Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Era un ziar, daca puneam link-ul, erai mai informat?
    Cred ca trebuie sa nu mai citesti ce scriu eu si e perfect pentru tine, nu o sa-mi mai gasesti nod in papura.
    Inca odata, parerile formate cand am facut armata la Tecuci, imi sunt reconfirmate.

    Din propriile mele experiente, multumit 100% de Groupama, pe CASCO.

    Comment


    • Mr K are obiceiul sa-si ofere parerile pe post de argumente irefutabile si atat. Nu are rost sa-l combati.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • Nu e parere proprie, era necazul unui om cu City.

        Mr K are obiceiul sa-si ofere parerile pe post de argumente irefutabile si atat. Nu are rost sa-l combati.
        Interesanta idee venita de la userul einstein1984 care obiceiul sa-si ofere parerile pe post de axiome.
        Last edited by mr.K; 7 March 2014, 14:03.

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          Din propriile mele experiente, multumit 100% de Groupama, pe CASCO.
          dar cat costa ?! in 4 ani iti iei un logan. "noi" vrem ieftin si bun.
          dintre cei doi, recunosc ca cel mai "axiomatic" e einstein.

          Originally posted by CeDeBe-L View Post
          Cred ca suntem cu totii interesati de renumele bun sau rau al diverselor firme de asigurari, mai ales RCA (fiind ceva obligatoriu) si informatiile despre activitatea acestora sunt mai mult decat binevenite.
          DAR sa fie documentate, va rugam, altfel sunt simple (si daunatoare) FLAME-uri.
          ideea e ca in afara de alea care costa de ne ustura in... , restul sunt bazate pe vandut asigurari ieftine si dat inapoi, sub forma de plata daune, cat mai pu'in.
          asa ca nu vad ce va surprine. vreti sa dati 300 pe an, dar daune sa incasati cca 10000 de lei. de unde crezi ca ar puteafara sa refuze 95% dintre dosare ?!
          Last edited by B997NDL; 7 March 2014, 20:32. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Nu cred ca e asa rau city insurance comparativ cu astra/euroins/carpatica.
            Asta pana la apaitia unor dovezi clare(concrete).

            Comment


            • mie carpatica mi-a dat 900 de lei fiindca m-a agatat unul care voia sa faca dreapta la semafor. mi-a fost si rusine sa ma prezint cu bara aia ca n-avea mai nimic, in afara de un catadioptru spart pe care am dat 45 de lei. foarte scump... in rest, normal ca n-am facut nimic. mi-am luat jante.
              PS. nu stiu din ce face dacia barele oem, dar am dat de cateva ori cu ea, plus o data frate-miu a indoit ramforsarea aia de sub bara fata, dar ea a fost la fel.
              e tot cea din fabrica.

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                Daca diferenta e doar de cateva zeci de lei, n-ai vrea sa nu treaca cineva prin intamplarile tale?
                unde vezi tu in oferta aia diferenta de zeci de lei intre un asigurator fara probleme si restul de rahati de asiguratori?
                primii 5 se stie ca sunt cu probleme, urmand Omniasig. de Omniasig nu stiu sa zic daca's ok sau nu, dar comparativ cu City Insurance, difrenta este de 133lei. cu diferenta asta de bani iti mai faci inca juma de an asigurare la ce-a de-a doua masina.
                daca comparam cu tiriac, diferenta este deja de 178lei. mai pui 35lei si faci asigurarea pe un an la a doua masina.
                tu esti multumit de groupama, adica pentru logan as plati 462lei pe un an, unde pe ambele masini platesc 426lei la city insurance iar de diferenta de bani mai bag 5.6litri de motorina si ma car 100km.
                da, eu am doua masini, un logan 1.5dci si un peugeot 206sw 1400cmc.
                deci la care asigurator mai ok este diferenta aia de cateva zeci de lei? penca nici macar aia 113lei nu se incadreaza la cateva zeci.

                atata timp cat acolo sunt firme de asigurari care fac polite mult mai ieftin ca si concurenta, omul de rand se uita la banul pentru care munceste si isi ia ce e mai ieftin, oricum el nu beneficiaza deloc de pe urma ei.
                primii 4 ani de asigurare au fost la tiriac, un an la ardaf, ultimii 3 ani la astra. deci n-am fost asigurat la asiguratori ieftini. in acest moment aproximez, nu bag mana in foc, ca 60% din asigurarile obligatorii sunt cele minime de la cei mai ieftini asiguratori posibili. restul de 40% fiind masini in leasing la care li se baga pe gat asigurarea obligatorie care nu este neaparat ce-a mai ieftina.


                am sa adaug inca trei intamplari, prima in care a fost implicat mercedesul familiei, un 220D. domn' parinte a intrat pe contrasens(probabil tocmai l-a contactat domnu' intr-o converinta video si nu a mai vazut curba), tras de volan dar tot mi-a lovit farul stanga. spart sticla, crapat ornamentul cromat, inodit rama interioara a farului, crapat kit-ul de pe aripa.
                baieti buni cei de la Astra, mi-au taiat macaroana din start, nu-mi vor pune far nou penca masina este veche, sa-mi cumpar eu de la dezmembrari si imi deconteaza. ok, dus la service, au aruncat o lopata de kit, finisat cu smirghel de 50, dat un jet de vopsea fara macar sa stearga praful rezultat de la chituire, lucrare brici. aveam inca doua faruri acasa, l-am schimbat si nu m-a mai interesat de asigurari. dupa 3 luni ma suna sa merg penca trebe sa incheie dosarul. de fapt era problema farului, din cauza lui nu puteau inchide acel dosar. m-au despagubit cu 35 lei, ca na, e masina veche. asta in ideea in care un far in stare buna era in jur de 150lei la dezmembrari.

                in al doilea caz, acum 4 ani, s-a gandit un nene ca distanta dintre mine si TIR este suficienta ca sa treaca, asta pe un drum cu doua benzi pe sens. lovit oglinda dreapta care a inceput sa se rabateze intr-un mod ciudat. dupa putin timp cineva a vrut sa cumpere o " sticla" de oglinda mai ieftin, dar a reusit doar sa o crape. apar si aici detaliile.
                dupa nici doua luni, aluneca cineva pe gheata de pe trotuar si s-a proptit in aripa mea stanga spate, a infundat-o binisor.
                mers la ARDAF, deschis dosar casco pentru aripa spate si oglinda. dupa 5 zile mi-au virat banii in cont. un final fericit.

                in al treilea caz, acum vreo 5-6 ani, aveam crapata bara fata dintr-o eroare de pilotaj. m-am prezentat la alliant tiriac, deschis dosar iar dupa 4-5 zile aveam o bara noua. un final foarte fericit.
                Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                Comment


                • unde vezi tu in oferta aia diferenta de zeci de lei intre un asigurator fara probleme si restul de rahati de asiguratori?
                  Aici postatsem oferta primita/:

                  Discutii despre asigurari si daune auto dacia logan si nu numai. Unde reparam masinile, cine plateste si cum sa alegi o asigurare


                  Oferta primita pentru RCA, 6luni (B9) sau 12 luni (B10)

                  Asigurator luni (RON) 1 an (RON) Tari excluse din asigurarea Carte Verde
                  City 148,50 266,54
                  Astra 156,26 288,65
                  Carpatica 158,18 289,07 AL,BIH,IL,IR,MA,TN
                  Omniasig 159,50 300,00 RUS
                  Generali 189,00 314,00 RUS
                  Asirom 202,50 367,00
                  Groupama 205,07 310,00 BY,RUS
                  Allianz 229,00 364,00
                  45 de lei in plus fata de City si am ajuns la tariful cerut de Groupama.
                  Suntem in aceeasi categorie de varsta, deci nu vad de unde sa fie diferente foarte mari.

                  Comment


                  • mda, dubas, diferenta este enorma in cazul meu. si da, posibil sa fi ales si eu Groupama, dar cel mai probabil faceam la Generali... asta daca primeam oferta ca in cazul tau.
                    posibil ca diferenta sa fie din cauza ca eu am B6 si tu ai B10.
                    Last edited by crististreulea; 10 March 2014, 10:20.
                    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                    Comment


                    • Pe mine m-au ars cand am facut rca la dealer, am dat 800 pe 6 luni si dupa expirare am dat 800 pe 1 an, scuze de offtopic. Asta e cand te grabesti si nu te interesezi

                      Sent from my GT-P3100 using Forum Runner

                      Comment


                      • Originally posted by mr.K View Post
                        Era un ziar, daca puneam link-ul,
                        Originally posted by mr.K View Post
                        Nu e parere proprie, era necazul unui om cu City.
                        ceva dovezi despre cele afirmate de city, ca te rugase si altii, se poate?
                        nu de alta, dar cam ai exagerat fara acoperire si nu ai pus link-uri sa iti sustii afirmatiile. Sunt interesat ca si eu am rca la city.
                        Last edited by stelco adi; 12 March 2014, 21:05.

                        Comment


                        • mai lasati-ma cu ingrijorarea asta. sa-si faca griji aia pe care ii loviti.
                          e clar ca la un cost modic al rca-ului nu au cum sa-ti plateasca daunele.
                          de ce nu ti-ai facut rca la groupama ?! ai calculat cat ar face ?
                          ce dracu vorbim aici ?! vreti sa dati 2 lei si sa aveti servicii premium.

                          Comment


                          • Originally posted by stelco adi View Post
                            ceva dovezi despre cele afirmate de city, ca te rugase si altii, se poate?
                            nu de alta, dar cam ai exagerat fara acoperire si nu ai pus link-uri sa iti sustii afirmatiile. Sunt interesat ca si eu am rca la city.
                            Pai tu deja ai RCA la City, ai ales.
                            Am exagerat? Nu mai poti dormi bine doar pentru ca am facut eu o afirmatie?
                            Ok, o retrag. Toti asiguratorii sunt in regula. Poti sa inchei viitorul RCA tot la City.
                            Problema te va atinge doar daca iti va lovi masina altcineva cu RCA la City, iar aia nu vor dori sa-ti repare masina, pe motiv ca efectueaza cercetari suplimentare (metoda clasica de amanare a dosarului), indiferent ca inspectorul de daune si-a dat acceptul pentru reparare.

                            PS:Google te va ajuta cu linkul, daca dai cautare la o parte din textul cu cazul pus de mine.
                            Last edited by mr.K; 13 March 2014, 10:09.

                            Comment


                            • Originally posted by t0rquemada View Post
                              RCA il faci cand primesti VIN-ul, si nu e obligatoriu sa il faci la dealer.
                              cum e exact treaba cu rca-ul? poti sa pleci cu masina fara sa cumperi rca de la un agent care este la dealer? poti sa chemi la dealer propriul tau agent pentru rca? cu pachetul legislativ am inteles ca esti obligat sa-l cumperi de la dealer.

                              Comment


                              • Pentru un amarat de RCA pe 30 de zile vrei sa chemi un agent pe care-l cunosti, la dealer?
                                Tu nu pleci cu masina de acolo fara RCA. Daca nu vrei sa-ti rezolve dealer-ul cu numerele rosii, CIV-ul si RCA-ul, te poti plimba tu prin oras, dai banii pe transport, pierzi vremea la inmatriculari etc.
                                Last edited by mr.K; 13 March 2014, 22:30.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google