Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu am casco, dar de cand am facut masina pe asigurarea bulgareasca a unuia (avea la Levins) foarte repede si fara nicio problema nu mai imi e frica de nicio companie de asigurari.
    iar casco-ul ar fi mai scump decat masina.

    Comment


    • Originally posted by Lucian_2011 View Post

      Sunt destule criterii de bonus sau penalizare in cadrul programului de ofertare.
      Din pacate si eventualele greseli ce apar la introducerea datelor pot creea diferente de pret. Trebuie avut incredere in broker ca se ocupa cu studierea ofertelor. Din pacate fac asigurari prea multi care nu stiu , inca toate mecanismele.

      Ca broker de asigurari am studiat fenomenul destul de mult.
      Asa ca daca aveti intrebari astept solicitari
      Salut. Vreau sa-i iau lui fi-miu o masina si ma bate gandul s-o inmatriculez pe numele meu ca sa nu ma rupa asigurarea rca. Se mai poate ?
      Cat ar trebui sa plateasca el la 22 de ani pentru un rca pentru o masina diesel 1,5-1,8 ? A luat permisul in 2017.

      Comment


      • Eu pentru motor de 2.0, pana la 30 ani am avut la un moment dat 800-1000 lei/ an... Pana nu face 31 ani, parerea mea e ca nu are rost sa pui nimic pe numele lui. La 1.5, e posibil sa ai asigurare mai mica... la 1.8 te apropii de 2.0...
        Problema e ca orice accident, afecteaza BM la toate masinile ce sunt pe numele tau.
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • fa simulari pe net ndl. daca o inmatriculezi pe numele tau pleci direct de la b8 daca ai b8 , dar scazi la amandoua daca ai un accident cu una din ele.
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • In 2015, la 23 ani, motor 1.5 dCI, Sandero Stepway 2, trebuia sa platesc intre 2400 - 3000 lei. Daca treci pe numele tau si face accident des, ii iei cheile. Pana la urma, masina e pe numele tau

            Comment


            • Salutare, mi se apropie si mie termenul de reinoire a RCA-ului, mentionez ca am si CASCO la Alliantz Tiriac. Oferta pentru mine este cea din poza, unde recomandati sa o fac? Voi unde faceti RCA-ul?
              Attached Files
              Last edited by 77sky; 7 April 2019, 00:48.

              Comment


              • Pai eu am doua criterii. Sa compar brokerii sa vad care ia comisionul cel mai mic si care imi ofera plata in rate. Emag avea un comision destul de mic si platesc in 12 rate lunare.
                In ceea ce priveste societatea de asigurare, am doua criterii, cel mai ieftin dar si cel mai rapid la plata. Informatii despre plata se obtin de la ASF.
                Uniqa 2 zile
                Omniasig 3 zile
                Allianz si Generali 4 zile
                Attached Files

                Comment


                • Am facut si eu Rca la masina din dotare.1.2Tce,varsta proprietarului 39 de ani.Fara accidente.La Groupama 535 ron pe 1 an.Cea de anul trecut era cam 540.
                  Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                  Comment


                  • Bazucker, ca sa iti raspund mai concret, ai putea sa ceri oferta si de la emag ca poate sa difere (sau sa nu difere).
                    Altfel, pe datele oferite, alegerea ta se reduce doar la doua: City sau Allianz.
                    City este un asigurator din categoria "ieftin si cu intarzieri la plata", Allianz din categoria "serios". Diferenta dintre cele doua polite este de 90 de lei.
                    Numai tu poti sa iei decizia. Platesti inca 90 de lei / an din buzunarul tau pentru a premia seriozitatea, sau nu. Eu am ales cel mai ieftin din categoria serios dar nu o spun ca pe o chestiune morala. Sunt banii fiecaruia in joc.
                    Poti sa dai cu banul si vezi ce pica. Anul asta poate pica "ieftinul" iar la anul "seriosul".
                    Last edited by gecmc94; 6 April 2019, 21:06.

                    Comment


                    • O sa Merg pe Alliantz, o sa merg chiar la ei in agentie sa fac asigurarea.
                      Last edited by 77sky; 7 April 2019, 00:49.

                      Comment


                      • Calculeaza-ti prima la Allianz aici https://www.allianzdirect.ro/asigura...rare-auto.html
                        Sa nu ai surprize. Eu cred ca am observat ca direct la asigurator ar putea fi mai scump decat la un broker de tip emag care face contracte en-gros.
                        Si Allianz nu iti ofera rate.

                        Comment


                        • Nu ma intereseaza sa iau in rate, vreau sa iau cea mai ok oferta. De acceea si caut in mai multe locuri.

                          NU mai cita postul anterior, se subintelege cui raspunzi!
                          Last edited by 77sky; 7 April 2019, 12:09.

                          Comment


                          • Am facut calculatia si la Alliantz pe siteul dat de gecmc94 si pretul e acelasi ca in poza mea de mai sus.
                            Attached Files
                            Last edited by 77sky; 7 April 2019, 12:09.

                            Comment


                            • Despre Asirom ce parere aveti, merita facut RCA la ei?

                              Comment


                              • ASIROM a inceput sa faca figuri la decontari, parca a baut apa dupa EUROINS si CITY

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google