Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Incep sa dispara si dintre brokerii de asigurari.
    Potrivit unor decizii recente ale ASF, doi brokeri de asigurare nu vor mai intermedia contracte de asigurare, pentru ca autoritatea a retras autorizatiile de functionare la cererea acestora. Este vorba despre InterasigBroker de Asigurare si despre Union First Insurance Brokers.

    Comment


    • Daca nu discutau ziarisiti de salariile celor de la ASF atat de babane nu cred ca afla cineva decat la un eventual dezastru natural in RO de problemele de la ASTRA.

      Cei de la ASF au aruncat bomba ASTRA pentru a distrage si acoperii scandalul legat de salariile lor atat de babane !
      "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

      Comment


      • nu e adevarat. cand au inceput sa faca "valuri" au fost "dati in gat" la presa ca sa-i schimbe cu altii care nu vor mai face nimic pe un salar asemanator.

        e ca si cum eu ti-as zice ca furi si trebuie sa te supui legii , dar in loc sa nu mai furi ma arati cu degetul si pe mine ca iau multi bani degeaba.

        "Acolo sunt banii dumneavoastra !!!"
        o/____\o
        (i)
        .........

        Comment


        • Originally posted by M4r7z1aNu View Post
          E vorba de cateva sute in plus fata de ce spui. Ma dau exemplu pe mine, 23 ani , carnet '09 si "bondarul" pe numele meu = 789 uniqa / 6 luni mai zi ceva , ^%$@^# in ea de tara , ca nu avem demnitatea sa luptam pentru drepturile noastre cum au facut greci si acu ucrainieni , preferam sa stam in casa sa ne uitam la tv cum ne fura guvernul

          Ma scuzati pentru vocabularul neadecvat forumului
          Du-te-n Anglia sa vezi cat platesti!
          Ce drepturi? Ai dreptul la munca.
          Sa vezi in alte tari cum se descurajeaza mersul cu masina.
          Totusi, tu, la 23 de ani, de ce ai merge cu masina? Si una de familie? Ca sa-ti misti dosul la facultate?
          La 23 de ani n-ai nevoie de masina. Scuterul este foarte bun.
          Masina este pentru cine munceste si are cu ce sa o intretina.

          Din partea mea, sa faca RCA-ul si mai mare, ca sa se mai scaoata din ecuatie parlitii cu varste intre 18-25 de ani ce fac pe marii soferi, insa abia au deslusit care-i ambreiajul si care-i frana!

          PS: guvernul te fura cand iti bag TVA de 24% la tot ce cumperi. Tot statul te fura cand iti ia ceva procente din salariu pentru sanatate, insa nu remunereaza medicii, iar apoi dai spaga ca sa nu mori. Impotriva lucrurilor acestora trebuie sa se ridice mai multi si sa spuna stop. Nu impotriva pretului la RCA. Nu-ti permiti masina, vinde-o!!!

          Comment


          • Am un vecin de bloc, pleaca la liceu cu masina (clasa a XII-a). Ma gandesc ca faceam zilnic, pe jos, indiferent de vreme, timp de 4 ani-liceul, cca 6-7 km.

            Si acum strict la obiect: va surprinde faptul ca exista o categorie "defavorizata", platind muuult mai mult decat celelalte clase de varsta.
            Din pacate, cazuistica demonstreaza tragediile de pe sosele, foarte multi tineri cu accidente grave, mortale.
            Firmele de asigurari au propriile statistici si actioneaza in consecinta, marind plajele de asigurare (desi, foarte probabil, unii soferi sunt disciplinati)

            O ecuatie simpla, rece, matematica...
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • Problema e bonus/malus-ul ala de-i de rasul curcilor.
              Daca am bonus maxim , am platit 5 ani la rand si nu am dauna de ce sa platesc mai mult , mult mai mult decat un pensionar sau un adult de 40-50 de ani care are x daune? De ce unul care nici nu are permis macar isi poate face rca si plateste mai putin decat unul care nu are daune ani de zile?
              Corect nu e! De ce pe bulgarica se poate asigurarea 50 de euro pe an?
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • La noi e totul posibil! Preturi mari si servicii deplorabile...ca sa nu mai vorbim de venituri!

                Sa compari Englanda cu Romanica la nivel de rca, e o absurditate!
                Keep walking...

                Comment


                • Corect, sunt de acord sa plătesc cat cer astia (anul trecut 1000 de lei la euroins) dar sa isi faca si ei treaba profesionist. Prețuri ca in vest, servicii de rahat. Sa mai zic de salarii sau de lipsa acuta a locurilor de munca de aici? )

                  Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                  Comment


                  • Originally posted by Cezar View Post
                    Din partea mea, sa faca RCA-ul si mai mare, ca sa se mai scaoata din ecuatie parlitii cu varste intre 18-25 de ani ce fac pe marii soferi, insa abia au deslusit care-i ambreiajul si care-i frana!
                    Vezi ce vorbesti,,,mai incolo nu or sa ne mai plateasca baietii astia pensiile

                    Ei au noroc ca tot tampitii astia de la asigurari au lasat o HIBA MARE sa se strecoare in sistem si anume,,,isi trec masinile pe numele parintilor si platesc la asigurari foarte putin. Eu unul as scoate tampenia asta din ecuatie,,,adica sa plateasca asigurarea cine conduce masina. Ca deaia sunt toti la 18 ani cu masini pe mana, dar asigurarea este pe numele parintilor sau eventual a BUNICILOR daca mai traiesc si aia.


                    Originally posted by 77sky View Post
                    Am un vecin de bloc, pleaca la liceu cu masina (clasa a XII-a). Ma gandesc ca faceam zilnic, pe jos, indiferent de vreme, timp de 4 ani-liceul, cca 6-7 km..
                    Ce vremuri,,mergeam la liceu in haita pe jos si nici nu stiam cand facem aia 3/4 km, ca ne distram maxim.
                    Acum fiecare licean isi pune curul in masina si gata ,,e Jmecher,, dar daca il iei la bani marunti, nu are bani nici de benzina, dar de asigurari.


                    Eu unul asa face in felul urmator,,OK ai masina pe numele parintilor,,parintii la randul lor sa treaca pe talon numele odraslei ce conduce masina. A venit odrasla sa faca asigurarea,,PAC,,i-ai banii individual de ordinul milioanelor.
                    Apoi a venit parintele sa faca si el asigurarea,ii iei banii corespunzator varstei lui.

                    Adica..mai exact...sa se faca asigurari individuale pe numele soferilor si sa nu se mai tina cont de masini.
                    Pana la urma masinile nu merg de nebune singure pe strazi, ci sunt conduse de oameni de toate varstele si in functie de varsta si istoricul accidentelor sa se faca si asigurarea.

                    Comment


                    • Si ce faci cu capacitatea cilindrica a masinii conduse de un tânăr sau un boșorog?

                      Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                      Comment


                      • Ce relevanta mai are? Daca dai un logan 0.9 pe mana unui pusti de 18 ani si cu ala poate foarte bine sa provoace daune materiale si umane. Deci?
                        Tu vrei sa subliniezi ca un motor mai mare pe mana unui pusti teribilist poate fi si mai periculos, OK, dar si cu o masina mica poti provoca nenorociri daca pustiul este la fel de teribilist.
                        Important, zic eu, ca indiferent de tipul masinii si capacitatea cilindrica a motorului, soferii indiferent de varsta sa fie responsabili, iar daca nu sunt, sa fie TAXATI la asigurari ca atare.

                        Pustii astia nu or sa invete niciodata sa fie responsabili, pana nu or sa plateasca ei insusi ASIGURARILE.
                        Ia sa numai existe parintii/bunicii la mijloc, ai sa vezi ca atunci cand scot peste 1000 de lei din buzunar la 6 luni, se gandesc de 3 ori inainte de a mai face vreo prostie INTENTIONATA.
                        Dar pana atunci,,parintii sa traiasca si sa plateasca asigurari mici odraslelor, pt ca legea permite.
                        Sa fereasca Dumnezeu sa le plateasca ”asigurarea” de apoi, ca atunci sa vezi nenorocire.

                        Exact ce a zis si Cezar,,,astia de abia pasesc in viata cand au facut 18 ani si s-au trezit cu permis de sofer in mana, trebuie sa fie direct responsabili pt ce conduc si fac pe sosele si tot ei sa plateasca asigurari si alte cele pe masura varstei si istoricul daunelor.

                        Ps,,,as da o lege care sa INTERZICA cu desavarsire ca pana la 25 de ani, un incepator sa conduca motoare mari. Ei sa conduca numai masini cu motor cat mai mic..mai mult de 0.9 sa nu vada pe mana.
                        Acum daca unul la 30/35 de ani ia si el permisul , tot cam aceiasi lege sa i se aplice, eventual sa conduca numai 3 ani motoare mici.
                        Last edited by Ivan Marian; 22 February 2014, 11:41.

                        Comment


                        • Ar fi mai logic ca asigurarea sa fie pe sofer ca doar el face beleaua nu masina sau proprietarul acesteia.

                          Comment


                          • Mariane, ce te faci cand o implini fiica ta, 18 ani? Ii cumperi o masina, eventual noua, cu motor mic?
                            Dar cand o face 21 si o dori sa conduca 16veu' lu' tata? Cum faci asigurarea? Doar pe numele tau, ca deh, o sa fii batran atunci si o sa ai polita ieftina?
                            If it ain't broke, don't fix it!

                            Comment


                            • Originally posted by jonnie007 View Post
                              La noi e totul posibil! Preturi mari si servicii deplorabile...ca sa nu mai vorbim de venituri!

                              Sa compari Englanda cu Romanica la nivel de rca, e o absurditate!
                              Pai ia compara si vezi in ce consta absuriditatea! Multi viseaza cai verzi pe pereti, ca in peste hotare e misto, ca har ca mar.
                              Cand te duci sa lucrezi intr-o tara ca Anglia si vezi ca platesti RCA de iti sar capacele, iti cam trece de masina.
                              La 18-23 de ani se merge cu transportul in comun!!! Abia dupa ce mai muncesti si mai castigi ceva, iti poti lua o masina.
                              Nu cum sunt majoritatea cacaciosilor de astazi: traiesc pe banii parintilor si apoi se plang ca nu au job-uri!


                              Originally posted by PCH View Post
                              Corect, sunt de acord sa plătesc cat cer astia (anul trecut 1000 de lei la euroins) dar sa isi faca si ei treaba profesionist. Prețuri ca in vest, servicii de rahat. Sa mai zic de salarii sau de lipsa acuta a locurilor de munca de aici? )

                              Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                              Preturi ca in vest? Verifica te rog cam cat platesti la o masina ca a ta in Belgia, Olanda sau Germania.
                              Salariile sunt direct proportionale cu forta si calitatea muncii.
                              Lipsa acuta a locurilor de munca? Ma faci sa rad in hohote!!!
                              Mai ai de adaugat "serviciul pe pile" si "trebuie sa ai noroc". Si asa am incheiat cercul de raspunsuri la problemele noastre, aruncandu-le evident in ograda altora

                              Originally posted by cristiboerica View Post
                              Ar fi mai logic ca asigurarea sa fie pe sofer ca doar el face beleaua nu masina sau proprietarul acesteia.
                              Cred ca se va implementa in curand lucrul asta, fiind cea mai buna alegere!
                              Last edited by Cezar; 22 February 2014, 12:17. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Originally posted by Niki View Post
                                Mariane, ce te faci cand o implini fiica ta, 18 ani? Ii cumperi o masina, eventual noua, cu motor mic?
                                Dar cand o face 21 si o dori sa conduca 16veu' lu' tata? Cum faci asigurarea? Doar pe numele tau, ca deh, o sa fii batran atunci si o sa ai polita ieftina?
                                Cand o face fimea 18 ani, e simplu, nu ii cumpar nici un fel de masina.
                                Ii i-au masina ei cand oi vedea-o eu ca este responsabila si capabila sa conduca singura. Pana atunci poate conduce cu mine in dreapta. Daca nu ii convine, e libera sa aleaga. Dar repet,,,sa fie capabila sa o si intretina de una singura ca sa aprecieze banii. Daca eu ii dau totul dea gata, nu e de bine.
                                Cunosti si tu cazuri in LCB si nu numai, care fac destule tampenii pe la Constitutiei si grave, doar pt a se da mari in fata tuturor de pe platoul ala.
                                Eu la 18 ani nu faceam nici o liniuta pe nici unde, pt ca nu aveam cu cine, ca asa era moda in 1996. Tampenii am facut, nu grave si nu intentionate, doar ca de incepator. Dar ce fac astia de 18/25 ani PE STRAZI SI BULEVARDE, e cam jaleeeeeee. Vezi cazul de la TV de pe Soseaua Petricani si cate si mai cate.

                                Oricum..Parca asa au zis si astia sa dea o lege...ca cei de 18 ani care au luat permis sa conduca cu un adult in dreapta pana la o anumita varsta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google