare la Oradea vine raspunsul ......Se confirma ca intradevar a fost asa cum am declarat si se ataseaza la declaratie fotografiile dar polita ma amendeaza pentru ca n-am declarat incidentul in 48 de ore , stupefiat refuz semnarea procesului verbal deoarece de la incident ora 2 pana cand am fost oprit ora 9 dimineata nu trecusera decat 7 ore.....totusi nenea politaiul intocmeste procesul verbal cu mentiunea mea de refuz .......

                      Revin in tara dupa 10 zile si ma duc la firma de asigurari pentru reparatia masini pe Casco (al meu ) sau RCA-ul colegului meu ambele facute la ASTRA. SA . Se dau din nou declaratii eu si colegul care recunoaste ca vina ii apartine mai mult la dosar se ataseaza si imaginile unei camere din incinta firmei unde se vede foarte bine cum sa intamplat incidentul ,se ataseaza fotografiile si procesul verbal de la politia Oradea ,expertiza RAR ,expertiza colegilor lor de la ASTRA Oradea etc etc...

                      Se repara masina fara probleme dar, dupa 6 luni ,primesc acasa scrisoare ca sunt bun de plata 15000 lei si ca ,voi fi executat pe bunurile mobile si imobile si dat in judecata daca nu platesc suma in termen de 30 de zile.....

                      Ma duc la Astra cu un avocat foarte bun dar nu gasim intelegere ca atare ii lasam pe cei de la asigurari sa deschida actiune in instanta impotriva mea....

                      Urmeaza un proces foarte lung din 2009 pana in 2012 cu foarte multi bani cheltuiti de catre mine , cu zeci de amanari si termene dar in final am castigat procesul printr-o hotarare irevocabila + daune interese+ daune morale + cheltuieli de judecata = 55000 lei .

                      De mentionat este faptul ca in toata aceasta perioada am fost sprijinit foarte puternic de firma la care lucrez care a angajat o firma prestigioasa de avocatura din RO revoltati de tupeul ,nesimtirea si dorinta firmei de asigurari de a nu plati si despagubi cinstit un client care avea asigurate la ei peste 500 de camioane.
                      "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                      Comment


                      • Morala: deviz mare+asigurator de cacao-> kaput amiabila.

                        Comment


                        • In general, daunele chiar pe polite RCA se despagubesc, sunt insa si exceptii legate de asiguratori dar si asiguratii au partile lor de vina:
                          ...cazuri in care faptele nu sunt asa cum ar fi normal (mici "mis-mas-uri" intre asigurati;
                          ...comportament necorespunzator... (tratarea cu dispret a angajatilor asiguratorului, amenintari cu persoane sus puse, etc.

                          Comment


                          • in general asigurarile vor sa dea cat mai putini bani si sa incaseze cat mai multi.
                            desigur daca accidentul s-a produs deja incearca prin toate posibilitatile sa nu plateasca , sau sa plateasca cat mai putin.

                            cand ii duci in mana un act oficial semnat de un politist rutier (PV) ai mult mai multa credibilitate decat cand te duci cu o hartie semnata de tine si de vinovat. cu amiabila o pot da la intors cum doresc asiguratorii , stabilesc ei vina , nu-ti convine te poti adresa in instanta unde au o armata de avocati bine platiti...
                            clar ?
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • De foarte multe ori in cazul unui accident usor fara victime politia nici nu vrea sa deplaseze un echipaj rutier la fata locului pentru a incheia un PV si te indemna sa completezi formularul ce insoteste RCA-ul....partea prosta este ca foarte multi soferi nu stiu sa completeze acel formular !!!
                              "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                              Comment


                              • Ai citit ce am zis mai sus?

                                De ce sa se deplaseze politia daca nu sunt victime?
                                Te indeamna sa completezi amiabila , dar poti refuza motivand orice . Iti fac pv la politie pe loc atunci , act oficial negru pe alb si nici nu mai poate interpreta asiguratorul cum vrea el accidentul. Deasemenea nu-l mai cheama nimeni pe vinovat pe drumuri la asigurari.
                                o/____\o
                                (i)
                                .........

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google