Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by L3on_rgby View Post
    Eu nu inteleg de ce la 23 de ani a trebuit sa platesc 1000 ron asigurarea pe un an la un autoturism cu motor de 1.9, avand permis de 5 ani si fara accidente,
    De aia.

    Grav accident în parcarea subterană a unui mall din Capitală. Două mașini s-au ciocnit violent, iar una dintre ele s-a răsturnat. Șoferul uneia dintre mașini era în marșarier și încerca să iasă din parcare când un alt autoturism a intrat direct în el. În urma impactului trei persoane au fost rănite, iar două dintre acestea au ajuns la spital.

    Si daca ar fi singurul caz.
    Statisticile ii indreptatesc pe cei de la firmele de asigurari sa procedeze asa, in legatura cu sumele percepute pentru un RCA.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Unde s-a intamplat grozavia, la Sun Plaza?

      Comment


      • Da totusi am din 2008 toate categoriile si am lucrat ca sofer si pe camioane de 50 de tone, si pe drum si in afara lui. Am vreo 200.000 km si nu am facut accidente. Sa plateasca cei care le fac.

        Comment


        • Originally posted by Kojak View Post
          Unde s-a intamplat grozavia, la Sun Plaza?
          Nu,la Mall Baneasa !

          Comment


          • Cum stam noi romanii cu mainile in san cand statul ne jupoaie cu tot felul de majorari, nici cand au marit RCA-ul pentru tineri si taximetristi cu 500% nu am avut ce face. Sa va asteptati toti la majorari putin cate putin si sa nu va mire, este strigator la cer. Sunt dintre cei tineri si platesc RCA mai mult de cat un CASCO, o sa ajungem sa preferam amenda in loc de asigurare! RCA tot creste incontinuare, acum 10 luni am platit 660 pe un an (cea mai ieftina), acum 2 saptamani cea mai ieftina era 950 insa acuma tot cea mai ieftina este1000 ron. RCA-ul este intr-o crestere drastica! Sa dea lege atunci si sa putem conduce de la 30 de ani nu 18! Nu mai spun nimica deoarece mi-a ajuns cutitul la os.
            sigpic

            Comment


            • Nu reusesti sa inmatriculezi masina pe numele altcuiva?

              Comment


              • De ce sa inmatriculeze pe numele altuia masina lui? Nu vedeti ca-i sistemul bolnav? Uite-te tu cat e taxa la un logan euro 3 din 2005, 2006 , masina gata inmatriculata in Romania !

                Mai bine le bagam pe bulgaria si circulam fara probleme cu 500 € pe an orice motor , oricati ani ai!
                o/____\o
                (i)
                .........

                Comment


                • Aveti dreptate

                  Aveti dreptate si eu sunt unul din cei cateva mii de tineri care platesc RCA ul foarte mult e inadmisibil ce se intampla mare greseala e ca am masina pe numele meu si nu mai pot sa o trec la altcineva din cauza taxei o hotie ,din cauza unor asa zisi "zmei" sa suferin toti.

                  Comment


                  • In instanta se poate scutii plata taxei.

                    Comment


                    • Nu vrei sa intelegi ca nu e nimeni in tara asta care a fentat taxa asta noua? S-a mai putut la inceput cu partaj , dar s-au prins repede de smen si au corectat greseala.
                      Cand o sa vad primul proces castigat o sa te cred l3oane , pana atunci fii mai potolit , doar esti ardelean !
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • Inmatricularea pe BG tot te costa 600 euro+ in fiecare an o vizita pentru ITP si RCA la vecini si daca mai ai norocul sa-l lovesti pe unul te poti trezi ca platesti reparatia din buzunarul tau.

                        Evitarea taxei in RO se face foarte simplu prin procura notariala de instrainare a masini cu clauze exprese ca, orice amenda ,taxa ,si implicare in actiuni ale vehiculului-utilizatorului, ce incalca legea atrage raspunderea utilizatorului masini+ contract de vanzare cumparare a masini in baza caruia o radiezi de la administratia finaciara , te va scuti de orice problema ce implica masina dupa vanzarea si instrainarea catre persoana ce doreste sa evite plata taxei.
                        "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                        Comment


                        • Plus ca golania asta se poate face numa' daca n-ai istoric de asigurat cu masina respectiva.

                          Comment


                          • Oricum nu e bine in caz de dauna ! Chiar daca da unul peste tine...
                            Pe mine asta ma intereseaza. De oprit in trafic nu-i problema, cel mult iei amenda pt neprezentarea actelor...
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • si cum ramane faza daca eu nu doresc sa imi fac RCA la masina asa cum nu eram obligat prin anii 1999-2000 daca nu ma insel? Si omul suporta el dauna? Atata timp cat nu am avut nici o dauna si pana acuma am platit pretul masinii la RCA, mai bine puneam banii aceia in banca si reparam pe acei bani.In alte tari civilizate in decurs de cativa ani fara daune, sa primesti inapui 80% din pretul platit pana atunci!
                              Last edited by RYCHY88; 26 February 2014, 23:13.
                              sigpic

                              Comment


                              • Incetati cu ideile de eludare a legii!
                                If it ain't broke, don't fix it!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google