Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • S-a schimbat legea.

    Comment


    • si daca-s plecat din tara sau n-am bani de RCA si nu circul cu acea masina is obligat sa-mi fac RCA? ma duc dupa cateva luni sa-mi fac RCA si imi da cineva amenda ca n-am avut ? cei cu motociclete care merg numai vara trebuie sa-si faca tot anul ? sau cei cu utilaje rutiere grele ?
      o/____\o
      (i)
      .........

      Comment


      • @bolovan: dar cine sta sa verifice ? am pe strada un cielo care sta de 3-4 ani abandonat si cu rotile dezumflate. dupa lege trebuia ridicata.
        crezi ca ala a mai platit ceva ? poate cel mult impozitul. daca nu te prinde un filtru fara rca, nu sta nimeni sa verifice toate masinile.

        Comment


        • Faci cerere de suspendare a contractului RCA, depozitezi vehiculul în afara domeniului public (deci nu pe șosea ci în curte), primești banii înapoi și depui numerele de înmatriculare la autorități.

          Comment


          • dar cine sta sa verifice ? am pe strada un cielo care sta de 3-4 ani abandonat si cu rotile dezumflate. dupa lege trebuia ridicata.
            crezi ca ala a mai platit ceva ? poate cel mult impozitul. daca nu te prinde un filtru fara rca, nu sta nimeni sa verifice toate masinile
            .

            Si daca verifica, ce?
            Intr-o parcare din Iasi sta o masina cu numere de BC de 1 an si ceva, ocupand un loc de parcare. Masina e a unei studente, e defecta.
            Au fost unii la politia locala sa o ridice, a venit militia, a dat din umeri, masina e tot acolo.
            Pariu ca nu are RCA?

            Voi uitati in ce tara va duceti traiul?

            Comment


            • daca tot vor bani la buget sa echipeze masinile de politie cu camere inteligente care verifica online imediat daca autoturismul cu nr respectiv are rca,rovinieta,itp si nu e delarat radiat sau furat. e foarte simplu. apoi militia se ia dupa ala , il opreste,legitimeaza si amendeaza dupa caz. nu se vrea asa ceva pentru ca ... spaga ... coruptie ... incompetenta
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • Originally posted by bazucker View Post
                ...Merita sa iau si pachetul de decontare directa in conditiile in care masina este luata cu credit auto de la RCI Leasing si am Full CASCO cu regres la Alliantz Tiriac, iar brokerul tot incearca sa ma convinga explicandu-mi avantajele acestei decontari directe.... Voi ce parere aveti?
                Brokerul are interes sa faca multe polite de genul ala (target) pentru ca comision. Nu merita sa dai niste bani in plus absolut degeaba.
                Originally posted by alex1ioan View Post
                Am platit asigurarea la noul meu Logan 1.0 sce și observ cu mirare că am același preț ca la vechiul 1.4 (transferul de bonus a fost făcut).Oare să nu existe diferente? (duduia de la asigurări a dat din umeri). Menționez că asigurarea nu a fost făcută la dealer.
                Posibil ca asiguratorul sa se fi luat dupa CNP si politele vechi fara sa tina cont ca ai alta masina cu alta motorizare (zic si eu...)

                Originally posted by abc View Post
                ÃŽn România, proprietarii de mașini sunt obligați să aibă asigurare RCA indiferent dacă folosesc mașina sau nu. ...
                Proprietarul unui vehicul trebuie să dețină o asigurare RCA valabilă pe toată perioada în care vehiculul este înmatriculat/înregistrat, chiar dacă acesta nu este utilizat”.
                ...
                De asemenea, trebuie sa ai RCA si ITP valabile daca vrei sa-ti pastrezi locul de parcare.
                sa echipeze masinile de politie cu camere inteligente care verifica online imediat daca autoturismul cu nr respectiv are rca,rovinieta,itp si nu e delarat radiat sau furat. e foarte simplu.
                Si acum este la fel de simplu. Dupa nr. de inmatriculare pot afla orice. Trebuie doar sa si verifice. Sa le semnalizeze automat cand trece masina "infractoare" pe langa ei, e deja prea SF
                Last edited by Fanez; 9 September 2018, 17:51.

                Comment


                • e tehnologie veche deja ...
                  dar sa nu uitam ca suntem cu zeci de ani in urma si se doreste sa ramanem asa!
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • Dăcat 390 de lei, pentru inca un an la Groupama. Clasa BM, B8.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • de ce v-o place voua sa dati mai multi bani pe rca decat e strict necesar ?!

                      Comment


                      • Pai, atat a necesitat o reinnoire a politei la Groupama, fara decontare directa; jur ca n-am dat un leut mai mult.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • very funny... dar minim necesar era 316 pe un an.

                          Comment


                          • Nu, cel mai putin era 330 (eu am 1.6), dar la Euroins, City Insurance, DallBogg, Euro Insurance DAC; inutil sa-ti spun ca la Omniasig, Allianz, Generali era mai scump. Daca te gandesti ca polita o cumperi pentru a despagubi un nevinovat, atunci am considerat ca pot sa fac un efort sa scot in plus 60 de lei din buzunar, odata pe an.
                            Fiecare cu socotelile lui.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • la Grawe cat era ? eu am facut la ei si era la fel sau putin mai ieftin decat euroins si city.
                              astia au si grawe...

                              Comment


                              • Banuiesc ca ai casco, ca altfel ti-ai fi facut cu decontare directa la firma aia, in care ai avut incredere.
                                Last edited by IancuMIC; 6 November 2018, 14:02.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google