Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare, eu am varsta de 25 ani si un logan 1.5 din 2006, si B8, cu toate astea asigurarea ma costa, cel putin, 1.000 Lei pe 1 an si 700 Lei pe 6 luni. Am varsta sub 30 ani, asta este cauza, nu am avut daune...., cu toate astea am auzit un zvon, daia va intreb daca e ceva adevar in el, daca fac o procura prin notariat cum ca masina o foloseste unul din parintii mei... sau ceva de genul, unde la asigurare sa nu imi mai ia varsta mea in calcul, chiar daca sunt proprietarul masinii. Se poate asa ceva? Deoarece sunt multi tineri care conduc masina parintilor si nu le intra in calcul varsta la asigurare.
    sigpic

    Comment


    • mergea odata, dar acum nu mai merge cu procura... doar sa o vinzi unuia din parinti, alta sansa nu ai....
      Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

      Comment


      • in caz de vanzare/alt proprietar chiar si parinte, ma mai costa si taxa de timbru verde... care este destul de mare (1000 EURO).... e cu dus si intors... alta solutie?
        sigpic

        Comment


        • Si eu am sub 30 de ani si pretul a fost de 710 ron/an intreg fara nici o dauna !

          Comment


          • 660 am dat acum 9 luni pe asigurare, ce facem? ti-ai facut un calcul acuma, ca iar s-au scumpit cu 30-40 %pentru taximetristi si tineri. la ultimele calcule pe net cu calculatorul RCA ma costa 950 lei la astra, iar mai scumpa ajunge la 2.000 lei omniasig. ESTE ABSURD! MAI MULT CA, CASCO!
            sigpic

            Comment


            • salut am un logan 2005 iar asigurarea este extrem de mare in jur de 7 mil pe an ce ma sfatuiti sa fac pentru a nu mai plati atat.Nu am nici o dauna dar varsta ma trage in jos rau de tot iar cei 7 milioane sunt la firme gen Carpatica,Euroins ce sa mai vorbesc de celelalte unde sunt niste preturi exorbitante

              Comment


              • Vinde masina. Altceva nu ai ce face.

                Comment


                • Luati-va masini pe numele parintilor. Atat timp cat esti in relatii bune cu ei, nu vad nici un impediment. Un prieten doar ce si-a facut actele trecand-o pe numele lu tac-so, se saturase sa dea 1000 lei/an RCA pentru... nimic. Cei care nu aveti taxa auto platita sau o aveti recuperata nu prea aveti scapare.
                  A, si 1000 lei la un amarat de 1.4, nici nu ma gandesc sa ai un 2.0 sau peste, in cativa ani platesti masina numai din RCA .
                  Last edited by Nepotu123; 8 February 2014, 15:16.

                  Comment


                  • Salut eu am un loganu din 2008( taxa platita si nercuperata)care este al meu si am varsta de 24 ani. , in urma cu o luna am facut rca pe 6 luni si am platit 590 lei ,mentionez ca nu am avut daune si vreau sa trec pe numele lu taicamiu masina ,dar el nu poseda permis auto se poate ?
                    http://www.loganclub.ro/forum/ct_90_b_u_z-t57569.htmlsigpic

                    Comment


                    • Da se poate daca nu ai taxa recuperata eu nu am platit taxa si ma caiesc ca nu o am pe numele tatalui meu

                      Comment


                      • Originally posted by RYCHY88 View Post
                        in caz de vanzare/alt proprietar chiar si parinte, ma mai costa si taxa de timbru verde... care este destul de mare (1000 EURO).... e cu dus si intors... alta solutie?
                        Intreaba la DRPCIV daca poti sa mai inmatriculezi masina inca o data pe numele tau si daca da, faci 2 fise de inmatriculare, treci parintele ca utilizator si inchei pe numele lui RCA-ul.

                        Comment


                        • Nu e acelasi lucru ca in cazul leasing-ului.

                          Comment


                          • Ordinul CSA Nr. 14/2011.

                            Art. 15. — (1) Se considera ca un vehicul este asigurat daca proprietarul sau utilizatorul acestuia are incheiat un contract de asigurare obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, cu valabilitate in limitele teritoriale prevazute la art. 1 1 pct. 7 din Legea nr. 136/1995, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si ale celorlalte state semnatare ale Acordului multilateral, denumit in continuare asigurarea obligatorie de raspundere civila auto sau asigurarea obligatorie RCA.
                            PS
                            La leasing RCA-ul se face pe proprietar (firma de leasing) si este inscris in polita ca asigurat si utilizatorul.
                            Last edited by Cromatic; 8 February 2014, 19:51.

                            Comment


                            • La DRPCIV treci pe cine iti vine in cap ca utilizator? N-am auzit decat sa fie trecut co-proprietar sot/sotie, frate/sora, dar trebuie facuta dovada proprietatii.

                              La leasing RCA-ul se face pe proprietar (firma de leasing) si este inscris in polita ca asigurat si utilizatorul.
                              Sunt 2 tipuri de leasing, operational si financiar.

                              Comment


                              • Originally posted by Cromatic View Post
                                Intreaba la DRPCIV daca poti sa mai inmatriculezi masina inca o data pe numele tau si daca da, faci 2 fise de inmatriculare, treci parintele ca utilizator si inchei pe numele lui RCA-ul.
                                Si in cazul asta, mai platesc taxa? In 2009 cand am luat-o de la fostul proprietar nu am platit nici o taxa de mediu sau inmatriculare, in 2006 masina a fost luata in leasing, iar in 2009 s-a terminat contractul si a fost inmatriculata cu numere de proprietar urmand a fi vanduta catre mine si sa pastrez numerele.
                                Cum e cu taxa asta...de prima inmatriculare sau timbru verde ce o fi ea...? de cand a inceput a se plati? daca a fost platita pot afla?
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google